Poradňa dojčenia a výživy

Pridať otázku
odbornik2
 • Slabá. Menštruácia

  , Autor: Kristína

  Dobrí deň chcela by som sa opýtať užívam antikoncepciu v nedeľu som užila poslednú tabletku a v piatok som užila tabletku z nového balenia dnes je utorok a stále mám menštruáciou čo mám robiť je to bežné.

  Odpovedá: odbornik2

  Musíte sa poradiť so svojim gynekológom.

 • brušný týfus

  , Autor: odbornik2

  Prajem dobrý deň, o zopár dní odchádzam na 5 týždňov do JV Ázii a nie som/nebudem/ zaočkovaný proti Brušnému týfusu( nedostupná vakcína v SR). Podstupujem priveľké riziko? Na čo si dať najväčší pozor?
  Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Týfus je nebezpečné ochorenie, ktoré môže skončiť aj smrťou. Pokial viem vakcína u nás bola dostupná, sama som ju opakovane podávala. Obráťte sa na www.inocem.sk tam vám určite kompetentne poradia.

 • Dovolenkovať v Choráatsku? (osýpky)

  , Autor: evitak

  Pani doktorka prosím Vás o radu. Moja dcéra má 7mesiacov a 2 týždne. Nebola ešte očkovaná povinnými očkovaniami, iba po narodení proti TBC a keďže toto ešte nemá na ruke úplne zahojené naša pediatrička preto odkladá všetky ostatné povinné očkovania naďalej. V auguste plánujeme ísť na dovolenku do Chorvátska ale obávam sa vycestovať, keďže v novinách bola informácia o osýpkovej epidémii v Európe. Ako sa toto ochorenie šíri? Dotykom, kýchnutím, kašľom čí vzduchom? Cestovať budeme vlastným autom, prebaľovať ju budem v aute (nie na pumpách atď), bývať budeme vo vlastnom apartmáne nie v hoteloch kde je veľa turistov (možno aj bacilonosičov). Myslíte, že ju môžem takto ochrániť? alebo radšej nevycestovať. Navyše ma vlastná rodina prehovára aby som to nepreháňala a že jej nič nehrozí keď tieto info neboli nejak viac medializované napr. televízii. Nechcem vyzerať ako histerická matka ale v záujme zdravia môjho dieťaťa tak kľudne vyzerať budem a dovolenku zruším ak je situácia vážna. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem. PS:naša pediatrička mi odsúhlasila vycestovať bez povinných očkovaní ale to ešte nevedela o tejto osýpkovej epidémii. Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Osýpky sa v Európe vyskytujú, o epidémii viem len na Ukrajine t.č.
  Aj keby bola očkovaná, proti osýpkam sa očkuje až po pätnástom mesiaci. Takže v totmo veku by očkovaná aj tak ešte nebola. Nie je to problém, protilátky proti osýpkam by mala mať od vás, pretrvávajú do roka.
  Je skôr teraz ohrozená iným,i infekciami. Hlavne čiernym kašľom a infekciou spôsobenou baktériou straptococcus pneumonia.
  Pre dieťa nemá dovolenka a pobyt pri mori zo zdravotného hľadiska žiaden prínos. Väčšina detí to celkom dobre zvládne. Môj osobný názor je, že dieťa má byť do jednho roka doma. Cestovanie s tak malým dieťatkom je vždy riziko.

 • Dovolenka bez MMR

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň. Pani doktorka mám na vás otázku... O 3 týždne ideme do Talianska na dovolenku autom. Syn bude mať o dva týdne 10mesiacov. Dnes písali v novinach o rozšírených osýpkach vo Fr.,Bulh.,Chorv., aj Taliansku. Budem velmi riskovať zdravie syna? Alebo je možné ho dať zaočkovať už teraz proti osýpkam alebo je to možné až v 15mes.? Je to vážne ochorenie? Spolieham sa na to, že keby sa syn aj náhodou ochorel vieme byť za 8 h na Slovensku. Dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Váš syn je ešte pravdepdobne chránený protilátkami získanými od vás počas tehotenstva, pretože vy ste buď osýpky pekonali, ale skôr ste proti nim očkovaná a to doposiaľ chránilo aj vášho syna.
  Ochorenie sa v týchto krajinách vyskytuje práve preto, že sú tam veľké skupiny ľudí, ktorí nenechajú svoje deti očkovať. Ochorenie nie je ľahké ochorenie, je spojené vždy s horúčkou, tiež kašľom, nádchou, zapálenými očkami. Pomerne časté sú komplikácie hlavne zápal priedušiek a zápal pľúc. Sú popisované / aj v týchto rokoch v Európe/ priebehy ochorenia so smrteľným zakončením. Očkovanie do jedného roka nie je možné, práve preto, že pravdepodobne ešte pretrvávajúce protilátky od vás, by blokovali tvorbu protilátok po očkovaní.
  Teraz presne riziko osýpok v Taliansku neviem percentuálne odhadnúť. Skúste sa ešte informovať u vás na regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Podľa loklaity, kam sa chystáte by vám mohli vedieť povedať, či je tam veľké riziko pre ochorenie osýpkami.

 • cestovanie bez očkovania mmr 2

  , Autor: odbornik2

  Ďakujem Vám za skorú odpoveď. Takže ak to správne chápem, riziko cestovať s dieťaťom bez mmr očkovania, by bolo aj keby ideme napríklad do Talianska alebo Chorvátska - lebo aj tu človek prichádza do styku s turistami. Čo sa stáva aj u nás na Slovensku. Ešte by som sa chcela opýtať, nakoľko syna - 15 mesačného kojím, či kojenie mu nezabezpečuje ochranu pred osýpkami. Ďakujem a prajem Vám veľa úspechov.

  Odpovedá: odbornik2

  Kojenie nezabezpečuje ochranu pred osýpkami ale v každom prípade je veľkou podporou imunitného systému. Podporu proti osýpkami do pol roka predstavovali protilátky získané od vás ešte v brušku.

 • cestovanie bez očkovania mmr

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň. Pani doktorka chcela by som poznať Váš názor. Máme ísť na dovolenku do Grécka autom. Mladší syn má 15 mesiacov ale nemá ešte očkovanie mmr. V čase, keď mal byť očkovaný ochorel a užíval Atb. Lekár nám neodporúča očkovať aspoň 3 týždne po chorobe (11 dní vysoké teploty). Takže očkovanie nestihneme. Lekár nám povedal, že očkovať budeme po dovolenke. No ja mám chrobáka v hlave, či je to bezpečné ísť na dovolenku bez očkovania mmr. Vyjadril sa, že hypotetické riziko nákazy je aj tu, lebo aj sem prichádzajú turisti...Myslím, že Grécko je čistá krajina. Je možné si niekde preveriť, či sa tam momentálne vyskytujú osýpky? Myslíte si, že je vhodné vycestovať aj bez tohto očkovania? Ešte sa chcem spýtať, či 12 mesačné dieťa je chránené pred osýpkami aj keď nie je očkované?(imunita od matky)Ďakujem Vám veľmi pekne.

  Odpovedá: odbornik2

  12 mesačné dieťa už nemôžem povedať, že je určite chránené, práve ochranná imunita materských protilátok klesá. V Gréckiu síce neboli hlásené epidémie osýpok / nemám túto vedomosť a dosť sa v tejto oblasti pohybujem/ ale pravdou je, že osýpky sa v Európe vyskytujú / Bulharsko,k francúzsko/ a neviete, koho na letisku či pri mori stretnete. Ako povedal váš lekár, riziko tu je, ale nie je veľmi veľké.

 • chorvatsko

  , Autor: patka12391

  dobry den v lete ideme so synmi na dovolenku do chorvatska jeden ma 2roky a 4 mesiace a druhy ma 7 mesiacov a chcem sa opytat proti comu ich mam dat ockovat aby som sa nemusela bat o ich zdravie.za odpoved vam velmi pekne dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Do chorvátska odporúčam očkovanie proti žltačke typu A, ale očkuje sa až po dovŕšení jedného roka, takže mladšieho synka asi ešte očkovať nestihnete. Pre toho by bolo dobré, keby ste boli bývali na cestovanie mysleli už skôr a nechali ho zaočkovať proti rotavírusovej hnačke, pri prebaľovaní na letisku či odpočívadlách je zvýšená možnosť dostať toto ochorenie, hlavne u malých detí. Ak sta tak neurobili, už je neskoro vo veku 7 mesiacov. Ak je zaočkovaný, aj vo veci cestovania a dovolenky ste urobili veľmi dobre. V každom veku je vhodné zvažovať aj očkovanie proti meningitide, ktoré je u nás dostupné.

 • zlta zimnica

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,
  Poradili by ste mi prosim od akeho veku babatka ockujete zltu zimnicu? Potrebujeme vycestovat za manzelom do Brazilie. Toto ockovanie sa tam vyzaduje. Ake ine este odporucate? dakujem
  Pekny den
  K

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovať je možné od šiestich mesiacov veku, očkuje sa v špeciálnych centrách, účinnosť je od desiateho dňa po očkovaní, očkovanie je platné desať rokov. Do Brazílie sa odporúča očkovanie proti žltačke typu A / môže sa očkovať od jedného roka/ a žltačke typu B / to je u nás v rámci povinného, plošného očkovania od troch mesiacov, tri dávky, posledná okolo 11.mesiaca v závislosti na tom, kedy očkovanie začalo. Ochrana začína asi dva mesiace po druhej dávke. Do brazílie sa odporúča aj očkovanie proti brušnému týfusus, možné je očkovať po druhom roku veku života, očkuje sa jednou dávkou,ochrana nastupuje o 14 dní po očkovaní a trvá tri roky. odporučené je aj očkovanie proti cholere a cestovateľských hnačkám. Očkovacia látka je určená pre deti od dvoch rokov, očkuje sa prehltnutím vakcíny / nie vpichom / v závislosti od veku sú potrebné dve až tri dávky, opakujú sa o šesť mesiacov až dva roky. Do Brazílie sa odporúča aj preventívne užívanie antimalarík v závislosti od miesta pobytu.

 • cesta do zahranicia-ockovanie proti hepatitide

  , Autor: odbornik2

  Dobry vecer,

  v marci idem na dovolenku na Kubu( na 2 tyzdne)-nie su povinne ziadne ockovania, len sa odporuca proti hepatitide A a B.
  Bude mi preventivne stacit ockovanie proti hepatitide A?
  Do odletu mam uz len 5 tyzdnov-stiham 1. aj 2.davku?Alebo staci len 1 davka a po navrate 2.davka?
  Moze mi recept vypisat aj vseobecny lekar a nasledne vykonat aj ockovanie?

  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Určite by bolo vhodnejšie očkovanie proti hepatitde typu A a B! Mohli by ste využiť tzv. skrátenú formu očkovania teda prvá dávka po nej o sedem dní druhá dávka o 21 dní po prvej tretia dávka a po dvanástich mesiacov od tretej dávky štvrtá dávka.
  Ak by ste sa rozhdoli len pre očkovanie proti hepatitide typu A, tak pred odletom stačí jedna dávka, ochrana začína o štrnásť až tridsať dní po očkovaní. druhá dávka sa podáva o pol roka až rok po prvej dávke.

 • l

  , Autor: odbornik2

  dobry den,
  prosim o radu pri ockovani v suvislosti s vycestovanim do armenska
  moja 19 rocna dcera ide koncom jula na medzinarodnu letnu skolu do armenska.
  zatial je zaockovana dvoma ockovaniami proti zltacke A+B, tretiu davku absolvuje v decembri
  chcem sa spytat na ockovanie proti difterii, ktore je odporucane pri vycestovani do tejto krajiny
  (podla zaznamov,dcera bola ockovana v rokoch 1992,1993,1995,1998)
  dakujem za odpoved
  olga

  Odpovedá: odbornik2

  Bola očkovaná v roku 2005 pravdepodobne proti tetanu, kedy v tejto očkovacej látke bola už obsiahnutá aj zložka proti diftérii, teda záškrtu. Takže preverte si , či bola a ako bola očkovaná a ak bola podľa očkovacieho kalendára, tak by mal byť proti záškrtu chránená. Je dôležité to preveriť u lekára. Očkovacia látka sa vola IMOVAX d.t.

 • kombinovane ockovanie Hep. A,B

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,

  chcela by som sa Vas opytat ci pri kombinovanej injekcii proti Hep. A,B TWINRiX ADULT zrychlenou schemou je mozne podat 3. injekciu iba 21 dni po 1.davke, alebo je tp mozne aj 21. dni po 2. davke, to zn. 28 dni po 1. davke? Na internete som v clankoch o ockovani nasla obe moznosti, na pribalovom letaku je spomenutych iba 21 dni po 1. davke. Co by moj organizmus mohol lepsie znasat? Po 2. davke (7. den) ma totiz dost boli uz 2. den ruka.

  Taktiez ma zaujima, ci nemozem mat z ockovania komplikacie, ak mi na gynekolog. vysetreni zistili streptokoky? Dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: odbornik2

  Jednoznačne odporučená / výrobcom/ schéma zrýchleného očkovania je O-7.deň -21.deň - 12.mesiac po poslednej dávke

 • ockovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobry den

  Chcela by som sa informovat o ockovani do zahranicia.Chcem vycestovat do juznej Ameriky -Venezuela,Brazilia,Bolivia,Chile a Paraguaj.Do venezueli je povinne ockovanie Brusny tyfus do Brazilie Hepatitidu A a B, Zlta zimnica...Japonka encefalitida,salmonela ..Ak sa necham tymto vsetkym naockovat postupom casu po 3ch davkach nemoze mi to po 15-20 rokoch ublizit?/zlihanie obliciek???nieco..Velmi a toho to bojim,ale pokial nebudem mat ockovanie a je povinne pri vstupe do krajiny ,tak ma mozu spat deportovat a do krajiny sa ani nedostanem!tak by som videla len letisko!Mohli by ste mi prosim Vas dat nejaku radu,odpoved??Dakujem velmi pekne

  jana_miskarova@post.sk

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie do rôznych krajín je rôzne, aj podľa toho, kde sa v tej ktorej krajine budete pohybovať a odkial prichádzate / platí to hlavne pre žltú zimnicu, ak prichádzate z krajiny, kde sa vyskytuje, musíte byť očkovaná.
  neviem o žiadnom očkovaní, ktoré by malo následky za 15 - 20 rokov, viem však určite, že infekčné ochorenia, ktoré môžete v exotických krajinách získať zabíjajú.
  Ak hodne cestujete, odporúčam nechať sa zaočkovať proti žltačke typu A a B v každom prípade. Ostatné očkovania do konkrétnej krajiny najlepšie vyriešite na www.inocem.sk

 • očkovanie Cyprus

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, aké očkovania by som mala podstúpiť ak odchádzam na pol roka na Cyprus.
  Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie proti žltačke typu A a B sa odporúča u všetkých cestovateľov a do všetkých oblasti, tak je tomu aj na Cyprus. Je tam ešte poznámka, že za určitých okolností /teda podľa toho, čo tam budete robiť/ sa odporúča aj očkovanie proti brušnému týfusu. Zrejem to závisí aj od toho, aká je tam momentálne čo sa týka tejto choroby epidemiologická situácia. To by vám mali vedieť povedať na veľvyslanectve

 • Senegal, Mali

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  od 17.11.2010 plánujem 17 dňovú poznávaciu cestu po Senegale a Mali (súčasťou je aj 3 dňová plavba po rieke NIGER). Dal som sa zaočkovať proti Hepatitíde A a B a plánujem si zaobstarať aj ANTIMALARIKA. Chcel by som sa Vás ešte opýtať, či je nutné nejaké ďalšie očkovanie resp. prevencia, lebo môj praktický lekár mi neodporúčal iné očkovania/ochranu ako horespomínanú? A či mi môžete poskýtnúť ešte nejaké dobré rady na ochranu zdravia, ktoré mi možno unikli.
  Ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Urobili ste veľmi dobre, že ste už s očkovaním začali, uvedené dve očkovania sa odporúčajú u všetkých cestovateľov. Vo vami navštevovaných krajinách sa odporúča preventívne podávanie antimalarík, preto ich pred cestou, počas nej a po nej určite užívajte. Odporúča sa aj ťltá zimnica, tá je v Mali povinná u všetkých cestovateľov, taktiež brušný týfus a meningokokov´ý zápal mozgu a mozgových blán taktiež aj cholera a cestovateľské hnačky. Odporúčam všetky očkovania konzultovať aj previesť cestou odbornej ambulancie pre cestovateľksú medicínu, nájdete ju na stránke www.inocem.sk, pracuje tam dr. bakoš, ktorý je skúsený vakcinológ a infekciounista.

 • Vycestovanie

  , Autor: odbornik2

  Mila MUDr.Spanikova,chcela by som sa vas opytat,ze planujem s babetkom vycestovat do Londyna na dlhsiu dobu za manzelom.Moja otazka znie, ze v ktorom mesiaci by to bolo najidealnejsie,aby nevynechala dolezite ockovanie.Teraz ma 5.mesiacov.Planujeme odcestovat zaciatkom noveho roku,,dakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Dovvtedy by malo byť ukončené základné očkovanie hexavakcínou a prevenarom. Potom v pätnástich mesiacoch ho čaká očkovanie Priorixom, proti mumpsu, osýpkam a ružienke. Je možné ho zaočkovať do osemnásteho mesiaca veku. Myslím, že rovnakou očkovacoulátkou sa očkuje aj v Anglicku, takže ak tam budete mať lekára, je možné ho zaočkovať alebo si naplánovať návštey na Slovensku tak, aby ste uvedený limit / 15 až 18 mesiacov/ stihli.

Otázok: 17

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: