Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Ockovanie pocas dojcenia

  , Autor: Elena

  Dobry den, mam 11-mesacne dieta, stale dojcim. Podla krvnych testov nemam protilatky voci kiahnam a chcem sa zaockovat. Prosim vas, je to bezpecne pre moje dieta pocas dojcenia? Citala som, ze niektori ludia mozu dostat prejav kiahni po ockovani - neohrozi to dcerku, ktora ockovanie a teda ani imunitu nema? A ten test na protilatky mi robili zhruba pred rokom - nie je potrebne ho opakovat? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Faktom je, že ste sa v priebehu roka mohli statnúť s kiahňami ale je málo pavdeodobné, že by ste ich v dospelom veku pekonali inaparentne, teda tak, že ste síce nadobudli imunitu ale nemali prejavy ochorenia. Vyetenie protilátok sa samozrejme dá zopakovať. Kontrainidkáciou očkovania je len tehotenstvo, nie je vhodné otehotnieť najmenej tri mesiace po očkovaní. Očkuje sa dvoma dávkami očkovacej látky v odstupe 6 týždňov až 6 mesiacov medzi oboma dávkami. Kojenie ako také nie je kontraindikáciou očkovania, ale samozrejme ak by ste mali reakciu na očkovanie takú, že sa objaví niekoľko typickcých vyrážok, môžete infekciu na dieťato / ak sa dotkne vyrážky/ preniesť je to málo pravdepodobné /ale popisuje sa to/. Taktiež kojaca žena nemusí vždy vedieť, či je alebo nie je tehotná a ako som uviedla počas tehotenstva sa očkovať nesmie.

Podobné otázky

 • ockovanie pocas dojcenia

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, chcem sa spytat, ci sa mozem dat zaockovat proti kiahnam, ked dojcim t.c. 2-mesacne babo. Starsi syn chodi do skolky a bojim sa aby nam kiahne nedonieol domov. Sama som kiahne ako dieta neprekonala, ani manzel, preto sa chceme dat zaockovat. Vdaka za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Kojenie nie je kontraindikáciou , prekážkou žiadneho očkovania. V každom prípade radím vyšetriť najskôr protilátky, či ste ovčie kahne predsa len neprekonali bez klinických známok ochorenia, aj to je možné. Robí sa to z krvi, odosiela sa na oddelenie serológie do mikrobiologického laboratória.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: