Celiakia
Celiakia je autoimúnne ohorenie vyvolané neznášanlivosťou lepku a iných bielkovinových častí obilnín. Prejavuje s poškodením sliznice tenkého čreva s príznakmi z tráviacej sústavy ale aj celkovými príznakmi. Predisponujúce sú deti, ktoré majú antigény DQ2 a DQ8.
Celiakia patrí k druhému najčastejšie sa vyskytujúcemu chronickému ochoreniu po astme v detskom veku.
V našej populácii sa vyskytuje v 0,3-1,3% u deti do 15. roku života.
Vyšší výskyt je napríklad v Indii, Brazílii, Tunisku. Častejšie je postihnuté ženské pohlavie. Vyšší výskyt je u deti, kde bol zaznamenaný výskyt u pokrvného príbuzného, ale aj u detí trpiacich na cukrovku I. typu, u deti s autoimúnnym ochorením štítnej žľazy, u deti s Downovým, Turneovym a Williamsovým syndrómom, u deti so zníženou hladinou protilátok typu IgA.
Podstatou je určitá geneticky daná zmena, ktorá je zodpovedná za odlišnú reakciu črevnej sliznice na lepok. Najvyšší výskyt lepku je v obilninách a to pšenica, jačmeň a raž. Lepok vyvoláva zmeny sliznice, ktoré vedú k jej atrofii, v dôsledku čoho je znížené vstrebávanie základných živín z čreva.
Formy celiakie
Aktívna forma
Prítomné sú klinické príznaky, v krvi sú pozitívne protilátky, pri biopsii čreva sú jasne viditeľné zmeny na sliznici
Tichá forma
Dieťa nemá príznaky po požití lepku, ale má pozitívne protilátky v krvi a zmeny na črevnej sliznice získanej biopsiou.
Latentná forma
Dieťa, ktoré nie je na diéte, prijíma lepok, má klinické príznaky, má aj pozitívne protilátky ale vyšetrenie črevnej sliznice je opticky v norme. Pri detailnejšom vyšetrení črevnej sliznice sú zmeny, svedčiace pre celiakiu.
Potenciálna forma
Dieťa nemá klinické príznaky ale má pozitívne protilátky. Optické vyšetrenie črevnej sliznice je v norme, detailnejšie vyšetrenie vykazuje známky celiakie.
Príznaky
Príznaky závisia od množstva lepku v potrave, od dĺžky dojčenia a predpokladá sa aj vplyv iných faktorov.
Príznaky zo strany čreva
Bolesť brucha, nutkanie na zvracanie, zvracanie, nafukovanie, objemnejšie alebo redšie stolice, nepriberanie alebo chudnutie. Zápcha nevylučuje diagnózu celiakie.
Príznaky mimo čreva
Kožné zmeny (dermatitis herpetiformis), stenčenie zubnej skloviny u trvalých zubov, zriedenie kostnej hmoty- osteoporóza, nižší vzrast, chudokrvnosť, oneskorená puberta.
K menej pravdepodobným príznakom patrí porucha pečene (hlavne zvýšené pečeňové testy), zápaly kĺbov, epilepsia.
Ochorenia združené s celiakiou
- Cukrovka 1. typu
- Autoimúnne ochorenie štítnej žľazy
- Genetické ochorenia – Downov syndróm, Turnerov syndróm, Williamsov syndróm
- Nedostatok protilátok typu IgA
Komplikácie celiakie
Neliečená celikia vedie k poruche rastu, oneskorenej puberte, poruche plodnosti, poruchám sústredenia so zhoršeným výkonom v škole, vyššie percento psychiatrických porúch, častejší výskyt zhubných nádorových ochorení, rednutie kostného tkaniva (osteopénia, osteoporóza).
Diagnóza
Diagnózu stanovíme na základe anamnézy, klinických príznakov, krvných testov a biopsie čreva.
V anamnéze je dôležité zistiť, či niekto v rodine trpí celiakiou, či dieťa má niektoré z rizikových ochorení pre celiakiu, ako dlho bolo dojčené, kedy sa začal do stravy pridávať lepok, ako tolerovalo lepok, dôležitá je rastová a hmotnostná krivka.
Klinické príznaky. Bledosť, zaostávanie v raste, väčšinou riedka stolica, ale zápcha nevylučuje diagnózu, nechutenstvo, únava, poruchy sústredenia, vracanie, nutkanie na vracanie.
Ak je podozrenie na celiakiu odosielame dieťa gastroenterológovi, ktorý zváži krvné vyšetrenia a na základe výsledkov indikuje biopsiu čreva.
Krvné vyšetrenie.
Vyšetrujú sa endomysiálne protilátky EMA , transglutaminové protilátky IgA,
Biopsia čreva
Biopsia čreva a optické a histologické vyšetrenie sa robí ešte pred nasadením diéty.
Je potrebné myslieť na celiaku a dispenzarizovať deti s cukrovkou, autoimúnnym ochorením štítnej žľazy, nedostatkom protilátok IgA, Downovým syndrómom, Turnerovým a Willamsovým siyndrómom.
Liečba
Základom liečby je bezlepková diéta
- Lepok obsahuje jačmeň, raž, pšenica.
- U ovsa nie je jasné či a koľko lepku obsahuje. Sú pacienti, ktorí tolerujú ovos, iné zasa ovos netolerujú. Preto u celiatikov sa neodporúča ani konzumácia ovsa.
- Väčšina deti s celiakou toleruje laktózu- mliečny cukor, takže nie je potrebné obmedzovať mlieko a mliečne výrobky.
- Diétu by mali dodržiavať všetci pacienti všetkých foriem celiakie.
- Pacienti, ktorí nedodržiavajú diétu, majú častejší výskyt osteoporózy ale ja zhubných nádorov.
- Diéta je celoživotná.
Prognóza
Pri dodržiavaní diéty príznaky ustupujú do 6 mesiacov. Rovnako protilátky klesajú k norme. Neprítomnosť príznakov neznamená, že je dieťa vyliečené a môže prestať s diétou.
Prevencia
Odporúča sa zavedenie lepku u dojčiat medzi 4-6. mesiacom života, najlepšie počas dojčenia. Najnovšie výskumy ukazujú, že zavedenie lepku po 7. mesiaci života je združené s vyšším výskytom celiakie.