Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • očkovanie

  , Autor: leka

  Chcem sa opytat či je potrebné resp. možné očkovanie dietata proti TBC ktoré nie je rizikovej populácii na SR na žiadost rodičov? Aký máte vy na to názor?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pokial dieťa nie je ohrozené prostredím z možnej nákazy tuberkulózou očkovanie nie je potrebné. je však možné na žiadosť rodičov informujte sa na príslušnom pľúcnom alebo kalmetizačnom oddelení., očkovanie je plne hradené rodičmi a aj prípadné komplikácie očkovanie vyžadujúce liečbu hradí rodič.

Podobné otázky

 • je v prešove možne očkovanie na tbc?u dospelych preočkovanie?

  , Autor: odbornik2

  je v prešove možne očkovanie na tbc u 3 mesacneho babetka a kde? mame v rodine nosiča tbc a manžel pracuje v škole kde sa v obci vyskytlo tbc? u dospelych preočkovanie je po akej dobe ak vǒbec???
  2. je možne prejst z pneumokokovej 10 valentnej na 2.davke na13valentnu?
  3. kedy je ocakavana vlna kiahni? všetci sme učitelia aj stary rodičia a dieťa je 3 mesačne dojča, je možne očkovať proti kiahniam pred 1.rokom? aka vakcina-cena?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkiovanie by malo byť možné previesť do šiesteho týždňa veku bábätka na príslušnom kalmetizačnom centre v Prešove, ktoré by malo byť súčasťou pľúcneho oddelenia alebo ambulancie. Je potrebné sa tam čo najskôr zahlásiť pretože sa musia nájsť desiati adepti, aby sa naraz očkovacia látka otvorila a vyočkovala. Očkovanie je hradené rodičmi ale myslím si, že ak dokážete výskyt ochorenia v okolí, mohlo by byť očkovanie aj bezplatné.
  V zásade je to možné, ale zatiaľ sa to neodporúča, nie sú dostatočné dáta, ktoré by stanovili ako prejsť na inú očkovaniciu a látku a ako potom dokončiť očkovanie. Odporúčamukončiť očkovanie 10 valentnou očkovacou látkou a po druhom roku života podať ešte 1 dávku 13valentnej očkovacej látky. Tak bude všetko presne podľa pravidiel, v medicínskej reči "lege artis"
  Kaihne majú približe 3ročný interval, čo sa týka epidémií ale v poslednom čase sa mi zdá, že celkom nepaltí, priebežne máme kiahne stále. Ak ste prekonali kiahne, nemusíte sa ochorenia bezprostredne obávať, neprenesie sa z tretieho človeka, dieťa by muselo byť v kontakte s chorým dieťaťom. Očkovanie je možné , jednou očkovacou látkou je možné očkovať od deviateho mesiaca / varilrix/ a jednou od jedenásteho , ale to je spojené aj s očkovaním proti mumpsu , osýpkam a ružienke a u nás to očkujeme od 15teho mesiaca. očkovacia látka stojí cca 45€, je potrebné očkovať dvoma dávkami.

 • ockovat alebo nie

  , Autor: mia_d

  Dobry den pani doktorka, viem, ze na Slovensku je situacia s TBC stabilizovana, my vsak zijeme v Irsku, chcela by som sa opytat, ci stale odporucate proti tomuto ochoreniu ockovat na Slovensku a ci neviete, aka je situacia v Irsku a co odporucate. Dakujem za Vas nazor

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na Slovensku je situácia vo výskyte tuberkulózy taká, že sme mohli očkovanie po narodení zrušiť a neočkujeme ani neskôr. Rodiny, kde sa tbc vyskytuje sú sledované a robené opatrenia, aby sa ochorenie nešírilo, hlavne u najbližších kontaktov.
  Aká je situácia konkrétne v Írsku neviem, ale pokial viem ani tam sa plošne proti tbc neočkuje. Ak by ste mali vo svojom okolí niekoho chorého na akútnu formu tbc, je potrebné sa informovať o možnosti a potrebe prevencie u pľúcneho lekára, ktorý ošetruje váš kontakt.

 • otazka

  , Autor: odbornik2

  Dobry den chcem sa spytat ci je preockovanie proti TBC v 30 veku povinne.Co by sa stalo ak sa neda dana osoba zaockovat dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Žiadne preočkovanie proti tbc sa u nás / a asi ani nikde vo svete / neprevádza!
  Pravdepodobne si to mýlite s tetanom, ten sa preočkováva po pätnástich rokoch . Ak sa daná osoba nedá očkovať, pri poranení, ktoré preniká do hĺbky, napríklad práca v záhrade, pichnutie ostňom ruže a podobne , ale aj iné tzv. penetrujúce poranie / stpúpnutie na klinec/ jneočkovaná osoba ochorie na tetanus, na toto ochorenie väčšinou zomrie.

 • očkovanie v Rusku

  , Autor: odbornik2

  Moju 5 ročnú dcérku som prihlásila do škôlky v Rusku. Podmienkou bolo však pred nástupom očkovania. Dala som im na preskúmanie očkovací preukaz, kde boli všetky povinné očkovania, ktoré vyžaduje zdravotníctvo v SR. Preštudovali si ho, ale aj tak ju preočkovali pravdepodobne aj na TBC (robili jej test na pliecku). Budeme tu pravdepodobne ešte rok a zase mi v škôlke hovorili, že idú preočkovávať na TBC, že u nich sa robí očkovanie každý rok. Je vhodné opakovať očkovanie a teda spoľahnúť sa na ruských pediatrov ? Môžu vzniknúť reakcie na opätovné preočkovávanie v jej veku ?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Situácia s tbc je iná v Rusku ako u nás. Ak má 5 rokov a narodila sa na sLOVENSKU, URčITE BOLA OčKOVANá. aK PRED OčKOVANíM ROBILI TEST A NEMALA PROTILáTKY, NEBOL PROBLéM JU ZAOčKOVAť. PRI ďALšOM POSTUPE BY SOM V KAžDOM PRíPADE PREDPOKLADALA, žE ZNOVA SPRAVIA TEST čI Má PROTILáTKY / DO PREDLAKTIA, VPICH A O 72 HODíN ODčíTANIE/ LEN V PRíPADE NEGATíVNEHO TESTU / TEDA NEMá PROTILáTKY / SA OčKUJE.

 • Nakazenie TBC- vdaka vakcíne.

  , Autor: odbornik2

  Zdravím všetkých v poradni očkovania. Naša (jediná) dcérka bola očkovaná proti TBC v porodnici. Klasika- pluzgier na pliecku sme chodili čistiť na plúcne. Dostali sme aj lieky, ktoré, ako som si neskor všimla, nikto nepoznačil do zdravotnej dokumentácie! Nevedela som ani čo sú zač, tak som si to našla--Nidrazid, liek na liečbu tuberkulozy??!!Skoro som odpadla! Chcem sa spýtať, ako mám postupovať, aby bolo všetko zaznamenané a hlásené? A čo v prípade, že to lekárka odmietne?Odvtedy som velmi k vakcínam skeptická a svoje prvé a posledné dieťa som od dalších vakcín ochotná chrániť aj na RUVZ. Ako amulet si tam vezmem krabičku s NITRAZIDOM.Moje takmer 10 rokov očakávané,vymodlené dieťa, nie je pokusný hlodavec!!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vaše dieťa určite nie je pokusné. Očkovanie proti tbc bolo v čase jeho narodenia u nás plošne prevádzané, od 1.1.2012 sa zrušilo, pretože situácia vo výskyte tohto závažného ochorenia je stabilizovaná.
  Nidrazid dieťatko dostávalo pravdepodobne pre výraznú reakciu po očkovaní ako prevenciu pred rozvoj ešte iných príznakov reakcie na očkovanie. Neznamená to, že dostalo tbc / tá by sa liečila úplne inak/. Bola to závažná reakcia po očkovaní a tomu zodpovedala aj liečba. Neviem, prečo túto skutočnosť nemalo zaznamenanú v dokumentácii, tam kde mu liečbu nasadili / pravdepodobne na príslušnom pľúcnom oddelení/ vám mali dať správu pre ošetrujúceho lekára a ten ju mal zaznamenať do dokumentácie. Taktiež vám tam mali vysvetliť prečo uvedenú liečbu nasadzujú a nemuseli ste sa stresovať, že vaše dieťa očkovaním získalo tuberkulózu, čo chápem, že znížilo vašu dôveru k očkovaniu. Skutočná nákaza tuberkulózou / teda prrodzená nákaza u neočkovaného dieťaťa / je v kojeneckom veku závažné, zväčša fsatálne končiace ochorenie. práve preto sa očkovalo. Očkovanie občas mávalo nežiadúce účinky, čo je práve váš prípad. tie sú však, na rozdiel od tbc v rannom detskom veku riešiteľné. Vzhľadom na dobrú situáciu v tbc a veľmi malú možnosť nákazy dojčiat sa očkovanie zrušilo.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: