Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,496 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

  • 8 mesačný odmieta prsník

    , Autor: Renata Michalová

    Dobrý deň, prosím vás môj 8 mesačný syn od včera úplne odmieta prsník. Keď mu idem skúsiť dať tak sa hneď otáča a začne plakať. Doteraz problém s kojením nebol. Niekde ste spomínali že by to mohlo byť intenzívnym cvičením, a ja som nejako pred mesiacom začala cvičiť. Môže to byť teda tým ?

  • Mäso 6x do týždňa

    , Autor: Natalia2p

    Dobrý deň rada by som sa spýtala či je v poriadku ak má 13 mesačná dcéra mäso 6x týždenne na obed a jeden x vajíčko.
    Polievku zeleninovu si dá zopár lyžíc ale nadšená z toho není tak že by sa z toho najedla , za to mäso + príloha a zelenina má veľmi rada. Len sa bojím, či to není záťaž na organizmus(obličky) nakoľko bielkoviny denne prijme aj napr z bieleho jogurtu, ovsené vločky..
    Ešte dodatočná otázka lyžicu drží hraje sa v miske s ňou aj oblizne ale nič nenaberie, to pokladám za normálne avšak jedlo napr banán, kúsky chleba ochotne podá mne do rúk a otvorí ústa nech ju krmim. Neskúša to vôbec sama. Každý kúsok aj keď ju nechám podáva mne do rúk a čaká .. Je toto veliký problém?. Ak jej držím napr banán pekne hryzie, s kúskami jedla nemá problém Ďakujem...

  • Syn mi nevypije tolko mliek, koľko kedysi

    , Autor: Viki2703

    Dobrý deň, chcel by som sa poradiť. Mam syna ktorý mal 3.2. 3 mesiace. Narodil sa trošku skôr ako mal,týždne pred termínom . Spočiatku som kojila, lenže nakoľko mal nízku porodni váhu 2360g tak malo kojenim priberal tak sme museli začať prikrmovat. Najprv sme dávali nutrilon, lenže neskutočne krce z neho mal a teraz fičime na Beba comfort, malý krasne priberá za mesiac 1kg ai niečo, lenže všimla som si,že posledné dni vypije menšie dávky mlieka ako vypil kedysi...niekedy mi vypil aj 150 a bolo mu malo a teraz ledva toľko do neho nalejem...je to fakt také ze raz vypije 90ml potom aj 120 niekedy 140 niekedy 60..neviem poraďte mi ci je to takto správne ďalej? Naucil sa mi jazykom dávať ten cumel z ust von tak neviem poraďte co robiť. Ďakujem

  • Strava matky

    , Autor: Majuliiik

    Dobrý deň, rada by som sa opýtala či môžem hneď po pôrode jest sushi? Teraz počas tehotenstva som túto stravu úplne vylúčila, ale zaujímalo by ma či už po pôrode bude môcť aj keď chcem dojčiť.
    Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

  • Zavedenie mliečnej stravy

    , Autor: Seky4

    Dobry deň, dcera ma 11m, zaviedla som jej uz jogurty, krupicu z kravskeho mlieka, papa od piatku, predtym mala stolicu raz za dva dni teraz ju ma 3x za den s takym kysli mliecnym zapachom trosku s nadychom do zelena, je to normalne, alebo mam jej to okamzite ylucit, jogurty jej velmi chutia, a je z nich nadsena, nevyzera zeby ju bolelo brusko, len castejsie kaka, tak neviem co mam robit, či si len musi zvyknut na zmenu stravy, ona ma take citlivejsie brusko od narodenia. dakujem za odpoved

  • Strava pre ročne dieťa

    , Autor: Andrea_Rovnanova_0930062105

    Dobrý deň prajem pani doktorka, chcela by som sa opýtať, či aj po roku musí jesť dieťa denne mäso a raz do týždňa zltko vlastne po roku už vajíčko. Je nás jedálniček v poriadku? Raňajky: Nutrilon, desiata: čerstvé ovocie (banán, hruška, jablko, slivka, avokado, čučoriedky. Obed: polievka (zeleninový alebo masový vývar, Vlockova, vajickova, sosovicova, so psenom s bezvajecna, …), mäso so zeleninou, olovrant: domáca výživa bez cukru alebo biely jogurt, mlieko s piskotou, pečivo s domácim džemom. Večera: polievka alebo druhé jedlo z obeda. Pred spaním kasa. V noci nutrilon. (Nevieme sa ho zbaviť). Mame 11 mesiacov, 80 cm a 11 kg. Veľmi pekne ďakujem. Robite skvelú prácu.

  • Prikrmy u 4.5 mesacneho chlapceka

    , Autor: IvaIvaJa

    Dobry den,

    chcela by som sa opytat, ci je 3x denne prikrm (masovo - zeleninovy / ovocny, kazdy prikrm v mnozstve beznej dojcenskej vyzivy 190g) a vecerna kasa v poriadku, ked 4.5 mesacnemu dietatku chuti papat? Je na taketo mnozstvo dietatko uz pripravene alebo je to prilis vela? Samozrejme, ze prikrmy su v sulade s odporucaniami pre taketo deticky, ide mi len o mnozstvo, ci mu mozem davat taketo mnozstvo prikrmov alebo je pre neho lepsie mnozstvo prikrmov znizit a dat radsej viac mliecka? Sme na umelom mlieku. Syncek je velky papkac po tatovi, takze geneticky ma predispozicie byt vysoky a riadny chlap :).
    Este by som sa chcela opytat, ci odporucana denna davka umeleho mlieka na Nutrilon krabici 5x200ml, cize 1l denne je v pripade, ze dietatko nepapa prikrmy? Kolko ml mlieka denne by malo moje dieta vypit pri spominanom mnozstve prikrmov?
    Vopred dakujem za odpoved.

    S pozdravom,

    Iva

  • Nechce papat

    , Autor: anne56

    Dobrý deň, skúsim ešte raz, mala ma zapálené uška, dostala kvapky do uší infalin duo, papat nechce už cca 8 dní, má 4 mesiace, vypije 30,60 predtým píla 120-150ml vynimocne sa stane ze vypije 90ml, keď jej ponúknem čajík vypije veľa, ako náhle jej ponúknem mliečko odmieta ho... mliečko je hustejšie ako.caj určite... myslím si ze vymýšľať nevymysla lebo keď jej dám cumeĺ veľmi ho ťahá.. už neviem čo robiť.. kvapky berie 3 deň.. môže ju uško ešte bolieť?

  • Kase pre babatka

    , Autor: IvaIvaJa

    Dobry den, pani doktorka,

    chcela by som Vas poprosit o radu.

    Mam doma chlapceka s ukoncenym 4. mesiacom, ktory je velky papkac (na umelom mlieku) a zaciname s prikrmami. Vyskusali sme mliecnu ryzovu kasu na dobru noc, ale syncek je po predpisanej davke 150ml podla navodu stale hladny a musime ho este dokrmit mlieckom a za 3 hodiny je zase hore a pyta si papat. Chcela by som sa Vas opytat, ci mu mozem davat mliecnu ryzovu kasu 150 ml aj vecer pred spanim a aj v noci? Rano je najlepsia aka kasa? Ide mi o to, ze ho potrebujem zasytit a neviem, kolko ktorej kase mu mozem dat a kedy, aby som neprekrocila davkovanie a nebolo mu tazko. Dakujem Vam vopred velmi pekne za odpoved.

    S pozdravom,

    Iva

  • Štrajk v jedení

    , Autor: anne56

    Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať moja mala na 4 mesiace je na um, posledné 4-5 dní zaznamenavam strajk v jedení, vidím ze je hladná celý deň je nepokojna, plače, ťahá cumel dám fľašku odmieta ju keď sa mi ju podarí nakŕmiť v spánku všetko je ôk!!! Ako dlho to trvá?

  • Prikrm -mliecko

    , Autor: Stelaa

    Dobrý deň pani doktorka
    Mám dcéru, 10.1. Bude mat 6 mesiacov. Je plne kojená. Ns odporučenie pediatra sme začali s prikrmom od 5 mesiaca. Mame prejdenú zeleninku, masko, z ovocia jabĺčko s hrušku.
    Na desiatu dám trosku ovocia , na obed zje napr dnes
    60g prikrmu (zajačik, ryža, mrkva, olej)
    Obed spapa o 12 , o 13 chodí spinkať , zaspáva pri kojení. Mám obmedziť mliecko na obed alebo ju môžem kojiť aj ďalej na požiadanie ? Ďakujem pekne za odpoved

  • 3 mesačná dcérka málo papá

    , Autor: Magdaléna_Nemčoková_1215051002

    Dobrý deň, pani doktorka,

    vopred Vám ďakujem za čas, ktorý venujete môjmu problému. Moja 3 mesačná dcérka (pôrodná váha 3800 gramov) vypije denne len cca 600-700ml UM nutrilon. Ešte donedávna aj v kombinácii s materským mliekom, teraz čisto len formula. Je kŕmená v 3-4 hodinových intevaloch, ale núkam ju, o jedlo sa prihlási sama zriedka, ránk by vydržala bez jedla aj 6 hodín, večer však zvykne aj vypýtať. Cca 14 dní akoby nejaví záujem o jedlo, radšej sa vrtí, kopká nožičkami, všetko je zrazu zaujímavé, na fľašu sa väčšinou prisaje až po opakovanom skúšaní, alebo vôbec. Predtým z nej papala bez problémov. Keby som ju v noci v polospánku 2-3x nebudila na papanie, neviem, aké biedne množstvo by spapala sumárne za 24 hodín. Máme inak asi 5-6 mokrých plienok denne. Kaká obdeň. Stolica normálna s troškou hlienu. Inak je to čulé, zdravé dieťa, ktorému nič nechýba. Váži 5700 gramov. Priberanie sa spomalilo. Je to frustrujúce, lebo sa v noci nevyspím(e) a som v strese pred každým kŕmením. Prejde to?

  • Dostatok tekutín

    , Autor: Jankaa87

    Dobrý deň, mám za pár dní ročného synčeka a máme problém že nechce piť vodu. Už sme skúšali takmer všetko, rôzne pohare, fľaše, cumlíky na flasu. Skúšali sme aj fľašku z ktorej pije um. Posledne sa mi do neho pred obedom spaním podarí dostať cca 50ml.caju. o vodu javí záujem hlavne z klasického pohára ale je to len pár glgov a dosť veľa sa vyleje preto to neviem ani odmerať. Keďže vidím že um mu už veľmi nestačí chceme prest na plnú stravu. Jeho jedálniček by bol. Ráno 200ml Um. Desiata - jogurt alebo ovocie( spapa celý banán s jabĺčkom rozmixované). Obed by som mu už ponúkla aj polievku ( kvôli tekutinam) neskôr druhý chod. Olovrant výživa alebo chlebík podľa toho čo by mal na desiatu. Večer kaša z jeho mlieka priapdne mixovana cestovina s cuketou ( strašne mu to chutí). Pred spaním by som mu opäť ponúkla mliečko väčšinou vypije 150-180ml. V noci papa väčšinou raz 200ml. Medzitym vypije maximálne 80ml caju a stále sa snažíme podávať vodu. Moja otázka znie,čo by som mohla zaviest alebo či sa nemôže stať že bude dehydrovaný nakolko podľa " tabuliek" by mal vypiť oveľa viac tekutín. Má 8300g. Ďakujem

  • Recepty na príkrmy vs. ÚVZ/WHO

    , Autor: Ohma

    Dobrý deň pani doktorka,

    chcel by som Vás za všetkých rodičov poprosiť o radu a inštrukcie, ktoré podľa mňa na internete aj knihách o príkrmoch chýbajú. Mám 9-mesačnú dcérku a snažím sa, aby mala príkrmy pestré a vyvážené, k čomu hľadám fundované názory. Dopredu hovorím, že nechcem z príkrmov robiť matematiku ani nemám OCD, ale po niekoľkých týždňoch hľadania som už unavený z toho, že nikto poriadne neuvádza pomery surovín v receptoch, len "trochu toho, trochu toho, zje koľko chce a hlavne nezabudnite mäso". Keď aj niekto naznačí pomery, nie je jasné či počíta v surovom stave, ak nie tak koľko vody má vo varenom stave, či počíta hmotnostné diely alebo objemové (čo je mega rozdiel napr. pri vločkách), ani akú váhu dieťaťa myslí keď uvedie "pre deti od 7-12 mesiacov", kedy sa váha môže zdvojnásobiť. Príde mi voči dcérke nezodpovedné variť odhadom alebo takýmito chalupárskymi mierkami. Zvlášť keď je plný internet fitnes blogov, kde sú recepty pre dospelých rozoberané na desiatky nutrientov a milióny dospelých sa kŕmi presne prepočítanými krabičkami. Aj preto neverím, že je to pre deti nemožné alebo pritiahnuté za vlasy. Ak sa nemýlim, dojča má obličky stále vo vývoji a dať mu od oka 3x viac bielkovín než treba alebo naopak dať mu pre vývoj mozgu tretinu tukov než treba je podľa mňa brutálne (a to hovoríme o gramoch).

    Takže rád by som poznal lekársky pohľad resp. aspoň orientačne vedel ako zostavovať recepty.

    Úrad verejného zdravotníctva vydal tento rok tabuľky odporúčaných výživových dávok https://www.uvzsr.sk/docs/info/hv/OVD_pre_SR_tabulky.pdf okrem iného aj pre deti od narodenia. Približne rovnaké čísla vydalo predtým aj WHO, na ktoré autori v metodike viackrát odkazovali. Aby som závery ÚVZ/WHO zjednodušil, odporúčajú aby podiel hlavných troch nutrientov bol u dojčiat približne takýto:
    - podiel na energii: bielkoviny 9%, sacharidy 45%, tuky 46%
    - podiel na sušine (bez vody a vlákniny): bielkoviny 12%, sacharidy 60%, tuky 28%

    Roky sa amatérsky zaoberám výživou a tak som si pre srandu urobil profil v príkrmoch, ktoré dcérke varím podľa všeobecných rád z kníh a internetu. Zistil som, že aj keby som mäso v recepte úplne vynechal, tak stále prekračujem odporúčaný podiel bielkovín podľa ÚVZ/WHO, keďže v príkrme je dosť bielkovín z obilnín. Limit je nízky a napr. všetky celozrnné obilniny majú už len samotné vyšší % podiel bielkovín než má byť celý jedálníček dojčaťa. Viem o hémovom železe a živočíšnych esenciálnych aminokyselinách, preto chcem pridať živočíšne bielkoviny na úkor rastlinných, čím ale nutne klesne energia pod odporúčaný limit a ostáva ju dohnať na tukoch. Počítam pritom priemer za 14 dní pri príkrmoch pestrého zloženia (4 druhy mäsa, 4 druhy strukovín, 8 druhov obilnín, 8 druhov zeleniny, 4 druhy olejov, bylinky). Výsledky sú rovnaké s/bez MM/UM, takže beriem ich, že sú samostatne vyvážené, a teda stačí riešiť % podiely v príkrmoch izolovane a jedálniček ostane podobne vyvážený.

    Plynie z toho odvážny záver, že ÚVZ/WHO vôbec neodporúča do príkrmov mäso, inak by bolo ich odporúčanie k % podielu bielkovín neaplikovateľné. Ak chcem nájsť kompromis, pridať mäso a zároveň sa držať odporúčaní ÚVZ/WHO aspoň ako-tak približne, vychádza mi nasledovný ideálny recept na obedový príkrm:
    - 10 hmotnostných dielov zeleniny
    - 3 hmotnostné diely obilnín
    - 1 hmotnostný diel mäsa
    - 1 hmotnostný diel oleja
    - voda podľa potreby

    Výsledný % podiel B:S:T na sušine je takto 19:53:28, čo je po desiatkach kombinácií najbližšie k odporúčaným 12:60:28 od ÚVZ/WHO ako sa len dalo. Všetko v surovom stave. Výsledné množstvá sa prispôsobia odporúčanému kalorickému príjmu podľa váhy a veku (80-120 kcal na 1kg). Samozrejmosťou sú odchýlky pre raňajky, ovocie, jogurt, vajce, zemiaky, strukoviny, avokádo atď., ktoré majú extra zloženie, no nechcem to tu naťahovať - stačí tento úplne základný príkrm na odrazenie.

    Mohli by ste mi prosím z Vášho lekárskeho pohľadu okomentovať odporúčanie ÚVZ/WHO, ich názor k mäsu a skorigovať môj záver? Vopred veľmi ďakujem.

    Ludenberg

Otázok: 1588

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: