Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • cestovanie bez očkovania mmr

    Dobrý deň. Pani doktorka chcela by som poznať Váš názor. Máme ísť na dovolenku do Grécka autom. Mladší syn má 15 mesiacov ale nemá ešte očkovanie mmr. V čase, keď mal byť očkovaný ochorel a užíval Atb. Lekár nám neodporúča očkovať aspoň 3 týždne po chorobe (11 dní vysoké teploty). Takže očkovanie nestihneme. Lekár nám povedal, že očkovať budeme po dovolenke. No ja mám chrobáka v hlave, či je to bezpečné ísť na dovolenku bez očkovania mmr. Vyjadril sa, že hypotetické riziko nákazy je aj tu, lebo aj sem prichádzajú turisti...Myslím, že Grécko je čistá krajina. Je možné si niekde preveriť, či sa tam momentálne vyskytujú osýpky? Myslíte si, že je vhodné vycestovať aj bez tohto očkovania? Ešte sa chcem spýtať, či 12 mesačné dieťa je chránené pred osýpkami aj keď nie je očkované?(imunita od matky)Ďakujem Vám veľmi pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    12 mesačné dieťa už nemôžem povedať, že je určite chránené, práve ochranná imunita materských protilátok klesá. V Gréckiu síce neboli hlásené epidémie osýpok / nemám túto vedomosť a dosť sa v tejto oblasti pohybujem/ ale pravdou je, že osýpky sa v Európe vyskytujú / Bulharsko,k francúzsko/ a neviete, koho na letisku či pri mori stretnete. Ako povedal váš lekár, riziko tu je, ale nie je veľmi veľké.