Zväčšené lymfatické uzliny
Zväčšené lymfatické uzliny u detí sú najčastejšíie prejavom prekonanej infekcie. Lymfatický systém hrá dôležitú úlohu jednak pri fungovaní imunitného systému a jednak pri očisťovaní organizmu. Rozvádza po tele priezračnú tekutinu, ktorá sa volá lymfa a ňou sa oddvádzajú z tela nepotrebné nečistoty.
Prečo dochádza k zväčšeniu uzlín
Vírusy a bkatérie, ktoré spôsobujú infekciu, sa dostávajú cez lymfatické cievy do lymfatických uzlín. Tu prítomné lymfocyty ich napadajú a likvidujú. Pri tejto likvidácii dochádza k zhromažďovaniu odpadových látok v uzline a k jej zväčšeniu.
Zväčšujú sa tie lymfatické uzliny, ktoré sú najbližšie k chorému orgánu. Zväčšené lymfatické uzliny sú vlastne znakom obrany organizmu proti škodlivému činiteľovi. Ak infekcia ustúpi, lymfatické uzliny sa pomaly vrátia do pôvodnej veľkosti. Avšak u niektorých detí umiestnených v kolektívnom zariadení v dôsledku veľmi častého kontaktu s infekciou uzliny pretrvávajú veľmi dlho, majú menlivú veľkosť. Hovoríme tomu uzlinový syndróm.
Čo je dôležité pri zväčšených uzlinách
- Veľkosť uzlín. Za normálnych okolnosti lymfatické uzliny by nemali byť hmatateľné. Uzlina pri infekcii by mala mať priemer menší ako 1cm, ojedinele 1,5cm.
- Lokalizácia uzlín. U deti pri infekciách sú najčastejšie zväcšené uzliny v krčnej oblasti. Občas môžeme nahmatať uzliny v oblasti slabín alebo podpazuší, ktoré by nemali byť väcšie ako hrášok.
Konzistencia uzlín. Uzliny pri infekcii sú mäkké, bolestivé na tlak, voľne pohyblivé oproti spodine aj koži.
Zväcšené uzliny po infekcii by mali ustúpiť do 1 mesiaca po ukonční ochorenia.
Ktoré infekcie môžu spôsobiť zväčšenie uzlín
Každá infekcia môže spôsobiť zväčšenie lymfatických uzlín. Z najčastejšich je to zápal hrdla, angína, infekcia zubov, zápal stredného ucha, infekčná mononukleóza, toxoplazmóza, žltačka, vírusové ochorenia, hlavne spôsobené adenovírusom, rubeola, toxoplazmóza, absces v dutine ústnej.
K typickým ochoreniam s výrazným zväčššením krčných lymfatických uzlín patrí infekčná mononukleóza.
Pri rubeole sú zväčšené uzliny na zadnej strane krku. Proti rubeole sa u nás očkuje, ale je treba myslieť na to u pacientov prisťahovaných, alebo z rôznych dôvodov neočkovaných.
Postup pri diagnostike uzlín
Uzliny, ktoré presahujú priemer 1cm, vyskytujú sa mimo slabín a krku, ktoré sa do mesiaca nezmenšia, vyžadujú zistenie príčiny. Nie je dobre liečiť zväčšené uzliny antibiotikami, bez zistenia príčiny.
Ak uzliny pretrvávajú viac ako mesiac je potrebné:
- Vylúčenie alebo potvrdenie infekcie. Na to sú vhodné krvné testy (krvný obraz, CRP, sedimentácia červených krviniek, diferenciálny krvný obraz) vyšetrenie protilátok proti infekčným ochoreniam, vyšetrenie krčné, zubné, kultivačné vyšetrenie z nosa a hrdla).
- Ultrazvukové vyšetrenie uzliny na objasnenie jej štruktúry.
- Ak sa nepotvrdí infekčná príčina, potom chirurgický odber vzorky uzliny a histologické vyšetrenie (pod mikroskopom).
Starostlivosť o dieťa so zväčšenými uzlinami
- Ak sú uzliny bolestivé, môžeme tlmiť bolesť Paralenom.
- Octanová masť zmierni opuch a bolestivosť.
- Liečba základného ochorenia.
- Dieťa so zväčšenými lymfatickými uzlinami je potrebné chrániť pred ďalšou infekciou.