Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kiahne a pôrod

    , Autor:

    Dobrý deň, som zaočkovaná proti kiahňam /2 dávky/ a som cca 4 - 6 týždňov pred pôrodom. Starší syn bol v styku s infikovaným dieťaťom ešte pred výsevom a očakávam, že ich dostane. Viem, že ochrana očkovania sa udáva vysoká, predsa len, ak by došlo u mňa k miernemu prejavu ochorenia, bolo by nebezpečenstvo pre bábätko rovnako vysoké? Príp. má zmysel dávať si robiť z krvi protilátky? Ďakujem za odpoveď. Eva.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Protláky si môžete nechať sprviť, ak ste očkovaná, takmer na 100% ich máte. Ak áno, tak pre dieťatko by nemalo hroziť žiadne nebezpečenstvo. V tejto chvíli je ťažké čokoľvek aktívne spraviť, naozaj sa dá len čakať, ako to dopadne: či syn ochrie. V každom prípade predpokladám, že ak máte potilátky, je to akoby ste kiahne prekonali a nenarodenému dieťatku nehrozí žiadne nebezpečenstvo.