Choré dieťa

Zväčšené Kčné uzliny

Zväčšené krčné uzliny

Na krku je množstvo lymfatických uzlín , u dospelého človeka sa odhaduje až na 300 až 800. Zväčšené krčné uzliny v detskom veku sú častým nálezom. Príčin je veľa, vo väčšine prípadov ide o… Čítať viac..

Liečba kašľa

Liečba kašľa

Kašeľ je jedným z najčastejších dôvodov, pre ktorý rodič vyhľadá pediatra. Kašeľ je v podstate obranný reflex organizmu, cieľom ktorého je odstrániť cudzie teleso (hlien, predmet) z dýchacích ciest.… Čítať viac..

Zväčšené lymfatické uzliny

Zväčšené lymfatické uzliny

Zväčšené lymfatické uzliny u detí sú najčastejšíie prejavom prekonanej infekcie. Lymfatický systém hrá dôležitú úlohu jednak pri fungovaní imunitného systému a jednak pri očisťovaní organizmu.… Čítať viac..

Dieťa na dovolenke

Dieťa na dovolenke

Príprava dieťaťa na dovolenku vo veľkej miere závisí od jeho zdravotného stavu a dovolenkovej destinácie. Je rozdiel, či cestujem s dieťaťom v rámci Slovenska, kde je dosutpná bežná … Čítať viac..

Liečivé rastliny a dýchacie cesty

Liečivé rastliny a dýchacie cesty

Liečivé rastliny pri vírusových zápaloch hrdlaa vírusových zápaloch dýchacích ciest sa tešia veľkej obľube. Pri správnom používaní a dodržiavaní dávkovania sú rastlinné lieky bezpečné, v odporúčanom… Čítať viac..

Nosná mandľa

Nosná mandľa

Nosná mandľa (skutočný názov nosohltanová mandľa) je lymfatické tkanivo nachádzajúce sa v nosohltane. Ako každé lymfatické tkanivo, má aj ono funkciu v imunitnom systéme. V 3. až 5. roku života sa… Čítať viac..

Celiakia

Celiakia

Celiakia je autoimúnne ohorenie vyvolané neznášanlivosťou lepku a iných bielkovinových častí obilnín. Prejavuje s poškodením sliznice tenkého čreva s príznakmi z tráviacej sústavy ale aj celkovými… Čítať viac..

Pica (pika) syndróm

Pica (pika) syndróm

Bez problémov zje vaše dieťa hlinu, s radosťou konzumuje omietku, nemá problém s prehltnutím zubnej pasty, čo dokonca mu tieto veci chutia? Jedna sa o Pica (pika) syndróm. Čítať viac..

Obliekanie a pobyt vonku

Obliekanie a pobyt vonku

Neistota a nerozhodnosť sprevádza takmer každú matku pri obliekaní dieťaťa pred pobytom vonku, hlavne v chladnejších mesiacoch. Či je dieťa vhodne oblečené sa dá ľahšie posúdiť v lete ako v zime. Čítať viac..

Alfafetoprotein v tehotenstve

Alfafetoprotein v tehotenstve

Alfafetoprotein ( AFP, alfa-1-fetoprotein) je bielkovina, ktorá do krvi tehotnej ženy prechádza z plodu. Na základe hodnoty alfafetoproteinu v krvi ženy je možné uvažovať o odchýlke vo vývoji plodu. Čítať viac..

Parazity u detí

Parazity u detí

Parazitárne ochorenia v detskom veku nie sú nezvyčajným stavom. Deti prichádzajú do styku s parazitmi na pieskoviskách, pri hre a kontakte s domácimi zvieratkami. Príznaky ochorení nemusia byť… Čítať viac..

Chrípka

Chrípka

Infekcie dýchacích ciest sú najčastejším ochorením u ľudí, najviac sú postihnuté deti. Väčšinou sa jedná o bežné vírusové ochorenia, ktoré sa ľudovo nazývajú chrípka. Za chrípku je však považovaná… Čítať viac..

Článkov: 296