Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • začervenanie jazvičky po roku

  , Autor: odbornik2

  Milá pani doktorka , po očkovaní sme nemali s jazvičkou žiadne väčšie problémy , reakcia nastala , jazvička sa pekne zahojila , miesto bolo pekné bledé , dnes po roku a 2 mesiacoch sa na rúčke jazvička začervenala a troška zdurila a okolo je asi 1 cm červený fľak , neviem či sa to mohlo stať aj vonkajším podráždením alebo sa čosi deje v organizme , čo vy na to ? je to nebezpečné ? máme čím skôr navštíviť detského lekára ? má sa to niečím ošetriť do návštevy lekára ? ďakujem

 • Hrčka v podpazuší po očkovaní

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň.
  Moja dcéra sa narodila 22.6.Bola zaočkovaná GBC vakcínou na štvrtý deň.To by bolo v poriadku.Minulí týždeň jej detská doktorka nasla v podpazuší hrčku.Nasledovali ďalšie vyšetrenia a ukázalo sa že je to reakcia na očkovanie proti TBC spomínanou vakcínou.Teraz tam má jednu 15mm hrčku a tri menšie.Doktor jej nasadil antibiotiká a povedal,že keď sa to nevstrebe tak to bude musieť ísť von.Ono to nie je všetko.Ukázalo sa,ze tento problém nemáme len mi,ale viac detičiek ktoré sa narodili v tom čase v Prešovskej nemocnici.
  Chcel by som vedieť p. doktorka,či je tato reakcia v poriadku,či je to bežné a či ste sa s niečim takým stretli.
  Ostávam s pozdravom a ďakujem.

 • začervenanie po TBC 9 mesiacov

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka,
  Chcela by som sa spýtať, čo je potrebné robiť, keď je ranka po vpichu BCG vakcínou stále červená a jemne zdurená. Malá je 9 mesiacov po očkovaní a stále má reakciu na toto očkovanie. Je potrebné, resp viete mi poradiť, aby som bola kľudnejšia, vhodné vyšetrenie malej? Odporúčate aj v takomto prípade dlhodobej reakcie ďalšie očkovania? MAlú som nedala očkovať ďalšími vykcínami, vzhľadom na to, že ranka nám aj hnisala a stále nie je preliečená.
  Existujú vyšetrenia, ktoré by vedeli odhaliť riziko prípadných ďalších reakcií, či nie je malá citlivá, resp. alergická na niektoré zložky vakcín, ak budeme pokračovať v očkovaniach (hexavakcína, atď).?

  Vopred ďakujem

 • opakovaná reakcia na TBC

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  synovi sa po očkovaní TBC vakcínou urobil vriedok, s ktorým sme chodili na vytláčanie (vytláčali ho 3-krát na pľúcnom), potom sa už hnis netvoril a bolo povolené ďalšie povinné očkovanie, ktoré sme aj absolvovali. V súčasnosti má syn 6 a 1/2 mesiaca a na už skoro zahojenom mieste po spomínanom TBC očkovaní som spozorovala malú bielu bodku vo veľkosti malej špendlíkovej hlavičky (ako keď sa vytvorí vyráška na tvári), miesto v okolí nie je červené ani zapálené. Je možné, že by sa v mieste vpichu opäť mohol začať tvoriť hnis? Máme sa radšej ukázať u pediatra na posúdenie??? Ďakujem za odpoveď.

 • reakcia po ockovani

  , Autor: odbornik2

  dobry den..predvcerom sme malu zaockovali proti TBC a vcera a dnes cely cas place..je nespokojna, stolica je rovnaka..papa pravidelne materske mliecko..moze to byt reakcia na ockovanie..ranka je nenapadna..

 • Dobrý deň

  , Autor: odbornik2

  Dcéra bola očkovaná proti TBC prvýkrát 29.12.2010. Odvtedy sme na druhé očkovanie neboli. Je potrebné absolvovať aj druhé očkovanie? Ak áno, tak po akom čase od toho prvého očkovania?
  Ďakujem

 • vriedok

  , Autor: odbornik2

  Môj 4 mesačný syn má na ramienku v mieste vpichu tvrdý vriedok s miernim začervenaním okolo, nič z neho nevyteká,nemá priemer 10mm ale už asi mesiac nevidím žiadnu zmenu.Moja doktorka ešte stále čaká s ďalším očkovaním.Je to normálny priebeh hojenia?

 • reakcia na očkovanie TBC

  , Autor: odbornik2

  Prosim Vás moja vnučka bola na šiesty deň po narodení očkovaná na TBC. Nad ruhý deň sa jej na telíčku a končatinách urobili červené fľaky. Je kojená. Môže to byť reakcia na očkovanie ?

 • Ockovanie proti TBC

  , Autor: odbornik2

  Dobry den , dcerka bude mat v piatok 43 dni . Ma vyznam ju este ockovat proti TBC? Doteraz nebola vakcina. Dakujem.

 • Očkovanie proti TBC a uzlina pod pazuškou

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka,
  chcem sa spýtať na Váš názor. Moja troj mesačna dcérka bola očkovana proti TBC na 9 deň po narodení. Ranku mala v poriadku do 2 mesiacov, no potom začala hnisať a vytvoril sa vriedok. Vriedok po niekoľkých dňoch praskol a hnis vytiekol a vytvorila sa chrastička. No chrastička hneď na 3 deň odpadla a na mieste vpichu bola malička dierka. Pediatrička nás poslala na pľucne, kde to skontrolovala pani doktorka. Povedala, že ranka sa musí potierať liehom a treba čakať kým, sa nedostane na normalnu úroveň.
  No najviac ma znepokojuje, že pod pazuškou našla aj maličku uzlinu. Povedala, že za 3 týždne máme prisť na kontrolu. Ak by to zase zahnisalo, alebo sa uzlina zvačšila tak ihneď. No dnes som sa dočítala, že detičkám vačšinou tie uzlinky vyoperujú. Je to nevyhnutné? Hrozí malej nejake nebezpečenstvo?
  Ďakujem za odpoveď.

 • reakcia na TBC

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  chcela by som sa Vás spýtať mam 16 mesačného syna, keď mal 11 mesiacov bol operovaný (uzlina v podpazuší) vybrali mu to a po 6 mesiacoch sa mu ranka otvorila a hnisa. Znamená to že mu nevytiahli všetko?? a musí isť opäť na operáciu?? Ďakujem

 • 14mm ranka po očkovaní proti TBC

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,3 mes. syn ma po očkovaní TBC na ramienku 14 mm vred bordovej farby. Asi pred 3 týždňami mu to prasklo a vyšla krvička a zelený hnis. Opatovne sa mu to naplnilo.Nemá horúčku. Už 2x mu pani doktorka odložila ďalšie očkovanie. Káže nám to natierať len ichtiolovou masťou, aby mu ten hnis vytiahla. Máme sa prísť ukázať o tri týždne. Som trochu znepokojená tým dlhým čakaním. Nemôže sa mu niečo stať?Dakujem, Eva

 • Reakcia po očkovaní u 2,5 ročného dieťaťa

  , Autor: odbornik2

  Prajem dobrý deň!
  Mám 2,5 ročného syna, ktorý bol 17.03.2011 zaočkovaný proti TBC, keďže po očkovaní v pôrodnici nemal žiadnu reakciu. Po dvoch mesiacoch sa mu vytvorila chránička veľká 16 mm, tak sme sa išli ukázať na pľúcne, kde ho očkovali. Tam nám predpísali framykoin - mastičku. Tú sme dávali dva týždne bez výsledku. Potom nám predpísali ichtamolovú mastičku + nám dali nidrazid na dva týždne. Podotýkam, že nemal zväčšené žiadne uzlinky v okolí ani nikde inde. Po dvoch týždňoch sa situácia nezlepšila. Na pľúcnom na moje naliehanie mu pani doktorka chráničku prepichla a s veľkou ťažkosťou vytlačila trochu hnisu. Je to tam už také zatvrdnuté a nejde to von. Je takýto postup správny, nemalo sa to prepichnúť už skôr? Prečo sa mu to nechce zahojiť. A je potrebné brať ten nidrazid? Nikde vo vašej poradni som sa s takýmto postupom nestretla. Ďakujem za váš čas aj za odpoveď.

 • Ockovanie proti TBC

  , Autor: odbornik2

  Dobry den. Mam taku otazku. Co v pripade, ked dcerka bude mat o 3dni 6tyz a este stale nie je zaockovana proti TBC z dovodu, ze nie su v porodnici vakciny? Moze byt zaockovana aj po 6yz? Dakujem

 • 10mm a uzlinka v podpazusi

  , Autor: odbornik2

  moj syncek ma 10mm cerveny vredik a uzlinku v podpazusi. Mame sa objednat v Pod. Biskup. Chcem sa opytat, co nas tam caka a ci uz je iste, ze bude musiet brat lieky? Ak sa prejavi TBC ake to moze mat nasledky pre novorodenca?

Otázok: 168

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: