Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,423 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • brušný týfus

  , Autor: odbornik2

  Prajem dobrý deň, o zopár dní odchádzam na 5 týždňov do JV Ázii a nie som/nebudem/ zaočkovaný proti Brušnému týfusu( nedostupná vakcína v SR). Podstupujem priveľké riziko? Na čo si dať najväčší pozor?
  Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Týfus je nebezpečné ochorenie, ktoré môže skončiť aj smrťou. Pokial viem vakcína u nás bola dostupná, sama som ju opakovane podávala. Obráťte sa na www.inocem.sk tam vám určite kompetentne poradia.

Podobné otázky

 • ockovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobry den

  Chcela by som sa informovat o ockovani do zahranicia.Chcem vycestovat do juznej Ameriky -Venezuela,Brazilia,Bolivia,Chile a Paraguaj.Do venezueli je povinne ockovanie Brusny tyfus do Brazilie Hepatitidu A a B, Zlta zimnica...Japonka encefalitida,salmonela ..Ak sa necham tymto vsetkym naockovat postupom casu po 3ch davkach nemoze mi to po 15-20 rokoch ublizit?/zlihanie obliciek???nieco..Velmi a toho to bojim,ale pokial nebudem mat ockovanie a je povinne pri vstupe do krajiny ,tak ma mozu spat deportovat a do krajiny sa ani nedostanem!tak by som videla len letisko!Mohli by ste mi prosim Vas dat nejaku radu,odpoved??Dakujem velmi pekne

  jana_miskarova@post.sk

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie do rôznych krajín je rôzne, aj podľa toho, kde sa v tej ktorej krajine budete pohybovať a odkial prichádzate / platí to hlavne pre žltú zimnicu, ak prichádzate z krajiny, kde sa vyskytuje, musíte byť očkovaná.
  neviem o žiadnom očkovaní, ktoré by malo následky za 15 - 20 rokov, viem však určite, že infekčné ochorenia, ktoré môžete v exotických krajinách získať zabíjajú.
  Ak hodne cestujete, odporúčam nechať sa zaočkovať proti žltačke typu A a B v každom prípade. Ostatné očkovania do konkrétnej krajiny najlepšie vyriešite na www.inocem.sk

 • Senegal, Mali

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  od 17.11.2010 plánujem 17 dňovú poznávaciu cestu po Senegale a Mali (súčasťou je aj 3 dňová plavba po rieke NIGER). Dal som sa zaočkovať proti Hepatitíde A a B a plánujem si zaobstarať aj ANTIMALARIKA. Chcel by som sa Vás ešte opýtať, či je nutné nejaké ďalšie očkovanie resp. prevencia, lebo môj praktický lekár mi neodporúčal iné očkovania/ochranu ako horespomínanú? A či mi môžete poskýtnúť ešte nejaké dobré rady na ochranu zdravia, ktoré mi možno unikli.
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Urobili ste veľmi dobre, že ste už s očkovaním začali, uvedené dve očkovania sa odporúčajú u všetkých cestovateľov. Vo vami navštevovaných krajinách sa odporúča preventívne podávanie antimalarík, preto ich pred cestou, počas nej a po nej určite užívajte. Odporúča sa aj ťltá zimnica, tá je v Mali povinná u všetkých cestovateľov, taktiež brušný týfus a meningokokov´ý zápal mozgu a mozgových blán taktiež aj cholera a cestovateľské hnačky. Odporúčam všetky očkovania konzultovať aj previesť cestou odbornej ambulancie pre cestovateľksú medicínu, nájdete ju na stránke www.inocem.sk, pracuje tam dr. bakoš, ktorý je skúsený vakcinológ a infekciounista.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: