Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,482 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Rotateq

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pani doktorka,

  moja dcerka dosiahla 9 tyzden a pani pediatricka mi odporucila ockovat Rotateqom. Chcem sa spytat ci je toto ockovanie dost ucinne a potrebne? Ake mozu vzniknut nasledky? Nechcem vystavit dcerku len tak nejakemu ockovaniu co by nebolo potrebne a co jej moze sposobit viac zle ako dobre. Na niektorych forach som sa docitala, ze je to nepotrebne a uplne zbytocne. Tak som teraz na vazkach ci ano a ci nie. Chcem pre svoju dcerku len to najlepsie. Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ono je to s tými fórami tak, že kam si kliknete, vždy sa dozviete niečo iné, často aj nájdete to, čo by ste chceli počuť.
  Nebudem preto riešiť očkovanie ako také, ale napíšem o aké ochorenie sa jedná. je to ochorenie spôsobené rotavírusom, spôsobuje ochorenie v každom veku, nezanecháva ochorenie a taktiež ani očkovanie imunitu na celý život. Je časté, udáva sa, že až 1/3 hnačkovitých ochorení detí je ním spôsobená. Čím je dieťa mladšie, tým závažnejší je priebeh ochorenia, v krajinách tretiehosveta na neho zomiera veľa detí. U nás je úmrtei výnimočné ale stáva sa. Deti do jedného orka zväčša musia byť hospitalizované, pretože hrozí dehydratácia - závažná strata tekutín. Ochorenie prichádza náhle z plného zdravi s teplotu, zvracaním hnačkou a často aj kašľom a nádchou. Nevieme do dieťatka dostať ani minimum potebnej tekutiny. O vplyve kojenia na vznik ochorenia sa diskutuje, jeho vplyv nie je jasný, faktom je, že ochorievajú aj kojené deti / a bohužiaľ aj ich mamičky/. Často ochoreie celá rodina, teraz mávam opakovane prípady, keĎ je celá rodina chorá, ale očkované dieťatko nie, čomu sú mamičky veľmi rady. Podľa údajov z literatúry sa uvažuje o možnom vzniku celiakie po prekonaní ochorenia, faktom je, že po odoznení ochorenia ešte dlho pretrváva neschopnosť vstrebávať rôzne živiny a potraviny, hlavne mlieko.

Podobné otázky

 • Ceny vakcín v roku 2011

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Chcela by som sa spýtať na cenu vakcín Rotarix a Rotateq. Zmenilo sa to nejako oproti minulému roku, koľko z toho dopláca poisľovňa napr. my máme Union.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Rotateque potrebujete 3 dávky, poisťovňa na každú poskytne 9,00 eur, rodič zaplatí 38,47 eur.
  Rotarix potrebujete 2 dávky, poisťovňa dopláca 13,50 na dávku a pacient zaplatí 47,59 na dávkui.

 • Rotarix vs. Rotateque

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pani doktorka.
  Moja dcérka bude mať dva mesiace. Chcela by som ju dať zaočkovať proti rotavírusom. Prečítala som si všetky odpovede na otázky v tejto kategórii a zistila som, že očkovať proti rotavírusom sa môže buď dvoma vakcínami Rotarixu alebo 3 vakcínami Rotateque (snáď som to pochopila správne). Chcela by som sa preto spýtať, aký je rozdiel medzi týmito vakcínami a ktorou odporúčate očkovať Vy. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vakcínu si musíte vybrať sama, najlepšie po dohode s vašou lekárkou. Rozdiel medzi nimi je v počte dávok/ dve versus tri/, spôsob podávania je rovanký, do dutiny ústnej. Rotateque je postavený na báze hovädzích rotavirov, rotarix obsahuje oslabený ľudský rotavirus.

 • Rotateq

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcela by som sa opytat, do ktoreho tyzdna veku dietata by sa mala najneskor podat prva davka vakciny Rotateq.v pribalovom letaku pisu do 12.tyzdna.bol by problem ak by sa podala neskor?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie je to problém, ale musíte všetky tri dávky podať do skončenia 26.týždňa veku a interval medzi jednotlivými dávkamií očkovacej látky je najmenej 4 týždne, Rotateque má v základnom očkovaní tri dávky očkovacej látky.

 • očkovanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň,
  prosím o radu, s dcérkou ideme v stredu 11.08 na povinné očkovanie + očkovanie proti rotavírosum vakcínou 3 dávky myslím že rotateq. Myslím, že 3 dávku nestihne dobrať do 6. mesiaca. ale až po. Má význam ju dať aj tak zaočkovať tou vakcínou. Očkovanie malo predtým byť 3.8, ale dcérka bola chorá a tak sa to o týžden preložilo.(predtým mala lekárka 3 týždne dovolenku). Nemala by som jej zmeniť tú vakcínu na rotarix, kde sú len dve dávky a to by stihla do ukončeného 6m.? narodila 20.04.2010 ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Myslím, že to stíhate, tam je odstup najmenej 4 týždne, medzi jednotlivými vakcínami, teda 11.8 11.9 11.10 by mohla byť očkovaná, a až 20.10 bude mať 6 mesiacov. Dúfajme, že nebude chorá. Ja aj preto radšej používam rotarix.

 • Rotarix verzus Rotateq

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň , chcela by som sa spytat ktoru z tychto dvoch vakcin vy odporucate na ockovanie proti rotavirusom Rotarix alebo Rotateq?
  pretoze ja som na internete nasla ze Vakcina Rotarix je infikovana tak teraz neviem ci mam svojho synceka dat zaockovat .clanok sa nachadza na : http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=10350

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vakcína Rotarix nie je infikovaná. Zlomok látky, ktorý sa tam našiel nie je infekcia a nemá žiadne nežiadúce účinky ani vplyv na účinnosť očkovacej látky. nie je to môj názor ale vyjadrenie europskej liekovej agentúry, takže látka kvôli tomu nie je stiahnutá s očkovania.
  Rozhodnutie o tom, ktorou látkou zaučkujete vaše dieťa je plne vo vašich rukách, nikdy nedávam odporučenia týkajúce sa konkrétnych produktov. Rozdiely medzi očkovacími látkami si môžete prečítať napríklad v poradni očkovania v časopise Mama a ja.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: