Poradňa dojčenia a výživy

Pridať otázku
odbornik2
 • je v prešove možne očkovanie na tbc?u dospelych preočkovanie?

  , Autor: odbornik2

  je v prešove možne očkovanie na tbc u 3 mesacneho babetka a kde? mame v rodine nosiča tbc a manžel pracuje v škole kde sa v obci vyskytlo tbc? u dospelych preočkovanie je po akej dobe ak vǒbec???
  2. je možne prejst z pneumokokovej 10 valentnej na 2.davke na13valentnu?
  3. kedy je ocakavana vlna kiahni? všetci sme učitelia aj stary rodičia a dieťa je 3 mesačne dojča, je možne očkovať proti kiahniam pred 1.rokom? aka vakcina-cena?

  Odpovedá: odbornik2

  Očkiovanie by malo byť možné previesť do šiesteho týždňa veku bábätka na príslušnom kalmetizačnom centre v Prešove, ktoré by malo byť súčasťou pľúcneho oddelenia alebo ambulancie. Je potrebné sa tam čo najskôr zahlásiť pretože sa musia nájsť desiati adepti, aby sa naraz očkovacia látka otvorila a vyočkovala. Očkovanie je hradené rodičmi ale myslím si, že ak dokážete výskyt ochorenia v okolí, mohlo by byť očkovanie aj bezplatné.
  V zásade je to možné, ale zatiaľ sa to neodporúča, nie sú dostatočné dáta, ktoré by stanovili ako prejsť na inú očkovaniciu a látku a ako potom dokončiť očkovanie. Odporúčamukončiť očkovanie 10 valentnou očkovacou látkou a po druhom roku života podať ešte 1 dávku 13valentnej očkovacej látky. Tak bude všetko presne podľa pravidiel, v medicínskej reči "lege artis"
  Kaihne majú približe 3ročný interval, čo sa týka epidémií ale v poslednom čase sa mi zdá, že celkom nepaltí, priebežne máme kiahne stále. Ak ste prekonali kiahne, nemusíte sa ochorenia bezprostredne obávať, neprenesie sa z tretieho človeka, dieťa by muselo byť v kontakte s chorým dieťaťom. Očkovanie je možné , jednou očkovacou látkou je možné očkovať od deviateho mesiaca / varilrix/ a jednou od jedenásteho , ale to je spojené aj s očkovaním proti mumpsu , osýpkam a ružienke a u nás to očkujeme od 15teho mesiaca. očkovacia látka stojí cca 45€, je potrebné očkovať dvoma dávkami.

 • očkovanie

  , Autor: leka

  Chcem sa opytat či je potrebné resp. možné očkovanie dietata proti TBC ktoré nie je rizikovej populácii na SR na žiadost rodičov? Aký máte vy na to názor?

  Odpovedá: odbornik2

  Pokial dieťa nie je ohrozené prostredím z možnej nákazy tuberkulózou očkovanie nie je potrebné. je však možné na žiadosť rodičov informujte sa na príslušnom pľúcnom alebo kalmetizačnom oddelení., očkovanie je plne hradené rodičmi a aj prípadné komplikácie očkovanie vyžadujúce liečbu hradí rodič.

 • ockovat alebo nie

  , Autor: mia_d

  Dobry den pani doktorka, viem, ze na Slovensku je situacia s TBC stabilizovana, my vsak zijeme v Irsku, chcela by som sa opytat, ci stale odporucate proti tomuto ochoreniu ockovat na Slovensku a ci neviete, aka je situacia v Irsku a co odporucate. Dakujem za Vas nazor

  Odpovedá: odbornik2

  Na Slovensku je situácia vo výskyte tuberkulózy taká, že sme mohli očkovanie po narodení zrušiť a neočkujeme ani neskôr. Rodiny, kde sa tbc vyskytuje sú sledované a robené opatrenia, aby sa ochorenie nešírilo, hlavne u najbližších kontaktov.
  Aká je situácia konkrétne v Írsku neviem, ale pokial viem ani tam sa plošne proti tbc neočkuje. Ak by ste mali vo svojom okolí niekoho chorého na akútnu formu tbc, je potrebné sa informovať o možnosti a potrebe prevencie u pľúcneho lekára, ktorý ošetruje váš kontakt.

 • otazka

  , Autor: odbornik2

  Dobry den chcem sa spytat ci je preockovanie proti TBC v 30 veku povinne.Co by sa stalo ak sa neda dana osoba zaockovat dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Žiadne preočkovanie proti tbc sa u nás / a asi ani nikde vo svete / neprevádza!
  Pravdepodobne si to mýlite s tetanom, ten sa preočkováva po pätnástich rokoch . Ak sa daná osoba nedá očkovať, pri poranení, ktoré preniká do hĺbky, napríklad práca v záhrade, pichnutie ostňom ruže a podobne , ale aj iné tzv. penetrujúce poranie / stpúpnutie na klinec/ jneočkovaná osoba ochorie na tetanus, na toto ochorenie väčšinou zomrie.

 • Opakovaný vriedok v mieste vpichu

  , Autor: odbornik2

  Dobry den. 6-mesacnej dcerke sa opakovane na mieste vpichu vytvara vriedok naplneny tekutinou. Raz sa stalo, ze v nom bol hnis, vtedy sam praskol a zelenkavy hnis vytiekol.Stale sa vriedok naplna tekutinou, je makky, cerveny, vo velkosti sosovice. Koncom 4. mesiaca bola dcerka zaockovana 1. davkou hexavakciny, o tyzden sa objavil prave ten zeleny hnis. Pediatricka videla stav az po prasknuti, ked ranka vysychala. Odporucila natieranie Framykoinom. Toto vsak uz aplikujeme 2 meisace a vriedok sa stale objavuje. Uzlinky som jej nenahmatala, pediatricka ich nekontrolovala. Co znamena opakovany zapal ranky? Je vhodne ockovat dcerku 2. davkou hexavakciny? Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Druhá dávka by sa mal podať až po zhojení ranky. Ak by sa ranka nehojil alebo zväčila nad priemer 10 mm, alebo je stále plná hnisu, je potrebné vyšetrenie na pľúcnom oddelení.

 • Reakcia

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, keď som mal 13 rokov očkovali ma proti TBC, teraz budem mať 17 reakcia na ruke nebola úsmešná tak museli do ramena, v ramene to už bolo okej lenže sa mi tam spravil ako taký pluzgier taký vyrostok ako keby je vela prípadov čo sa im to spravilo na chrbte.Chcel soms a spýtať že či to nemám vystavovať slnku či stoho môžem dostať rakovinu alebo ked idem do solaria či môžem z toho mať ďakujem, za váš čas.

  Odpovedá: odbornik2

  Je to tzv. keloidná jazva, mnohým ľudom sa takto hoja poranenia, takouto jazvou. Nie je nebezpečná a neobmedzuje vás v žiadnej činnosti. Môžete ísť s ňou aj do solária. Tam sa však treba riadiť pokynmi prevádzkovateľa.

 • očkovanie v Rusku

  , Autor: odbornik2

  Moju 5 ročnú dcérku som prihlásila do škôlky v Rusku. Podmienkou bolo však pred nástupom očkovania. Dala som im na preskúmanie očkovací preukaz, kde boli všetky povinné očkovania, ktoré vyžaduje zdravotníctvo v SR. Preštudovali si ho, ale aj tak ju preočkovali pravdepodobne aj na TBC (robili jej test na pliecku). Budeme tu pravdepodobne ešte rok a zase mi v škôlke hovorili, že idú preočkovávať na TBC, že u nich sa robí očkovanie každý rok. Je vhodné opakovať očkovanie a teda spoľahnúť sa na ruských pediatrov ? Môžu vzniknúť reakcie na opätovné preočkovávanie v jej veku ?

  Odpovedá: odbornik2

  Situácia s tbc je iná v Rusku ako u nás. Ak má 5 rokov a narodila sa na sLOVENSKU, URčITE BOLA OčKOVANá. aK PRED OčKOVANíM ROBILI TEST A NEMALA PROTILáTKY, NEBOL PROBLéM JU ZAOčKOVAť. PRI ďALšOM POSTUPE BY SOM V KAžDOM PRíPADE PREDPOKLADALA, žE ZNOVA SPRAVIA TEST čI Má PROTILáTKY / DO PREDLAKTIA, VPICH A O 72 HODíN ODčíTANIE/ LEN V PRíPADE NEGATíVNEHO TESTU / TEDA NEMá PROTILáTKY / SA OčKUJE.

 • kontrola po očkovaní

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať či je potrebné ísť na kontrolu po očkovaví TBC, ak nie sú žiadne komplikácie?! A ak áno kedy treba ísť na kontrolu??? Ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Kontrolu v zásade prevádza váš detský lekár tým, že pred ďalším očkovaním chráničku po tbc očkovaní skontroluje.

 • Nakazenie TBC- vdaka vakcíne.

  , Autor: odbornik2

  Zdravím všetkých v poradni očkovania. Naša (jediná) dcérka bola očkovaná proti TBC v porodnici. Klasika- pluzgier na pliecku sme chodili čistiť na plúcne. Dostali sme aj lieky, ktoré, ako som si neskor všimla, nikto nepoznačil do zdravotnej dokumentácie! Nevedela som ani čo sú zač, tak som si to našla--Nidrazid, liek na liečbu tuberkulozy??!!Skoro som odpadla! Chcem sa spýtať, ako mám postupovať, aby bolo všetko zaznamenané a hlásené? A čo v prípade, že to lekárka odmietne?Odvtedy som velmi k vakcínam skeptická a svoje prvé a posledné dieťa som od dalších vakcín ochotná chrániť aj na RUVZ. Ako amulet si tam vezmem krabičku s NITRAZIDOM.Moje takmer 10 rokov očakávané,vymodlené dieťa, nie je pokusný hlodavec!!

  Odpovedá: odbornik2

  Vaše dieťa určite nie je pokusné. Očkovanie proti tbc bolo v čase jeho narodenia u nás plošne prevádzané, od 1.1.2012 sa zrušilo, pretože situácia vo výskyte tohto závažného ochorenia je stabilizovaná.
  Nidrazid dieťatko dostávalo pravdepodobne pre výraznú reakciu po očkovaní ako prevenciu pred rozvoj ešte iných príznakov reakcie na očkovanie. Neznamená to, že dostalo tbc / tá by sa liečila úplne inak/. Bola to závažná reakcia po očkovaní a tomu zodpovedala aj liečba. Neviem, prečo túto skutočnosť nemalo zaznamenanú v dokumentácii, tam kde mu liečbu nasadili / pravdepodobne na príslušnom pľúcnom oddelení/ vám mali dať správu pre ošetrujúceho lekára a ten ju mal zaznamenať do dokumentácie. Taktiež vám tam mali vysvetliť prečo uvedenú liečbu nasadzujú a nemuseli ste sa stresovať, že vaše dieťa očkovaním získalo tuberkulózu, čo chápem, že znížilo vašu dôveru k očkovaniu. Skutočná nákaza tuberkulózou / teda prrodzená nákaza u neočkovaného dieťaťa / je v kojeneckom veku závažné, zväčša fsatálne končiace ochorenie. práve preto sa očkovalo. Očkovanie občas mávalo nežiadúce účinky, čo je práve váš prípad. tie sú však, na rozdiel od tbc v rannom detskom veku riešiteľné. Vzhľadom na dobrú situáciu v tbc a veľmi malú možnosť nákazy dojčiat sa očkovanie zrušilo.

 • Co znamenaju protilatky

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,
  dceru by som chcela dat zaockovat proti TBC po vsetkych zakladnych ockovaniach. Docitala som sa ,ze sa robia testy na protilatky.Co to znamena? Cize, ked nebola zaockovana pri narodeni moze mat protilatky take ako zaockovane dieta po narodeni?
  Velmi pekne Vam dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Tuberkulóza je veľmi zvláštne ochorenie, veď aj patrí medzi tzv. špecifické ochorenia. Každý človek toto ochorenie za život prekoná, lepšie povedané stretne sa s ním, ale nie u každého prepukne ako ochorenie. Preto sa u detí starších ako 6 týždňov primárne neočkuje a ak sa očkovať má začať, najprv sa vyšetria protilátky, teda zistí sa, či sa už jedinec s tuberkulózou stretol / a vytvoril protilátky / alebo nie / protilátky nemá a môžeme ho očkovať./ Aby to nebolo celkom jednoduché, ak sa zistí, že protilátok je veľa / to sa zistí tým testom do predlaktia, Mantoux II sa volá/, tak sa nie očkuje ale podľa úrovne lieči.

 • hrcka pod pazuskou

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, mojmu synovi som nasla hrcku pod pazuskou, lekarka potvrdila reakciu na ockovaciu vakcinu tbc. Hrcka sa mu objavila az v 10 mesiaci, teraz uz mesiac berie Klacid a lekarka v Martine trva na pokracovani brania Klacidu dalsi mesiac. Hrcka ma rozmer 9,5x8mm. Som proti antibiotikam a preto som sa skontaktovala s Dolnym Smokovcom kde mi lekarka povedala, aby som Klacid nedavala a hrcku treba iba sledovat lebo ma menej ako 1cm, za mesiac mam ist na dalsie sono - co mam robit? Dat antibiotika alebo nie? dakujem renata

  Odpovedá: odbornik2

  Myslím, že antibiotiká v tejto chvíli nie sú potrebné, ale neviem, čo vašu pani doktorku k podávaniu práve týchto antibiotík viedlo. Ona pozná dieťa aj epidemiologickú situáciu vo vašom okolí. Možno by ste sa mali o tom porozprávať znova s ňou. Možno uvažuje, že je hrčka, teda uzlinka zväčšená z iných dôvodv, než je reakcia na očkovanie.

 • reakcia po 5.mesiacoch

  , Autor: odbornik2

  Dobry den.
  Chcem sa opytat, ci je zapalene pliecko po ockovani proti tuberkuloze po 5.mesiaci normalnou reakciou. Zatial to dcerke neprasklo a nevyhnisalo,ale ma to okolo miesta zaockovania zacervenane do priemeru asi 3 az 4cm a ma to riadne zatvrdnute.
  Vopred velmi pekne dakujem za odpoved!

  Odpovedá: odbornik2

  Takúto reakciu je potrebné konzultovať na príslušnom pľúcnom oddelení.

 • nepovinne ockovanie proti tbc

  , Autor: odbornik2

  dorby den
  chcem sa spytat ako mam postupovat ak by som chcela dat dcerku zaockovat proti tbc?
  dnes uz ma mala 2 masiace.
  dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Po dovršení pol roka alebo po skončení základného očkovania / vo veku okolo 15 mesiacov, musí to byť najmenej 6 týždňov po očkovaní MMR/ sa obráťte na príslušné pľúcne oddelenie, konkrétne kalmetizačné stredisko. Tam by vám mali previesť skúšku MantouCXII, ktorá určí, či je potrebné dieťa očkovať. Mohlo by sa do tohto veku s tbc už stretnúť, vytvoriť si protilátky a v takom prípade očkovanie nieje potrebné.

 • Zvacsene uzliny v podpazusi a suche cervene lozisko okolo vpichu

  , Autor: odbornik2

  Pekny den pani Doktorka chcem Vas velmi pekne poprosit o pomoc a radu. Moj syn tri mesiace po ockovani proti TBC a po ockovani prvou davkou rotarixu reagoval zvacsenim uzlin v axile a zvacsenim a scervenanim sucheho loziska okolo miesta vpichu TBC. Styri mesiace mame stale antibiotika Klacid a zmensili sa mu uzliny iba o 1 mm a mame premastovat ranu obycajnou indulonou, zasli sme aj na biorezonanciu kde mi povedali ze mam vysadit ATB a skonzultovat to s inym odbornikom pretoze ma velmi zle vysledky v peceni podla tohto vysetrenia rana vyzera stale rovnako sucha cervena a zvacsuje sa jej priemer.
  Neviem ako dalej maly mi nechce papat je nekludny chcem mu pomoct a keby som mohla zajdem aj na kraj sveta aby som mu mohla pomoct viete mi poradit ako dalej mam pocit ze kazdy mesiac to bude o tom istom o predpisani dalsich antibiotik. Nikto nam za tu dobu ani len nevzal krv a ani stery da sa priplatit v niektorej ambulancii za krvne testy?
  Velmi pekne vam vopred dakujem za pomoc sona

  Odpovedá: odbornik2

  Ešte som sa s takýmto riešením problému okolo neprimeranej reakcia ne očkovanie tbc nestretla. Ak mu nebrali krv, ako môžete vedieť, že má zlé výsledky týkajúce sa pečene? Nerozumiem tomu. V každom prípade je potrebné problém riešiť na príslušnom pľúcnom oddelení. Podľa prebiehajúcej reakcie prevedú ošetrenie miesta vpichu a ak je potrebné nasadia príslušnú liečbu antitubekruloznym antibiotikom. Viac neviem v tejto chvíli pomôcť. Samozrejme, ak by bola reakcia ďalej neprimeraná a celkový zdravotný stav dieťa nie je dobrý, vyšetrujú sa aj laborat=rne vyšetrenia, zamerané aj na vyšetrenie imunitného systému dieťaťa.

 • kam sa obrátiť

  , Autor: odbornik2

  dobrý deň, chcem sa opýtať, ak chcem dať svoje dieťa narodené v roku 2012 aočkovať dobrovolne proti tbc, na koho sa možem obrátiť ? ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Na príslušné pľúcne oddelenie.

Otázok: 168

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: