Poradňa dojčenia a výživy

Pridať otázku
odbornik2
 • Kiahne a pôrod

  , Autor: Eva

  Dobrý deň, som zaočkovaná proti kiahňam /2 dávky/ a som cca 4 - 6 týždňov pred pôrodom. Starší syn bol v styku s infikovaným dieťaťom ešte pred výsevom a očakávam, že ich dostane. Viem, že ochrana očkovania sa udáva vysoká, predsa len, ak by došlo u mňa k miernemu prejavu ochorenia, bolo by nebezpečenstvo pre bábätko rovnako vysoké? Príp. má zmysel dávať si robiť z krvi protilátky? Ďakujem za odpoveď. Eva.

  Odpovedá: odbornik2

  Protláky si môžete nechať sprviť, ak ste očkovaná, takmer na 100% ich máte. Ak áno, tak pre dieťatko by nemalo hroziť žiadne nebezpečenstvo. V tejto chvíli je ťažké čokoľvek aktívne spraviť, naozaj sa dá len čakať, ako to dopadne: či syn ochrie. V každom prípade predpokladám, že ak máte potilátky, je to akoby ste kiahne prekonali a nenarodenému dieťatku nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

 • Problem po ockovani varivaxom

  , Autor: Any

  Dobry den, v pribalovom letaciku varivaxu, ktorym som bola zaockovana je uvedene, ze je potrebne sa vyhnut liekom ktore obsahuju kyselinu acetylsalicylovu. S tym nemam problem, kedze neberiem Acilpirin ani nic tomu podobne. Problem je, ze na internete som sa docitala, ze tato kyselina sa nachadza aj v potravinach, prevazne v zelenine a ovoci a koreniach. Nakolko som vegetarianka obavam sa, co teraz mozem konzumovat a co nie. Mohli by ste mi napisat, ci je potrebne sa vyhybat zelenine a ovoci? A ak ano ktorym druhom a na aku dlhu dobu? Popripade je lepsie teraz konzumovat zeleninu cerstvu alebo radsej varenu? Dakujem za odpoved. Anna 25 rokov.

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem, či ste si nesplietli kyselinu acatylosalcylovú aspyrin, acylpyrin s kyslelinou askorbovou, čo je vitamín C. Ten nemá s očkovaním proti ovčím kiahňam nič spoločné. Všetko ovocie aj zeleninu určite môžete konzumovať!!!!!!!

 • Ockovanie pocas dojcenia

  , Autor: Elena

  Dobry den, mam 11-mesacne dieta, stale dojcim. Podla krvnych testov nemam protilatky voci kiahnam a chcem sa zaockovat. Prosim vas, je to bezpecne pre moje dieta pocas dojcenia? Citala som, ze niektori ludia mozu dostat prejav kiahni po ockovani - neohrozi to dcerku, ktora ockovanie a teda ani imunitu nema? A ten test na protilatky mi robili zhruba pred rokom - nie je potrebne ho opakovat? Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Faktom je, že ste sa v priebehu roka mohli statnúť s kiahňami ale je málo pavdeodobné, že by ste ich v dospelom veku pekonali inaparentne, teda tak, že ste síce nadobudli imunitu ale nemali prejavy ochorenia. Vyetenie protilátok sa samozrejme dá zopakovať. Kontrainidkáciou očkovania je len tehotenstvo, nie je vhodné otehotnieť najmenej tri mesiace po očkovaní. Očkuje sa dvoma dávkami očkovacej látky v odstupe 6 týždňov až 6 mesiacov medzi oboma dávkami. Kojenie ako také nie je kontraindikáciou očkovania, ale samozrejme ak by ste mali reakciu na očkovanie takú, že sa objaví niekoľko typickcých vyrážok, môžete infekciu na dieťato / ak sa dotkne vyrážky/ preniesť je to málo pravdepodobné /ale popisuje sa to/. Taktiež kojaca žena nemusí vždy vedieť, či je alebo nie je tehotná a ako som uviedla počas tehotenstva sa očkovať nesmie.

 • kiahne

  , Autor: petratimka

  Dobry den, chcem sa spytat, dcerka dostala kiahne pred piatimi dnami a ja matka som kiahne v detstve prekonala mozem ich preniest od dcerky na ktsnatka ktore maju 6 dni ked som s nimi bola v kontakte? matka babatiek tiez prekonala kiahne v detstve, dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Nie nemôžete ich preniesť. Zdrojom pre prenos ochorenia je len chorý človek.

 • ovcie kiahne

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani Doktorka! Máme doma predčasne narodené bábätko 2 týždňové a päťročného syna. Syn bol v kontakte s osobou, u ktorej nasledujúci deň sa prejavilo ovčie kiahne. Syna sme o dva dni presťahovali k starým rodičom.Chceli by sme vedieť v prípade nakazenia bábätka je nakoľko nebezpečná choroba. DÁ SA PRENIEST TáTO INFEKčNá CHOROBA PROSTREDNíCTVOM INEJ OSOBY, KTORá PREKONALA TúTO CHOROBU, NAPR. NA šATáCH, RUKAMI atď.? Je to vhodný spôsob, ak sú oddelení a keď áno po akú dobu by mal byť syn oddelený od malého bábätka?

  Odpovedá: odbornik2

  Ak matka prekonala ovčie kiahne, je ochorenia bábätka málo pravdepodobné. Prenos kiahní cez šaty, ruky a podobne osobou, ktorá práve nemá kiahne sa nekoná. Ochorenie sa prenáša z chorého jedinca alebo na konci inkubačnej doby. Ak ste staršieho syna izolovali, musí byť v izolácii počas celej inkubačnej doby / 23 dní / plus počas celej doby ochorenia / 14 dní/.

 • Kiahne v dospelosti.

  , Autor: Monikazaza

  Dobrý deň.Prosím Vás.Som aspoň trochu chránená pred kiahnami ked som sa dala očkovať na piaty deň po kontakte s chorým dieťaťom?Mám 35.rokov a veľký strach z choroby.Som astmatička na záťaž.Je nejaký podporný liek na zmiernenie príznakov?Moc ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Ospravedlňuem sa, že meškám s odpoveďou. Na piaty deň bolo očkovanie už trocha oneskorené, dúfam, že ak ste aj kiahne dostali, mali vďaka očkovaniu miernejší priebeh. Pri prepuknutí ochorenia je vhodné vyhľadať lekára, eventuálne aj odborníka infektologa a zahájiť adekvátnu liečbu.

 • .

  , Autor: odbornik2

  Dobry den pani doktorka.ja by som sa chcela pytat,vcera sme boli na navsteve kde dievcatko mala kiahne,ja som tehotna som 8 tyzdni,ale ja som uz prekonala kiahne,je moja babetko ohrozena?dakujem ze odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Ak ste naozaj prekonali kiahne a medzitým ste nepodstúpili žiadnu liečbu, ktorá by zásadným sposobom ovplyvnila vašu imunitu / transplantácia kostnej drene, dlhdobá liečba liekym i potlačujúcimi imunitu a podobne/ tak vaše dieťa nie je ohrozené.

 • kiahne v tehotenstve

  , Autor: nikolka9

  Dobry den pani doktorka,

  mam nasledujuci problem.Som tehotna v 23.tt, studujem medicinu a od septembra ma caka predstatnicova staz z pediatrie 8 tyzdnov.Vzhladom na moje tehotenstvo sa nezucastnim na stazach z infektologie, ale predsa sa budem pohybovat v prostredi nemocnice a kiahne som oficialne neprekonala.Ake velke je riziko pre plod ak by doslo k nakaze v tomto stadiu tehotenstva? (nachadzam rozne udaje).Je na Slovensku dostupny hyperimunny gamaglobulin pre tehotne a aka je jeho ucinnost?
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Čaká vás posledný trimester tehotenstva a v tom čase môže byť ochorenie na ovčie kiahne, hlavne ak by prebiehalo v období pôrodu hlavne pre dieťatko veľmi nebezpečné. O hyperimúnnom globulíne na podanie v tejto indikácii neviem, to by vám vedeli povedať práve na infekčnej klinike. Očkovanie v tehotenstve samozrejme tiež nie je možné. Ja osobne by som poradila vyšetrenie krvi na serologiu, či ste kiahne predsa len neprekonali, robievam to mamičkám a zväčša zistíme, že kiahne predsa len prekonali. Ak by sa ukázalo, že protilátky nemáte, v každom prípade by som sa infekčnému prostrediu, včítane detskej ambulancie a detského kolektívu vyhla aj za cenu prerušenia štúdia.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, sestrina dcéra dostala ovčie kiahne. Ja som ich ešte nemala a o mesiac idem na dovolenku. Chcela by som sa spytať či sa možem dať ešte zaočkovať aj keď možno som už nakazená.

  Odpovedá: odbornik2

  Museli by ste sa dať očkovať do 72 hodín od kontaktu s kiahňami, do čoho treba zarátať aj posledné dva dni pred výsypom dieťaťa, keď ste s ním v tom čase boli v kontakte. Neskôr očkovanie pre zabránenie ochorenia nemá význam. Ochoriete pravdepodobne do 23 dní / 90 percent/ od kontaktu s chorým dieťaťom. Dovolenku preložte.

 • kiahne v tehotenstve

  , Autor: odbornik2

  Dobry den pani doktorka! Napriek tomu, ze moje sestry v detstve kiahne prekonali, ja som ich vraj nemala. Mladsi syn (3,5r) sa vysypal pred 18 dnami, starsi (7,5r) pred 6 dnami. Ja zatial nic. Aka je pravdepodobnost, ze este dostanem kiahne od toho starsieho, ked od toho mladsieho by som ich nedostala po uplynuti inkubacnej doby (21dni)? Prave som totiz zistila, ze som tehotna. Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Nedá sa to presne povedať. Ak ste kiahne neprekonali, pravdepodobnosť, že ich dostanete je takmr 90percentná. Na druhej strane zatiaľ ste ich od syna, ktorý ich mal, nedostali. je tu skôr predpoklad, že ste ich prekonali. Ak chcete mať istotu aj v tehotenstve je to možné zistiť po dobere krvi a serologickom vyšetrení na ovčie kiahne. Na žiadosť pacienta sa toto vyšetrenie platí, stojí cca 20€.

 • ako ucinne je jedno ockovanie?

  , Autor: odbornik2

  Obe moje deti (teraz 3,5a 8) boli ockovanie proti ovcim kiahnam. Mladsi syn v 17 mesiacoch kombinovanou vakcinou a starci uz tou jednozlozkovou.
  Bolo to pred 2 rokmi.
  Aky je ucinok proti ovcim kiahnam po pouziti jednej vakciny?
  Je vakcina so stalym ucinkom, alebo ju bude treba preockovat este raz (napr u starsieho syna v 11 roku ked bude preockovani proti mumpsu atd...)

  Dakujem

  Silva

  Odpovedá: odbornik2

  Po zaočkovaní jednou dávkou vakcíny je ochrana asi na 85 percent, že kiahne nedostanú. Videla som už prebiehať aj kiahne u jedenkrát zaočkovaného dieťaťa / mal ich jeho nezaočkovaný súrodenec/ a dieťa malo asi 8 typických vyrážok, žiadnu teplotu a minimálne svrbenie, teda veľmi ľahký priebeh/. odporúča sa na zvýšenie imunity takmer na sto percent / ako pri prekonaní kiahní/ preočkovanie po šiestich týždňoch až šiestich mesiacoch / ale aj kedykolvek neskôr, kým eventuálne kiahne dieťa nedostane/. Vo vašom prípade staršieho syna je možné takto zaočkovať naozaj v jedenástich rokoch pri preočkovaní mumpsu, ružienky a osýpok a maldšieho syna kedykolvek jednozložkovou vakcínou.

 • Prenos kiahní

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka ,včera som bola,iba asi 10 minút u známych,ktorí mi povedali,že ich vnučka má ovčie kiahne a bola u nich na návšteve. Ja mám 46 rokov a neviem či som prekonala kiahne.Je možné žeby som chytila vírus ak som neprišla do styku s dieťaťom ,ale bola som v miestnosti kde bola predtým aj ona? Môžem niečo preventívne pre seba urobiť?

  Ďakujem za odpoveď

  Atka

  Odpovedá: odbornik2

  V žiadnom prípade ste kiahne takýmto spôsobom nemohli na seba preniesť. Buďte bez obáv.

 • prenos kiahni

  , Autor: odbornik2

  Dobry vecer.Pani doktorka,chcela by soms a spytat.je mozne nakazit sa kiahnami,ked este niesu vyrazky?teda sestrine deti ich uz maju,a ja som s nimi bola ked este nemali vyrazky,vysypali sa az za dva dni co som s nimi bola.je mozna nakaza aj takto,alebo musi byt s nimi v kontakte ked uz maju tie vyrazky?mam 26 rokov a kiahne som este nemala.dakujem.Petra

  Odpovedá: odbornik2

  Deti sú infekčné presne dva dni pred vysypaním sa, a to dokonca takmer najviac. takže odpoveď je áno, mohli ste sa a pravdepdobne sta sa aj nakzili. Nie vždy však dôjde k ochoreniu, nakoniec možno ste kiahne prekonali a ani o tom neviete.

 • kiahne u surodenca a novorodenec

  , Autor: odbornik2

  Dobry den pani doktorka, chcela by som s spytat na rizika v pripade, ak sa v rodine vyskytnu ovcie kiahne a doma je novorodenec. Ja matka som ovcie kiahne prekonala, no mam starsieho syna (2,5 r.), ktory navstevuje skolku. Doposial kiahne neprekonal a nie je ani ockovany proti ovc. kiahnam a v aprili sa nam narodi druhe babo. Ja osobne nie som velmi zastancom ockovani, ktore nie su povinne, vzhladom na mozne nez. ucinky ockovania, no teraz som na vazkach, co je lepsie pre obe moje deti. Zaockovat syna a vystavit ho pripad. riziku po podani vakciny, alebo nezaockovat a dufat, ze syn prekona ovcie kiahne az babo bude vacsie... Dakujem velmi za vase cenne rady. milada

  Odpovedá: odbornik2

  Ak ste vy prekonali ovčie kihan, nemusíte sa obávať, že hrozí nejaké riziko pre vás alebo novorodenca. V medicíne nič nie je na sto percent! Ale takmer s istootou môžem povedať, že ak ste vy kiahne prekonali, nedostanete ich počas tehotenstva, ak by ich syn dostal v MŠ a ani novoredenec ich nedostane. Mala som v poslednom čase aj pár detí s kiahňami do pol roka veku, čo je však tiež zriedkavé / priebeh bol kľudný, bez komplikácií/. Po pol roku je už bežné, že súrodenec od svojho staršieho súrodenca kiahne dostane. Liečba je u neho rovnaká, ako u staršieho dieťaťa. Takže buďte pokojná, nemusíte sa prípadneho ochorenia na kiahne obávať.

 • Cas na ockovanie po licbe ATB

  , Autor: odbornik2

  Zelam pekny den,

  chcela by som sa opytat, kedy je vhodne dat dcerku zaockovat Varilrixom po licbe ATB?

  Dakujem
  Mirka

  Odpovedá: odbornik2

  Ke´d je zdravá, tak hneď po ukončení liečby je to možné. Podstatné je, že je zdravá a lekár ju pred očkovaním vyšetrí

Otázok: 183

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: