Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Očkovať ? Alebo stačí nechodiť do lesa

    , Autor: Dorotty

    Dobrý deň, starší syn (4roky) mal v minulých rokoch počas letných mesiacov 3 a viac klieštov/ 1 leto. Vždy som dala preventivne v oktobri zobrat krv na encefalitydu. raz sa nalez potvrdil a tak nas poslali na infekcne kde mu zas brali krv ale tam sa to už nepotvrdilo. tetaz však hlasia najvyšši výskyt klišťov u nás v BB, ZV a Detva. Manžel síce hubárčenie zakázal, ale vysoká tráva a stromy sú všade naokolo. nechcem synovi zakazovať pohyb v prírode. a preto je vhodné očkovať? asi to bude účinné až po lete keby sme to dali teraz. Druhý syn má 6mesiacov ale narodil sa v 30.tt odporučili by ste mi očkovať aj jeho? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Štvorročného synčeka, ak chodíte často do prírody / huby nemá jesť do šiestich ideálne do desiatich rokov, takže zbierať áno ale nie jesť/, tak je už v tomto veku vhodné ho zaočkovať.
    Mladší syn ešte nie je vo veku, kedy sa dá a ani má očkovať, zvyknem to odporučiť v predškolskom veku.