Poradňa dojčenia a výživy

Pridať otázku
odbornik2
 • Starsie dieta a ockovanie

  , Autor: Mishell78

  Dobry den
  Dcerka ma 28 mesiacov a je dojcena stale. Mam dve otazky:
  1. Mozem ju este dat zaockovat proti rotavirusom a v letnych mesiacoch?
  W
  2.Moze dieta s rotav infekciou pit materske mlieko?

  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Nemôžete ju dať zaočkovať proti rotavírusom, pretože toto očkovanie je potrebné previesť do šiesteho mesiaca veku dieťaťa.
  Môže piť materské mlieko ale aj to mu zhorší hnačku, pretože samozrejme obsahuje mliečny cukor, laktózu a deti s rotavirovou infekciou a po rotavirovej infekcii nevedia spracovať laktózu, pretože vírusy im zničili črevný epitel. Niekedy trvá aj niekoľko týždňov kým sa dá všetko do poriadku a podáva sa im zväčša bezlaktózové mlieko ak majú ťažkosti.

 • Rota teq

  , Autor: Katarína

  Dobry deň. Dnes som bola so synom na prvej dávke očkovania proti rotavirusom. Maly pekne prehltol celú dávku bez problemov, ale do 10min.si grckol. Doktor nám povedal, že už by to malo byt nižšie a že účinná látka už nemala vyjst. Aka je doba vstrebania ucinnej latky? Bolo toto ockovanie vôbec efektné?

  Odpovedá: odbornik2

  Určite bolo efektné. Očkovanie a ochrana je sprostredkované cez IgA a sú to slizničné imunoglobulíny, takže stačí kontakt očkovacej látky so sliznicou zažívacieho treaktu, a to už pri prehĺtaní látky a dochádza k povzbudenie a navodeniu ochrany.Preto sa podávajú dve alebo tri dávky / podľa druhu očkovacej látky/ , aby sa imunita opakovane podporovala.

 • termin ockovania

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den pani doktorka.
  Uvažujem o zaockovani syna vakcinou rotarix. synček sa narodil 23.07.2012. Prvé očkovanie hexavalentnou vakcinou+ Prevenar 13 už máme za sebou. 10.12. 2012 ideme na preočkovanie. Asi by bolo dobré, očkovať to naraz aj s rorarixom. Ale ja to velmi nechcem. Bojím sa, aby nemal naraz aj opuchnuté nožičky, aj teplotu, aj hnačku. Synček má este teraz v mieste vpichu hexavalentnej vakciny malicku hrcku pod kozou, ktoru mi lekarka kazala premastovat octanovou mastou. Moja otazka znie: mohol by byt syncek zaockovany Rorarixom aj o tyzden neskor ? napr. povinne ockovanie 10.12 a rotarix 17.12 2012.? Moze sa to vobec ockovat takto oddelene? A ked ano, s akym casovym odstupom?
  Co by sa tykalo veku dietatka, to by sme stihli do 6 mesiacov aj s preockovenim o mesicac. Dakujem velmi pekne za odpoved. Pekny den. Lenka

  Odpovedá: odbornik2

  Podstatná vec je, že musí byť doočkovaný proti rotavirom do 27.1., kedy dovrši šesť mesiacov.
  Druhá vec: podania všetkých vakcín v jeden deň sa nemusíte obávať, každá pôsobí inak a tá proti rotavírusom sa dá do pusinky a pôsobí v zažívacom trakte na imunitný systém.
  Tretí fakt: samozrejme sa to dá spraviť tak, ako si to prajete, Teda 10.12 pichané očkovanie, 17.12. do pusy roarix a okolo 17.1. do pusy druhý rotarix.

 • nežiadúce účinky a účinnosť vakcín proti rotavírusom

  , Autor: odbornik2

  pani doktorka prosím pomôžte nám rozhodnúť sa či očkovať, alebo nie. Viem, že je veľa názorov a isté nieje nič. Prosím pozrite si nasledujúci link ( http://www.slobodavockovani.sk/news/rotavirusy-a-ockovanie-proti-nim/ ) o nežiaducich účinkoch vakcín a ich samotnej účinnosti.
  Pekne ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Milá pani ja na túto stránku nechodím. Informácie, ktoré tam sú poznám, ich zdroje sú staré, mnohé dávno prekonané a zle interpretované a ludia, ktorí ju vedú nemajú žiadnu zodpovednost za zdravie detí, za šírenie infekčných ochorení ani za liečbu prípadných infekčných ochorení ale ani za liečbu a riešenie nežiadúcich účinkov očkovania. Na rozdiel od nás lekárov, ktorí musíme ochorenie rozpoznať, liečit, aj niest zodpovednost za zlyhanie liečby. Rovnako musíme vediet všetko o vakcínach, vediet kedy koho a ako máme očkovat a pri prípadných nežiadúcich účinkoch ich vediet riešit. Toto všetko získam štúdiom iných zdrojov než uvedenej stránky. Vy sama sa musíte rozhodnút, či veríte inžinierovi elktrotechniky, ktorý píše o očkovaní alebo lekárom, ktorí na to majú príslušné vzdelanie a nesú za svoju činoost aj príslušnú zodpovednost.

 • Môžem podať Rotarix aj staršiemu dieťatku ako polroka?

  , Autor: odbornik2

  Dobrá deň pani doktorka!
  Mám dievčatko, ktoré bude bude mať 20týždňov. Chcela som ju zaočkovať aj proti rotavírusom. Pri prvom základnom očkovaní(to bolo v 12tom týždni) sme sa dohodli, že pri druhom očkovaní bude podaný aj rotarix. Keď sme v 18tom týždni prišli na preočkovanie, čakal ma tam recept, ktorý som si vybrala a bolo mi povedané, aby som jej vakcínu podala až o týždeň alebo 2. Zatiaľ som jej ju nedala, pretože sú strašní horká a bojím sa, či ju nebude horšie znášať. Až v príbalovom letáku som sa dozvedela, že dieťa malo byť očkovaní v 6tom týždni a po najskôr mesiaci sa má podať druhá dávka, najneskôr do polroka dieťaťa. Môžem jej tú vakcínu podať aj keď má už 20 týždňov a potom druhú dávku keď bude mať 26 týždňov? Žiaľ k doktorke sa dostanem opäť až v auguste, lebo sme na opačnom konci Slovenska, než máme doktorku momentálne. Alebo jej mám podať iba jednu dávku vakcíny?
  Ďakujem pekne za pomoc.Mária

  Odpovedá: odbornik2

  Toto je problém, ktorý sa nemal stať. V mojej praxi nepodávajú vakcínu deťom mamičky, podávame to v rámci očkovania v ambulancii. Najlepším riešením je podať vakcínu hneď / horúčavy nie sú problém, problém by boli vysoké horúčky u dieťatka alebo hnačky a zvracanie/ a o štyri týždne / kedy je už možné druhú dávku podať, nie skôr/ podajte druhú dávku vakcíny. Bude všetko v poriadku. V zásade sa termín do pol roka dodrží.

 • Rotateq

  , Autor: odbornik2

  Dobry den pani doktorka,

  moja dcerka dosiahla 9 tyzden a pani pediatricka mi odporucila ockovat Rotateqom. Chcem sa spytat ci je toto ockovanie dost ucinne a potrebne? Ake mozu vzniknut nasledky? Nechcem vystavit dcerku len tak nejakemu ockovaniu co by nebolo potrebne a co jej moze sposobit viac zle ako dobre. Na niektorych forach som sa docitala, ze je to nepotrebne a uplne zbytocne. Tak som teraz na vazkach ci ano a ci nie. Chcem pre svoju dcerku len to najlepsie. Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Ono je to s tými fórami tak, že kam si kliknete, vždy sa dozviete niečo iné, často aj nájdete to, čo by ste chceli počuť.
  Nebudem preto riešiť očkovanie ako také, ale napíšem o aké ochorenie sa jedná. je to ochorenie spôsobené rotavírusom, spôsobuje ochorenie v každom veku, nezanecháva ochorenie a taktiež ani očkovanie imunitu na celý život. Je časté, udáva sa, že až 1/3 hnačkovitých ochorení detí je ním spôsobená. Čím je dieťa mladšie, tým závažnejší je priebeh ochorenia, v krajinách tretiehosveta na neho zomiera veľa detí. U nás je úmrtei výnimočné ale stáva sa. Deti do jedného orka zväčša musia byť hospitalizované, pretože hrozí dehydratácia - závažná strata tekutín. Ochorenie prichádza náhle z plného zdravi s teplotu, zvracaním hnačkou a často aj kašľom a nádchou. Nevieme do dieťatka dostať ani minimum potebnej tekutiny. O vplyve kojenia na vznik ochorenia sa diskutuje, jeho vplyv nie je jasný, faktom je, že ochorievajú aj kojené deti / a bohužiaľ aj ich mamičky/. Často ochoreie celá rodina, teraz mávam opakovane prípady, keĎ je celá rodina chorá, ale očkované dieťatko nie, čomu sú mamičky veľmi rady. Podľa údajov z literatúry sa uvažuje o možnom vzniku celiakie po prekonaní ochorenia, faktom je, že po odoznení ochorenia ešte dlho pretrváva neschopnosť vstrebávať rôzne živiny a potraviny, hlavne mlieko.

 • účinok

  , Autor: odbornik2

  dobrý deň,
  ako dlho chráni očkovanie Rotarixom pred nakazením, do akého veku? je to už doživotná ochrana?
  ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Nie, nie je celoživotná. Aj prirodzený priebeh infekcie nezanecháva celoživotnú imunitu, preto sa tieto infekcie opakujú u detí aj dospelých. Očkovanie má ten význam, že chráni dojčatá, hlavne do jedného roka veku proti závažnej infekcii s ťažkým priebehom, ktorá často u nás privádza dieťa do nemocnice, v krajinách tretieho sveta na ňu tisíce detí zomierajú. Do veku asi piatich rokov dieťa chráni v tom zmysle, že môže ochoreiť, ale stále býva priebeh ľahký / tak ako u starších detí alebo dospelých, keď prekonávajú už opakované infekcie/. Do roka však očkovanie chráni spoľahlivo pred vznikom infekcie.

 • Rotarix - v lekárni bez receptu

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, prosím vás o radu. Mám podozrenie, že detská doktorka a lekáreň nás oklamali o 13,5 eura (sumu ktorá prepláca za rotarix poisťovňa).
  V januári (syn mal 3 mesiace) sme spomenuli detskej doktorke, že máme záujem o očkovanie rotarixom, doktorka zavolala do lekárne, objednala nám ho a povedala, že si ho máme vyzdvihnúť a bude stáť okolo 50€. V lekárni nám ho dali (nechceli recept, len si pozreli kartičku poistenca) a zaplatili sme za ňho 61,09€. Teraz si máme ísť po druhú dávku a zistila som, že rotarix je len na recept, že poisťovňa prepláca 13,5€. A keďže lekáreň od nás recept nechcela, a doktorka nám to ani nepovedala, mám silné podozrenie, že je doktorka dohodnutá s lekárňou a ten preplatok si rozdelia. Keby som na to neprišla, bolo by to nie 13,5 eura, ale 27 a to je riadna suma. Prosím vás o radu, ako postupovať, nenecháme sa okrádať o to, čo nám patrí.
  Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem presne odpovedať na túto otázku, cena pravdepodobne závisí aj od poisťovne dieťaťa. Moje vedomosti sú také, že rodičia doplacajú na rotarix do 50€ na dávku, je to asi o trochu menej. Faktom však je, že teraz došlo k zmenám zaobstarávania očkovacích látok a je v tom taký zmätok, že niektorí lekári ani nevedia, ktoré očkovacie látky sa ako zaobstarávajú. Nechcem tým chrániť kolegyňu ak spravila chybu, ale máme toho naozaj veľa.

 • rotarix

  , Autor: odbornik2

  Dobry den pani doktorka chcela by som sa opytat do kedy sa moze prejavit reakcia na ockovanie.Boli sme preockovany pred tromi dnami.Za odpoved vopred dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Reakcia sa prejaví zväčša za 48 hodín po očkovaní.

 • ockovacia latka

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,
  mozem si ockovaciu latku proti rotavirusom zabezpecit sama v lekarni alebo mi lekarka poskytne vlastnu (ktoru jej nasledne vyplatim)?

  Odpovedá: odbornik2

  V každej ambulanciii je zaužívaný určitý systém zaobstrávania očkovacích látok, ktorý je teraz komplikovaný aj tým ako nám to nariadil pán minister, takže najlepšie je opýtať sa lekárky ako to spravíte. Faktom je, že rotarix je živá očkovacia látka, a podľa toho je potrebné s ňou zaobchádzať.

 • aktuálna cena vakcíny

  , Autor: odbornik2

  Chcem sa opýtať na aktuálnu cenu vakcíny. Ktorá vakcína podľa Vás je vhodnejšia vzhľadom na to, že stihneme len jednu dávku?

  Odpovedá: odbornik2

  Asi by som vybrala dvojdávkovú. Aktuálna cena vakcíny je okolo 48€.

 • málo času

  , Autor: odbornik2

  Chcem sa opýtať na očkovanie na rotavírusy. Syn bude mať pol roka 8.februára. Veľmi by som ho chcela dať zaočkovať proti rotavírusom, no už to asi nestihneme... Neexistuje vakcína, ktorá má len jednu dávku? - aby sme to stihli. Lekárka nás na túto možnosť neupozornila, veľmi ma to mrzí.

  Odpovedá: odbornik2

  Je to chyba lekárky, je to moje kolegyňa a nie je to celkom správne, že vás na to upozorňujem,ale bohužiaľ je to tak! Vakcína s jednou dávkou neexistuje, ale aj keď je to proti údajom o očkovaní, myslím, že aj jedna vakcína by prípadné ochorenie rotavírusmi mohla zmierniť. Mám jedno dieťatko zaočkované len jednou dávkou, lebo mamička na druhú dávku jednoducho zabudla a určite toto ochorenie nedostalo.

 • Dilema rotarix - ´ockovat ci nie´?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý Deň

  Chcela by som sa Vás opýtať,či mám dať zaočkovať synčeka proti rotavírusom.Ma 7 týždňov a je kojený.Počula som taky názor ,že keď maličkého kojím tak sa nemusím báť, že ochorie a dostane vírus.Som prvorodička ,tak sa neviem rozhodnúť či ano alebo nie , ale na druhej strane nechcem aby bol malý chorý.
  Može sa stat ,že je dieťa zaočkované a napriek tomu ochorie? a kde može ten vírus dostať?
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Mohla by som napísať, určite dajte zaočkovať, lebo moje presvedčenie je, že je to dobré. Ale chcem odpovedať na vaše otázky podrobne.
  Kojenie nechráni proti ochoreniu, stáva sa, že aj kojené deti ochorejú. Rotavirusy sa nachádzajúvšade okolo nás, sú pomerne odolné na dezinfekciu , pretrvávajú hlavne na hladkých povrchoch, teda prebaľpvacích stoloch a podobne. Často dochádza k nakazeniu pri pobyte v zdravotníckom zariadení / na nejakom vyšetrení alebo aj pri hospitalizácii/.
  Očkovanie chráni proti ochoreniu hlavne v prvom roku života, kedy aj ochorenie prebieha najťažšie, zväčša privádza dieťa do nemocnice na hospitalizáciu. Neskôr už môže dôjsť k ochoreniu, u očkovaných detí je pravdepodobnosť po roku menej ako 20 % ale čo je hlavné, ochorenie prebieha v miernejšej forme.
  V medicíne je možné všetko, aj to, že dieťa na očkovanie adekvátne nezareaguje a pritlátky sa nevytvoria. Zatiaľ som v mojej praxi takýto prípad nemala, teda že by očkované dieťa na ochorenie spôsobené rotavirusmi v ranom veku ochorelo.

 • Vedľajšie účinky vakcíny rotarix

  , Autor: skorica1103

  Dobrý deň,
  zvažujem očkovanie synčeka proti rotavírusom. prosím Vas, chcela by som sa opýtať, či má vakcína nejake závažné vedľajšie, nežiadúce účinky a ak ano, aké.
  prosim kedy je vhodné dať zaočkovať synčeka (teraz má 7 týždňov), mali sme ťažký pôrod (VE), ďalej vrodená infekcia, bral ATB, silná žltačka (2 týždne), že ak má oslabenú iminutu, aby nezareagoval na vakcinu...
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Práve vakcína ho bude chrániť proti závažnému ochoreniu.hlavne ak má oslabenú imunitu Očkujeme po šiestom týždni veku, ideálne okolo ôsmeho týždňa, očkovanie musí byť ukončené do konca 6teho mesiaca.
  Nežiadúce reakcie sa popisujú hlavne v oblasti zažívacieho traktu, teda niekoľko riedkych stolíc alebo ojedinele zvracanie. občas pozorujeme bolesti bruška, viac plakania. Tieto príznaky som doposiaľ / myslím plač/ u mojich očkovaných detí nepozrovala.

 • prečo nie staršie dieťa

  , Autor: odbornik2

  dobrý deň, všade sa píše, že najvyšší počet ochorení je medzi prvým a druhým rokom života dieťaťa, ale očkovanie musí byť ukončené do 6 mesiaca. z akého dôvodu nie je možné očkovať deti staršie ako 6 mesiacov? ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Pretože pri zavádzaní očkovacej látky do praxe sa pri inej očkovacej látke, než sa teraz používa objavili ochorenia s nepriechodnosťou čriev, tie sú samozrejme najčastejšie u detí vo veku okolo jedného roka, ale keďže to naväzovalo na očkovanie, dávalo sa to do súvislosti. teraz sa používa úplne iná očkovacia látka, ale tento princíp, očkovať deti do pol roka ostal. okrem toho, deti v tomto veku sú voči infekcii vnímavé a ochorenie prebieha o to závažnejšie, čím je dieťa mladšie.

Otázok: 97

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: