Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,482 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Dilema rotarix - ´ockovat ci nie´?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý Deň

  Chcela by som sa Vás opýtať,či mám dať zaočkovať synčeka proti rotavírusom.Ma 7 týždňov a je kojený.Počula som taky názor ,že keď maličkého kojím tak sa nemusím báť, že ochorie a dostane vírus.Som prvorodička ,tak sa neviem rozhodnúť či ano alebo nie , ale na druhej strane nechcem aby bol malý chorý.
  Može sa stat ,že je dieťa zaočkované a napriek tomu ochorie? a kde može ten vírus dostať?
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mohla by som napísať, určite dajte zaočkovať, lebo moje presvedčenie je, že je to dobré. Ale chcem odpovedať na vaše otázky podrobne.
  Kojenie nechráni proti ochoreniu, stáva sa, že aj kojené deti ochorejú. Rotavirusy sa nachádzajúvšade okolo nás, sú pomerne odolné na dezinfekciu , pretrvávajú hlavne na hladkých povrchoch, teda prebaľpvacích stoloch a podobne. Často dochádza k nakazeniu pri pobyte v zdravotníckom zariadení / na nejakom vyšetrení alebo aj pri hospitalizácii/.
  Očkovanie chráni proti ochoreniu hlavne v prvom roku života, kedy aj ochorenie prebieha najťažšie, zväčša privádza dieťa do nemocnice na hospitalizáciu. Neskôr už môže dôjsť k ochoreniu, u očkovaných detí je pravdepodobnosť po roku menej ako 20 % ale čo je hlavné, ochorenie prebieha v miernejšej forme.
  V medicíne je možné všetko, aj to, že dieťa na očkovanie adekvátne nezareaguje a pritlátky sa nevytvoria. Zatiaľ som v mojej praxi takýto prípad nemala, teda že by očkované dieťa na ochorenie spôsobené rotavirusmi v ranom veku ochorelo.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: