Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Reakcia po očkovaní u 2,5 ročného dieťaťa

    Prajem dobrý deň!
    Mám 2,5 ročného syna, ktorý bol 17.03.2011 zaočkovaný proti TBC, keďže po očkovaní v pôrodnici nemal žiadnu reakciu. Po dvoch mesiacoch sa mu vytvorila chránička veľká 16 mm, tak sme sa išli ukázať na pľúcne, kde ho očkovali. Tam nám predpísali framykoin - mastičku. Tú sme dávali dva týždne bez výsledku. Potom nám predpísali ichtamolovú mastičku + nám dali nidrazid na dva týždne. Podotýkam, že nemal zväčšené žiadne uzlinky v okolí ani nikde inde. Po dvoch týždňoch sa situácia nezlepšila. Na pľúcnom na moje naliehanie mu pani doktorka chráničku prepichla a s veľkou ťažkosťou vytlačila trochu hnisu. Je to tam už také zatvrdnuté a nejde to von. Je takýto postup správny, nemalo sa to prepichnúť už skôr? Prečo sa mu to nechce zahojiť. A je potrebné brať ten nidrazid? Nikde vo vašej poradni som sa s takýmto postupom nestretla. Ďakujem za váš čas aj za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Liečbu riadi lekár, ktorý dieťa ošetruje. Myslím, že Nidrazid je v poriadku, k lokálnemu ošetreniu sa neviem vyjadriť, pretože to sama nerobím, odosielam to do odbornej ambulancie a tam plne dôverujem špecialistom. Preto si myslím, že aj lekárka, pneumologička vo vašom prípade postupuje správne.