Poradňa dojčenia a výživy

Pridať otázku
odbornik2
 • Očkovanie po virusovej encefalitíde?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka.Prosím vás o radu.Môj 16 ročný synček v decembri prekonal zápal mozgu,mozgových blán vraj z vírusu/z výteru z hrdla.../Malo to hrozný priebeh,upadol do bezvedomia,bol v krči,prebral sa za dva dni,5dní si nič nepamätal..Teraz ho chce pani doktorka zaočkovať proti kliešťom,a ja sa hrozne bojím,aby to nemalo nejaké nežiadúce účinky...Čo máme prosím vás robiť?Ďakujeme,pekný deň.

  Odpovedá: odbornik2

  V prvom rade zistie, či ochorenie nebolo klišťovou encephalitiídou, ak bolo, očkovanie nie je potrebné. O očkovaní by som sa poradila aj s ošetrujúcim lekárom na infekčnom oddelneí / alebo tam, kde bol hospitalizovaný alebo kde chodí na kontroly,, napríklad neurologom. Ja by som zatiaľ proti kliešťovej encephalitide neočkovala. Máte právo teraz toto očkovanie odmietnuť.

 • ENCEPUR CHILDREN

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň. Môj syn bol dvakrát očkovaný proti kliešťovej encefalitíde vakcínou Encepur Children, teraz nemôžeme zohnať tretiu vakcínu. Naša detská doktorka nedoporučuje kombinovať s inou vakcínou. Ako teraz mám postupovať, keď nieje dostupná v našich lekárňach? Mám informáciu že túto vakcínu majú v Českej republike, lenže je potrebné dodržať správnu teplotu pri prevoze vakcíny, je to riziko prosím poraďte mi. Ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  neviem, kde bývate, ale pri použití prenosnej chladničkovej tašky s náplňou je možné očkovaciu látku aj previesť, ale vždy je riziko, že nezdravotnícky pracovník s ňou nebude odborne manipulovať.
  je pravdou, že väčšina lekárov najradšej základnú schému očkuje rovnakou vakcínou. Môžem však zodpovedne a od samotných výrobcov potvrdené povedať, že obe vakcíny je možné aj v základnom očkovaní zameniť. teda tretiu dávku môžete zaočkovať očkovacou látkou FSME Junior.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,

  chcem sa spýtať, či je teraz vhodné rýchle očkovanie proti kliešťom pre deti, kedy nastupuje účinok a aké je najvhodnejšia vakcína.

  Ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  myslím, že momentálne je na trhu len jedna vakcína, takže výber je daný možnosťou výberu. obe vakcíny sú účinné, nie je potrebné čakať na inú, než tú, ktorú momentálne na trhu máme.
  Očkovanie je možné začať kedykolvek počas roka. zrýchlená schéma za bežných okolností / že sa nechystáte na dlhší pobyt alebo pracovne do zamorenej oblasti/ nie je nutná. Pri bežnej schéme 2+1 / teda druhá dávka po mesiaci od prvej a tretia dávka pol roka až rok od druhej/ dochádza k vzniku ochrany pred ochorením 14 dní po podaní druhej dávky.

 • Očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,chcela by som sa spýtať mám 4 ročného syna kt.bol minulý rok t.j.2011 očkovaný proti klieštovej encefalitíde. Prvé dve dávky sme dostali po mesiaci, tretiu nám odporučili po roku čo bolo február 2012 ale, je stále chorý a berie antibiotiká ešte sme na poslednom preočkovaní neboli dokedy sa môže táto tretia dávka podať? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Po pol rokuod druhej dávky do roka od druhej dávky je odporúčané rozmedzie. Vzhľadom na chorobnosť, v žiadnomprípade nie je potrebné očkovanie celé opakovať. tretiu dávku je potrebné podať, čo najskôr ako to zdravotný stav dovolí. protilátku sú už vytvorené, fungujú v obrane proti tomuto ochoreniu, tretia dávka je posilňovacia. pripomínam, že soplík nie je dôvodom neočkovať.

 • je už už tento rok neskoro?

  , Autor: verronnika

  Dobrý deň,

  syn má 16 mesiacov a často chodíme k dedovi do hôr kde je vraj pomerne vysoký výskyt infikovaných kliešťov. Keď sme to zistili začali sme uvažovať o očkovaní, predsalen začal sám behať, kedykoľvek si sadne do trávy... je už tento rok neskoro začať s očkovaním a ak aj začneme kedy je očkovanie účinné, teda či syn získa nejakú ochranu už prvým očkovaním, alebo účinok nastupuje až po doočkovaní poslednou vakcínou?
  ďakujem za váš čas a odpoveĎ.

  Odpovedá: odbornik2

  Ani toto očkovanie nie je viazené na ročné obdobie, očkovať je možné počas celého roka. Začiatok ochrany nastáva 14 dní po druhej dávke. očkovania.

 • encepur alebo FSME – IMMUN

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den chcel by som sa spýtat ktorá očkovacia latka je lepšia Encepur alebo FSME – IMMUN?? dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Princíp očkovacej látky je rovnaký, nedá sa povedať, ktorá je lepšia. FSME je na trhu v dopselej aj detskej mutácii, Encepur obsahuje nižšiu dávku antigénu, preto je rovnaká očkovacia látka pre deti aj dospelých. obe očkovacie látky sú zameniteľné, teda na preočkovanie je možné spraviť záímenu jednej látky za druhú. Bohužiaľ myslím si, že momentálne je u nás na trhu len očkovacia látka FSME, takže výber ani nie je možný.

 • Encepur children

  , Autor: odbornik2

  Akou ockovacou latkou sa da nahradit Encepur children, ktoru bol moj syn pred 4 rokmi ockovany a je potrebne ho preockovat? Encepur sa vraj uz nadovaza.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den chcem sa spýtať syn ma ísť na tretie preočkovanie malo byť začiatkom februára ale začal kašlať a nevie nám to prestať už sme vybrali aj antibiotyká Bitamon dvoje a stále nás trápi kašeľ može bit očkovaný aj ked stále kašle bojím sa nejakého rizika aby sa mu niečo nestalo pani doktorka nám robila aj výtery povedale že sú tam streptokoky ale len slabo neviem čo mam spraviť poradítemi dakujem za radu Klistincova.

  Odpovedá: odbornik2

  Ak je dieťa teraz zdravé, nemá vysoké teploty, nekašle tak, že musí užívať nejaké lieky, má len miernu nádchu, nie je dôvod nepokračovať v očkovaní. Na druhej strane v prípade závažného ochorenia je možné očkovanie presunúť aj o niekolko miesiacov.

 • očkovať, ked po 2-hej dávke je už odstup dva roky ?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcem sa spýtať či má zmysel očkovať sa keď od druhého očkovania prešlo už 24 mesiacov, dcéra prekonala v období keď mala byť tretí krát zaočkovaná inf. mononukleózu, bola 2 týždne hospitalizovaná, mala ťažký priebeh, dcéra má 17 rokou, zároveň toto obdobie ubehlo aj pri mne 35r. a druhej dcére 15r. mi sme boli zdravé. Prosím, má teda toto očkovanie ešte význam? Za skorú odpoveď Vám ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Odpovedať je veľmi ťažké. Sú dve možnosti riešenia. prvým je, že si necháte vyšetriť protilátky, museli by ste sa informovať v mikrobiologickom laboratóriu na oddelenie serologie, či to robia, ak protilátky sú, tak stačí preočkovanie jednou dávkou. Alebo je možné podať aj po dvoch rokoch tretiu dávku, ale ďalšie preočkovanie jednou dávkou vakcíny by sa malo uskutočniť najneskôr po troch rokoch / nie až po piatich/.

 • Kliest

  , Autor: odbornik2

  Dobry vecer.Dnes sme nasli nasmu synovi kliesta a vybrali sme mu ho.Chcela by som sa spytat,ci sme urobili dobre a ci ho mozeme uz dat potom ockovat.Za odpoved vopred dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ak ste ho vybrali správne, teda točivým pohybom proti smeru hodinových ručičiek alebo kývavým pohybom pinzetou, tak je všetko v poriadku.
  Ak je starší ako jeden rok, bývate často v prírode, tak sa môže začať očkovanie.

 • Očkovať po expozícii kliešťom?

  , Autor: odbornik2

  Dobry deň, chcem sa opýtať či má význam zaočkovať dieťa až po expozícii kliešťom, keďže sme dovtedy očkovanie nestihli. V príbalovom letáčiku k vakcíne stojí očkovať až po 4 týždňoch. Napriek tomu sa pýtam, niekedy sú takéto doporučenia len alibistické zo strany farmaceutickej firmy. Aký je Váš názor, ak áno, za akých podmienok.

  Odpovedá: odbornik2

  Lekár sa musí držať informácii o očkovacej látke, ktorá je v príbalovom letáku. Takže odporúčam po štyroch týždňoch.

 • kozie mlieko

  , Autor: odbornik2

  Čítala som,že túto chorobou môže človek dostať aj pitím kozieho mlieka.Keďže známy majú kozu v oblasti kde sa vyskytujú kontaminované kliešte, rada by som vedela či ma očkovanie ochráni ak budem piť takéto mlieko.Ďakujem Dáša

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie chráni proti ochoreniu na encefalitidu prenášanú kliešťami v každom prípade, teda aj pri konzumácii potencionálne nkazeného mlieka.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na to od akého veku je možné očkovanie proti kliešťovej encefalitíde? Syn má 18 mesiacov a bývame v oblasti s najväčším výskytom nakazených kliešťov.
  Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Od jedného roka veku dieťaťa.

 • ockovanie

  , Autor: odbornik2

  dobri den chcem sa spytat ci sa da odlozit druhe ockovanie lebo syn ma natku a berieme aj imunor tak je mozne ockovat iba v polovici davky a to je prave teraz ked ma natku bojim sa abi sa mu nieco nestalo dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Nádcha bez horúčky nie je dôvodom odložiť očkovanie. Ak je však naozaj dôvod ho odložiť, je možné predlžiť interval k druhej dávke o mesiac.

 • môžeme očkovať?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň
  chcela by som sa spýtať, môj syn bol očkovaný proti kliešťovej encefalitíde prvou dávkou, no kým sme stihli preočkovať druhou dávkou mal kliešťa. Ako máme teraz postupovať,môžeme ho hneď dať očkovať druhýkrát alebo musíme nejakú dobu počkať?
  A v akej miere je chránený proti tomuto ochoreniu ked mal len prvú dávku očkovania.
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Aj keď ste mali kliešťa, očkovať môžete tak, ako je to podľa schémy. Ochrana proti kliešťovej encephalitide sa začína tvoriť o 14 dní po druhej dávke.

Otázok: 78

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: