Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • otazka

  , Autor: odbornik2

  Dobry den chcem sa spytat ci je preockovanie proti TBC v 30 veku povinne.Co by sa stalo ak sa neda dana osoba zaockovat dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Žiadne preočkovanie proti tbc sa u nás / a asi ani nikde vo svete / neprevádza!
  Pravdepodobne si to mýlite s tetanom, ten sa preočkováva po pätnástich rokoch . Ak sa daná osoba nedá očkovať, pri poranení, ktoré preniká do hĺbky, napríklad práca v záhrade, pichnutie ostňom ruže a podobne , ale aj iné tzv. penetrujúce poranie / stpúpnutie na klinec/ jneočkovaná osoba ochorie na tetanus, na toto ochorenie väčšinou zomrie.

Podobné otázky

 • OTAZKA

  , Autor: odbornik2

  Dobry den chcela by som sa opytat ci nieje nebezpecne zaockovat dieta v 20 mesiaci proti tbc kedze bol maly nemal reakciu,co by sa stalo keby som ho nedala zaockovat? dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkuje sa až po vyšetrení, či dieťa má protilátky proti tbc ak má nebude sa očkovať. Ak sa bezprostredne s tbc stretol. bude reakcia po skúsobnej dávke obrovská, potom sa neočkuje ale podľa potreby lieči.
  očkovanie nebezpečné nie je.

 • možné reakcie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  môj syn bol zaočkovaný proti TBC pred šiestimi týždňami a na pliecku v mieste vpichu sa mu najprv vytvoril červený pupienok ako po poštípaní komára a ten mu začal hnisať. Vyzerá to ako poriadne veľké akné. Prečítala som si, že je to bežná reakcia, ale chcem sa spýtať, čo môžem ešte čakať. Ako dlho sa takáto reakcia vyskytuje? Je to otázka dní, týždňov či mesiacov kým to zmizne? Môže sa to ešte zhoršiť? Kedy by som s tým mala ísť k lekárovi? (objednaní sme o dva týždne, len či netreba skôr, keď to hnisá) Môžem malého kúpať? A nebolí ho to? (vyzerá síce, že nie, ale keď vidím tú rúčku mám pocit, že to bolieť musí)
  Ďakuje za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to primeranáreakcia na očkovanie proti tbc. Vyhľadať lekára je potrebné, ak je miesto vpichu a yačervenaie v jeho okolí, ako aj celý proces na koži v priemere väčší ako 10 mm. Taktiež ak sú zväčšené uzlinky v okolí meista vpichu / pod pazuškou, nad kľúčnoou kosťou/.
  Miesto reakcie yľahka potrite po kúpaní liehom, nič nevztláčajte, nekúpte dieťatko dlho / nie je to vhodné všeobecne, stačí naozaj pár minút/. Detičky to nebolí.

 • preočkovať?

  , Autor: lienka11

  dobrý deň, chcem sa spýtať, mám takmer 6ročné dvojčatá. Čo ma trápi je fakt, že syn nemal po narodení stopu na ramienku po očkovaní TBC, dcérka ju mala. je potrebné dať mu spraviť nejaký test?
  Druhá otázka sa týka mojej dcérky..už asi pol roka sledujem, že jej nerastú nechty na rukách...vôbec...začalo to tým, že ich mala veľmi lámavé, aj na nohách...tam jej aspoň rastú, aj keď tiež sa lámu..na rukách ale vôbec, najprv som si myslela, že si ich obhrýza ale nie je to tak..stretli ste sa s niečím takým? cez koho to riešiť? spomeniem, že minulý rok bolo po 2 mesiacoch kašľania zistené, že prekonala čierny kašeľ..čo sa týka nedostatku vitamínov, myslím, že by to nemal byť jej prípad, miluje ovocie, aj zeleninu, jogurty, mlieko...malý takmer všetko odmieta a nechty má krásne ...
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je potrebné to hodnúť v príslušnom kalmetizačnom centre / v rámci pľúcneho oddelenia/ a dá sa spraviť test či má dieťa protilátky proti tbc.
  Je určite u dievčatka potrebné vyšetrenie na kožnej ambulancii.

 • Musim dieta zaockovat?

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,

  Spolu s manzelom momentalne zijeme v Anglicku, cakame dvojcata a uvazujeme nad tym, ze by som ich porodila u nas na Slovenku.

  Moja otazka sa momentalne tyka ockovaniu proti tuberkuloze. V Anglicku sa uz neockuje proti tuberkuloze, iba v ojedinelych pripadoch, napriklad v miestach kde je vyskyt tuberkulozy vyssi ako 40 osob na kazdych 100,000. Viem, ze na Slovensku sa ockuju novorodenci proti tuberkuloze hned po narodeni najskor 4 den zivota.

  Podla statistickych udajov vsak vidiet ze vyskyt tuberkulozy na Slovensku bol v roku 2009 iba 9,49 osob na 100,000 obyvatelov, s najnizsim poctom v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča krajinám rutinne očkovať novorodencov pri vyššej chorobnosti ako 10 na 100.000 obyvateľov.

  Mohli by ste mi prosim vas odpovedat na nasledujece otazky?
  1. Mozem odmietnut ockovanie proti tuberkuloze?
  2. Ake su vedlajsie ucinky ockovania a kedy sa prejavuju?

  Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pokial rodite nna Slovensku a ste slovenskí občania je očkovanie na štvrtý deň po pôrode proti tbc / alebo v určitých prípadoch do šiestich týždňov po pôrode/ zákonom dané ako súčasť boja proti nákazlivým ochoreniam. Takže pokial nie sú okolnosti zvlášť zreteľa hodné, ktoré opodstatňujú posunutie očkovania na neskôr alebo úplné vylúčenie očkovania, nie je možné očkovanie nevykonať na žiadosť rodičov.
  Vedľajšie účinky po očkovaní sa prejavujú ako neprimeraná reakcia na očkkovanie rôznevyjadrenou lokálnou alebo v extrémnych prípôadoch / pri vrodenej poruche imunitného systému/ aj celkovou reakciou. Býva to zv§čšenie a zdlhavé hojenie chráničky v mieste vpichu, opakované hnisanie v mieste vpichu, zdurenie okolitých uzlín, výnimočne iné prejavy tzv. BCGitidy. U vzácnych vrodených porúch imunitného systému to môže byť dlhodobý horúčnatý stav. Reakcia sa prejaví zväčša v druhom alebo treťom mesiaci po očkovaní.Až na lokálne reakcie, ktoré vyžadujú aj lokálne ošetrenie sú ostatné reakcie extrémne vzácne, cca 1 x ročne.

 • nalez v krvi

  , Autor: odbornik2

  dobry den, odpovedzte mi prosim ci sa da zistit TBC v krvi- z odberu? a este jedna otazka - aka metoda zistenia je najdoveryhodnejsia - ci RTG Pluc - no ale ak ide o "neplucnu" tbc..?
  3.otazka - mopzem ziadat u pediatra zistenie protilatok na tuto chorobu? dakujem za konkretne odpovede, pekny den zelam. Dana

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tbc má mnoho foriem, môže sa vyskytnúť na každom orgáne tela, Dôkazom je prítomnosť vyvolávateľa, mycobakterie v tele, vyšetrením moče, vykašliavaného hlienu, niekedy rtg snímkom a inými rôznymi metodami, podľa toho kde ložisko tbc predpokladáme. Nie je to jednoduché. Stanovením protilátok v krvi sa diagnoza neurčuje.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: