Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,355 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,chcela by som sa spýtať mám 4 ročného syna kt.bol minulý rok t.j.2011 očkovaný proti klieštovej encefalitíde. Prvé dve dávky sme dostali po mesiaci, tretiu nám odporučili po roku čo bolo február 2012 ale, je stále chorý a berie antibiotiká ešte sme na poslednom preočkovaní neboli dokedy sa môže táto tretia dávka podať? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Po pol rokuod druhej dávky do roka od druhej dávky je odporúčané rozmedzie. Vzhľadom na chorobnosť, v žiadnomprípade nie je potrebné očkovanie celé opakovať. tretiu dávku je potrebné podať, čo najskôr ako to zdravotný stav dovolí. protilátku sú už vytvorené, fungujú v obrane proti tomuto ochoreniu, tretia dávka je posilňovacia. pripomínam, že soplík nie je dôvodom neočkovať.

Podobné otázky

 • Očkovanie po virusovej encefalitíde?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka.Prosím vás o radu.Môj 16 ročný synček v decembri prekonal zápal mozgu,mozgových blán vraj z vírusu/z výteru z hrdla.../Malo to hrozný priebeh,upadol do bezvedomia,bol v krči,prebral sa za dva dni,5dní si nič nepamätal..Teraz ho chce pani doktorka zaočkovať proti kliešťom,a ja sa hrozne bojím,aby to nemalo nejaké nežiadúce účinky...Čo máme prosím vás robiť?Ďakujeme,pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V prvom rade zistie, či ochorenie nebolo klišťovou encephalitiídou, ak bolo, očkovanie nie je potrebné. O očkovaní by som sa poradila aj s ošetrujúcim lekárom na infekčnom oddelneí / alebo tam, kde bol hospitalizovaný alebo kde chodí na kontroly,, napríklad neurologom. Ja by som zatiaľ proti kliešťovej encephalitide neočkovala. Máte právo teraz toto očkovanie odmietnuť.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,

  chcem sa spýtať, či je teraz vhodné rýchle očkovanie proti kliešťom pre deti, kedy nastupuje účinok a aké je najvhodnejšia vakcína.

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  myslím, že momentálne je na trhu len jedna vakcína, takže výber je daný možnosťou výberu. obe vakcíny sú účinné, nie je potrebné čakať na inú, než tú, ktorú momentálne na trhu máme.
  Očkovanie je možné začať kedykolvek počas roka. zrýchlená schéma za bežných okolností / že sa nechystáte na dlhší pobyt alebo pracovne do zamorenej oblasti/ nie je nutná. Pri bežnej schéme 2+1 / teda druhá dávka po mesiaci od prvej a tretia dávka pol roka až rok od druhej/ dochádza k vzniku ochrany pred ochorením 14 dní po podaní druhej dávky.

 • je už už tento rok neskoro?

  , Autor: verronnika

  Dobrý deň,

  syn má 16 mesiacov a často chodíme k dedovi do hôr kde je vraj pomerne vysoký výskyt infikovaných kliešťov. Keď sme to zistili začali sme uvažovať o očkovaní, predsalen začal sám behať, kedykoľvek si sadne do trávy... je už tento rok neskoro začať s očkovaním a ak aj začneme kedy je očkovanie účinné, teda či syn získa nejakú ochranu už prvým očkovaním, alebo účinok nastupuje až po doočkovaní poslednou vakcínou?
  ďakujem za váš čas a odpoveĎ.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ani toto očkovanie nie je viazené na ročné obdobie, očkovať je možné počas celého roka. Začiatok ochrany nastáva 14 dní po druhej dávke. očkovania.

 • encepur alebo FSME – IMMUN

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den chcel by som sa spýtat ktorá očkovacia latka je lepšia Encepur alebo FSME – IMMUN?? dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Princíp očkovacej látky je rovnaký, nedá sa povedať, ktorá je lepšia. FSME je na trhu v dopselej aj detskej mutácii, Encepur obsahuje nižšiu dávku antigénu, preto je rovnaká očkovacia látka pre deti aj dospelých. obe očkovacie látky sú zameniteľné, teda na preočkovanie je možné spraviť záímenu jednej látky za druhú. Bohužiaľ myslím si, že momentálne je u nás na trhu len očkovacia látka FSME, takže výber ani nie je možný.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den chcem sa spýtať syn ma ísť na tretie preočkovanie malo byť začiatkom februára ale začal kašlať a nevie nám to prestať už sme vybrali aj antibiotyká Bitamon dvoje a stále nás trápi kašeľ može bit očkovaný aj ked stále kašle bojím sa nejakého rizika aby sa mu niečo nestalo pani doktorka nám robila aj výtery povedale že sú tam streptokoky ale len slabo neviem čo mam spraviť poradítemi dakujem za radu Klistincova.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak je dieťa teraz zdravé, nemá vysoké teploty, nekašle tak, že musí užívať nejaké lieky, má len miernu nádchu, nie je dôvod nepokračovať v očkovaní. Na druhej strane v prípade závažného ochorenia je možné očkovanie presunúť aj o niekolko miesiacov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: