Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, sestrina dcéra dostala ovčie kiahne. Ja som ich ešte nemala a o mesiac idem na dovolenku. Chcela by som sa spytať či sa možem dať ešte zaočkovať aj keď možno som už nakazená.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Museli by ste sa dať očkovať do 72 hodín od kontaktu s kiahňami, do čoho treba zarátať aj posledné dva dni pred výsypom dieťaťa, keď ste s ním v tom čase boli v kontakte. Neskôr očkovanie pre zabránenie ochorenia nemá význam. Ochoriete pravdepodobne do 23 dní / 90 percent/ od kontaktu s chorým dieťaťom. Dovolenku preložte.

Podobné otázky

 • Odporúčanie očkovania

  , Autor:

  Dobrý deň,
  mám 39 rokov, kiahne som neprekonala, bola som aj na teste krvi. Môj o rok mladší brat ich tiež neprekonal v detstve, dostal ich od svojej dcéry pred cca dvomi rokmi a mali ťažký priebeh. Mám synov vek 3,5 roka, 2,5 roka a zvažujem očkovanie pre mňa. Chcela by som sa spýtať, či je to podľa Vás vhodné, moja obvodná lekárka mi očkovanie neodporúčala. Sú to zdravé deti, žiadna oslabená imunita. Môžem ich nakaziť, prípadne ako dlho bude mať očkovanie efekt? Môžem si imunitu ešte pred očkovaním cielene zvýšiť?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Milá pani ak máte vyšetrenie, že ste kiahne neprekonali/ robí sa serologické vyšetrenie z odobratej krvi, pravdepodobne by ste ho museli zaplatiť, stojí cca 20euro ale za predídenie ochoreniu to naozaj stojí/, čo teda určí výsledok uvedeného vyšetrenia je absolútne nutné a potrebné, aby ste sa nechali zaočkovať. Očkuje sa očkovacou látkou, ktorá je bežne dostupná na recept, stojí cca 50 euro, očkuje sa raz a o šesť týždňov až šesť mesiacov sa preočkuje druhou dávkou. Nesmiete však byť v čase očkovania tehotná / odporúčam očkovať po menses a po urobení si tehotenského testu/ a nesmiete otehotnieť tri mesiace po očkovaní. Každý lekár by toto o očkovaní mal vedieť!!!!!!!!!!!!!!!!
  Žiadne očkovanie neznižuje imunitu vašu ani vašich detí!!!!!!!!!!!!!!Práve naopak, imunitný systém stimuluje.

 • Urgent-očkovanie proti koshnam v tehotenstve

  , Autor: Lukas

  Dobrý deň. Ja a moja žena zijeme v Anglicku. Mame 4 ročnu dceru a dalšie babatko je na ceste. Sme v 22 tyzdni tehotenstva. Ja som kiahne prekonal, ale koja žena a dcera ešte nemali. Boli sme v styku s dieťaťom ktory mal ovčie kiahne, no vtedy sme to este nevedeli. Po vstyku sa malý vyhadzal po dvoch ďnich nasej navstevy s nim.
  Ako nahle sme sa vratili naspat do uk, sme kontaktovali nemocnicu. Tam nám povedali, ze manzelke soravia odber krvi či to chytila. Dcera mala termin na preočkovanie po 3 rokoch. Ju po navrate zaočkovali. Mala kiahne nechytila.
  Ale hlavná otazka je ihladne manzelky, ktora prisla do nemocnice, odber krvi jej ani nespravili. Popočuvali ju, prezreli telo, či nahodou nemá uz začiatky výsypu. Mala na jednom prsniku poslrabane do cervena z podprsenky, ako nahle to doktorka videla, tak povedala ze si to spravila ona, ze jej koža junuzndrazdi a ze sa sama poskrabala. Nechcela pripustit to ze jej povedala ze to ma z podprsenky. Koli tomu jej ani nespravili odber a rozbir krvi. Dali jej dve injekcie proti kiahnam. Tie vakciny ani len nezapisali do tehotenskej knihy ake vakciny jej očkovali.
  Po očkovaní je tomu dnes 3 deň. Dnes od rána ma neskutočne krče v bruchu, ráno zvracala a má riedku stolicu.
  Anglicka starostlivosť je na bode mrazu. Su tu sami Google doktori. Mame uz vela skusenosti čo sa tyka pristupom doktorov ktory na vsetko ordinuju paracetamol, oddych a čas na zotavenie.
  Prosím o radu čo sa deje. Su to nejake neziaduce ucinky po očkovani? Mozu byt nejake komplikacie kedze ju očkovali v tehotenstve??
  Ďakujem za rychle odpovede

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ja sa k tomu ťažko vyjadrím, neverím, že ju očkovali proti kiahňam, očkovanie proti kiahňam v tehotenstve je kontraindikované, teda nemá sa prevádzať! Možno podávajú ženám v tehotenstve pri kontakte s kiahNaminiečo iné, čo ja samozrejme neviem, lebo nie som gynekológ ani infektológ. Myslím, že by se si mali zistiť, čo konkrétne vašej žene podali a ak sa necíti dobre, navštíviť znova lekára.

 • Ockovanie pocas dojcenia

  , Autor: Elena

  Dobry den, mam 11-mesacne dieta, stale dojcim. Podla krvnych testov nemam protilatky voci kiahnam a chcem sa zaockovat. Prosim vas, je to bezpecne pre moje dieta pocas dojcenia? Citala som, ze niektori ludia mozu dostat prejav kiahni po ockovani - neohrozi to dcerku, ktora ockovanie a teda ani imunitu nema? A ten test na protilatky mi robili zhruba pred rokom - nie je potrebne ho opakovat? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Faktom je, že ste sa v priebehu roka mohli statnúť s kiahňami ale je málo pavdeodobné, že by ste ich v dospelom veku pekonali inaparentne, teda tak, že ste síce nadobudli imunitu ale nemali prejavy ochorenia. Vyetenie protilátok sa samozrejme dá zopakovať. Kontrainidkáciou očkovania je len tehotenstvo, nie je vhodné otehotnieť najmenej tri mesiace po očkovaní. Očkuje sa dvoma dávkami očkovacej látky v odstupe 6 týždňov až 6 mesiacov medzi oboma dávkami. Kojenie ako také nie je kontraindikáciou očkovania, ale samozrejme ak by ste mali reakciu na očkovanie takú, že sa objaví niekoľko typickcých vyrážok, môžete infekciu na dieťato / ak sa dotkne vyrážky/ preniesť je to málo pravdepodobné /ale popisuje sa to/. Taktiež kojaca žena nemusí vždy vedieť, či je alebo nie je tehotná a ako som uviedla počas tehotenstva sa očkovať nesmie.

 • Kiahne v dospelosti.

  , Autor: Monikazaza

  Dobrý deň.Prosím Vás.Som aspoň trochu chránená pred kiahnami ked som sa dala očkovať na piaty deň po kontakte s chorým dieťaťom?Mám 35.rokov a veľký strach z choroby.Som astmatička na záťaž.Je nejaký podporný liek na zmiernenie príznakov?Moc ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ospravedlňuem sa, že meškám s odpoveďou. Na piaty deň bolo očkovanie už trocha oneskorené, dúfam, že ak ste aj kiahne dostali, mali vďaka očkovaniu miernejší priebeh. Pri prepuknutí ochorenia je vhodné vyhľadať lekára, eventuálne aj odborníka infektologa a zahájiť adekvátnu liečbu.

 • kiahne v tehotenstve

  , Autor: nikolka9

  Dobry den pani doktorka,

  mam nasledujuci problem.Som tehotna v 23.tt, studujem medicinu a od septembra ma caka predstatnicova staz z pediatrie 8 tyzdnov.Vzhladom na moje tehotenstvo sa nezucastnim na stazach z infektologie, ale predsa sa budem pohybovat v prostredi nemocnice a kiahne som oficialne neprekonala.Ake velke je riziko pre plod ak by doslo k nakaze v tomto stadiu tehotenstva? (nachadzam rozne udaje).Je na Slovensku dostupny hyperimunny gamaglobulin pre tehotne a aka je jeho ucinnost?
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Čaká vás posledný trimester tehotenstva a v tom čase môže byť ochorenie na ovčie kiahne, hlavne ak by prebiehalo v období pôrodu hlavne pre dieťatko veľmi nebezpečné. O hyperimúnnom globulíne na podanie v tejto indikácii neviem, to by vám vedeli povedať práve na infekčnej klinike. Očkovanie v tehotenstve samozrejme tiež nie je možné. Ja osobne by som poradila vyšetrenie krvi na serologiu, či ste kiahne predsa len neprekonali, robievam to mamičkám a zväčša zistíme, že kiahne predsa len prekonali. Ak by sa ukázalo, že protilátky nemáte, v každom prípade by som sa infekčnému prostrediu, včítane detskej ambulancie a detského kolektívu vyhla aj za cenu prerušenia štúdia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: