Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • ockovat alebo nie

  , Autor: mia_d

  Dobry den pani doktorka, viem, ze na Slovensku je situacia s TBC stabilizovana, my vsak zijeme v Irsku, chcela by som sa opytat, ci stale odporucate proti tomuto ochoreniu ockovat na Slovensku a ci neviete, aka je situacia v Irsku a co odporucate. Dakujem za Vas nazor

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na Slovensku je situácia vo výskyte tuberkulózy taká, že sme mohli očkovanie po narodení zrušiť a neočkujeme ani neskôr. Rodiny, kde sa tbc vyskytuje sú sledované a robené opatrenia, aby sa ochorenie nešírilo, hlavne u najbližších kontaktov.
  Aká je situácia konkrétne v Írsku neviem, ale pokial viem ani tam sa plošne proti tbc neočkuje. Ak by ste mali vo svojom okolí niekoho chorého na akútnu formu tbc, je potrebné sa informovať o možnosti a potrebe prevencie u pľúcneho lekára, ktorý ošetruje váš kontakt.

Podobné otázky

 • očkovat proti TBC

  , Autor: odbornik2

  Dobry deň.Naše dieťa sa narodilo v Taliansku.V máji bude mať 3roky.teraz sme na Slovensku a žijeme tu.Doktorka nám povedala že neni očkovaná proti TBC.Máme ju dať teraz zaočkovať alebo nie.Ak ju dáme zaočkovať teraz hrozí jej dáke ryziko alebo nie.Ako by ste nám poradili? ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V tomto veku sa očkuje takým spôsobom, že dieťatko sa najskôr vyšetrí na príslušnom pľúcnom oddelení, či má alebo nemá protilátky proti tuberkulźe a podľa výsledku sa zaočkuje alebo nezaučkuje / v určitých špecifických prípadoch sa dokonca miesto očkovania lieči/. U nás stále považujeme očkovanie proti tuberkulóze za potrebné.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: