Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Odporúčanie očkovania

    , Autor: Soni

    Dobrý deň,
    mám 39 rokov, kiahne som neprekonala, bola som aj na teste krvi. Môj o rok mladší brat ich tiež neprekonal v detstve, dostal ich od svojej dcéry pred cca dvomi rokmi a mali ťažký priebeh. Mám synov vek 3,5 roka, 2,5 roka a zvažujem očkovanie pre mňa. Chcela by som sa spýtať, či je to podľa Vás vhodné, moja obvodná lekárka mi očkovanie neodporúčala. Sú to zdravé deti, žiadna oslabená imunita. Môžem ich nakaziť, prípadne ako dlho bude mať očkovanie efekt? Môžem si imunitu ešte pred očkovaním cielene zvýšiť?
    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Milá pani ak máte vyšetrenie, že ste kiahne neprekonali/ robí sa serologické vyšetrenie z odobratej krvi, pravdepodobne by ste ho museli zaplatiť, stojí cca 20euro ale za predídenie ochoreniu to naozaj stojí/, čo teda určí výsledok uvedeného vyšetrenia je absolútne nutné a potrebné, aby ste sa nechali zaočkovať. Očkuje sa očkovacou látkou, ktorá je bežne dostupná na recept, stojí cca 50 euro, očkuje sa raz a o šesť týždňov až šesť mesiacov sa preočkuje druhou dávkou. Nesmiete však byť v čase očkovania tehotná / odporúčam očkovať po menses a po urobení si tehotenského testu/ a nesmiete otehotnieť tri mesiace po očkovaní. Každý lekár by toto o očkovaní mal vedieť!!!!!!!!!!!!!!!!
    Žiadne očkovanie neznižuje imunitu vašu ani vašich detí!!!!!!!!!!!!!!Práve naopak, imunitný systém stimuluje.