Život ohrozujúce náhody a prvá pomoc
Ovládate prvú pomoc pri rôznych nehodách, ktoré sa môžu stať?
Život ohrozujúce stavy u novorodencov a dojčiat
Výskyt život ohrozujúcich stavov u novorodenca je realitou a poskytnutie prvej pomoci rodičom je nevyhnutnou potrebou. U novorodenca a dojčaťa sa môžu vyskytnúť situácie, pri ktorých sú tieto deti ohrozené na živote. Na tieto situácie je potrebné byť vopred pripravený, pretože ďalší vývoj situácie často závisí od našej pohotovosti.
Vdýchnutie mlieka u novorodenca a dojčaťa
Deti v tomto veku často ublinkávajú a "zakuckavajú" sa, preto sa niekedy môže stáť, že dieťa vdýchne potravy. Nebezpečenstvo je vyššie, ak je dieťa zahlienené a je kŕmené pri plnom nošteku. Pred kŕmením je vždy potrebné uvoľniť dýchanie nosom buď odsávaním alebo aj nosovými kvapkami.
Prejavy vdýchnutia potravy
- Silný kašeľ
- Prešednutie tváre
Prvá pomoc pri vdýchnutí potravy
Ak pri kašli dieťa vdýchnutú potravu nevykašle, postupujeme nasledovne.
- Chytíme dieťa za členky, polohou dole hlavou, alebo ho položíme na kolená tak, aby bruško bolo otočené k podlahe a zadoček malo vyššie ako hlavu.
- Udrieme ho 5x do chrbta v strede medzi lopatkami.
- Ak sa podarí dostať potravu z dýchacích ciest a dieťa voľne dýcha, aj tak navštívime lekára, pretože malé čiastočky potravy tam mohli zostať a môžu spôsobiť zápal pľúc.
- Ak sa nepodarí dostať potravu u dýchacích ciest, dieťa je dýchavičné, obrátime ho na kolenách na chrbátik, tak aby hlava bola nižšie ako zadok. Stlačíme dvoma prstami 5x hrudnú kosť v jej dolnej časti, skontrolujeme dutinu ústnu. Odstránime cudzí obsah, uvoľníme dýchacie cesty záklonom hlavy a zdvihnutím bradičky, alebo predsunutím dolnej čeľuste.
- Ak dieťa dýcha, udržiavame ho v tejto polohe, a privoláme pomoc.
-
Ak nedýcha skúsime 5 umelých vdychov. Ak sa dvihne pri umelom vdychu hrudníkom bol účinný. Pokračujeme až do príchodu lekárskej služby prvej pomoci.
Pád z prebaľovacieho stola
Dieťa nikdy nenechávame samotné na prebaľovacom stole ani nechránenom vyššie položenom mieste, aj keď sme si 100% istí, že dieťa nie je natoľko pohyblivé, aby mohlo dôjsť k pádu. Ak dieťa padne, je potrebné navštíviť lekára, ktorý rozhodné o potrebných vyšetreniach. Aj keď lebečné kosti u novorodenca sú mäkké a pružné, úraz nemusí byť bez následkov.
Nenechávajte stav dieťaťa na náhodu.