Poradňa dojčenia a výživy

Pridať otázku
odbornik2
 • Varivax

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, dcéra bola očkovaná v 12 mesiacoch prvou dávkou Varivax-u, lekár nám druhú dávku načasoval o 3 roky, čo je teraz. Bolo to v zahraničí kde sme vtedy bývali, teraz sme sa presťahovali na Slovensko a jej lekár tu nám oznámil, že táto dávka je už po takej dlhej dobe neúčinná a treba vykonať pokiaľ znova očkovanie a o 6 týždňov dávku zopakovať. Mohli by ste mi povedať ako postupovať a ktorý lekár má vlastne pravdu?

  Odpovedá: odbornik2

  Pravdu má prvý lekár. Žiadne opakované očkovanie nie je potrebné! teda myslím znova dvakrát očkovať. Druhá dávka sa podáva najskôr po šiestich týždňoch od prvej a môže sa podať kedykolvek, kým dieťa kiahne nedostane / čo sa po jednej dávke asi v 15 percentách prípadov môže stať/. Takže určite len jedna dávka!!!!!!!!!!!!!

 • ovčie kiahne - vakcína Varilix

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,
  dala som našu dcéru zaočkovať proti ovčím kiahňam. Vakcínou Varilix, riadne v vtermíne, reakciu sme žiadnu nezaznamenali. Do konca októbra máme termín na doočkovanie druhej "dávky" Varilixu.
  Moje otázky sú:
  - či bez tohoto doočkovania je 1. časť očkovania neúčinná, alebo je účinná iba na niekoľko percent? (koľko?)
  - aké sú vaše skúsenosti s Varilixom? Máme to "dokončiť", aké sú Vaše odporúčania?
  Ostala som trochu neistá z toho doočkovania, keď sa prezentuje aj dosť negatív očkovania všeobecne.
  Ďakujem srdečne za info.

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie proti ovčím kiahňam už po prvej dávke zabezpečuje ochranu proti tomuto ochoreniu, cca na 85 percent. Ak by dieťa aj ochorelo, priebeh ochorenia je mierny. Podľa posledných odporúčaní sa aj deti odporúča preočkovať aj druhou dávkou vakcíny.Zvýši sa tým ochrana proti ochoreniu takmer na sto percent.
  Očkujem viac vakcínou MMRV, teda tou, ktorá v jednom vpichu zabezpečuje aj ochranu proti ďalším trom vírusovým ochoreniam. S vakcínou varilrix očkujem tiež opakovane, niekedy aj mamičky, ktoré neprekonali v detstve ovčie kiahne. zatiaľ som nezaznamenala žiadne vedľajšie nežiadúce reakcie.

 • pneumo 23, mening. očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Mám deti 12 a 14 ročné, vakcínou pneumo23 boli očkované aj raz preočkované. ako treba preočkovávať , v akých intervaloch.
  ČO sa týka mening. očkovania, poprosím o doporučenie. Ktorá vakcína je vhodnejšia, kombinovaná alebo len proti C-čku. Ktorá sa musí preočkovať a koľko krát alebo aké sú intervaly, prípadne vedľajšie nežiadúce účinky.
  Ďakujem za informácie, j

  Odpovedá: odbornik2

  Ak deti nebývajú choré a už boli pneumo 23 opakovane zaočkované, teraz ďalšie očkovania nie sú potrebné.
  Pre dlhodobý účinok, potrebu len jedného očkovania odporúčam skôr očkovanie menigitidy typu C kojugovanou vakcínou pre cestovateľov je vhodnejšie očkovanie kombinovanou vakcínou A a C, ktoré je potrebné preočkova každé tri roky.
  Existuje kombinovaná vakcína Menveo proti štyrom druhom meningokoka / nie je tam B/ ale u nás nie je dostupná. Je tiež bez preočkovania.
  Vedľajšie účinky sä možné, zatiaľ som pozorovala len začervenanie v mieste vpichu / u vlastnej dcéry/, ustúpilo bez liečby.

 • ockovanie

  , Autor: odbornik2

  dobry,

  Chcela by som vediet, ake ockovania by ste odporucili pre mojho syna, ktory ma rok a 2 mesiace a chystame sa s nim na exoticku dovolenku do indonezie. Zajtra mu idu davat davku na Hepatitidu A, myslite si, ze to staci, alebo by ste odporucili i nieco viac?

  p.s. nechystame sa s nim po krajine cestovat, pojdeme len do hoteloveho rezortu a zvysok dovolenky stravime tam...dakujem

  Lucia Bartulovic

  Odpovedá: odbornik2

  Žltačku je určite potrebné mu zaočkovať. Na všetky otýky ohľadne odporučeného očkovanie Vám najlepšie odpovedia na www.inocem.sk. Podľa mojich informácií sa u všetkých cestovateľov do tejto krajiny odporúča brušný týfus a užívanie antimalarík.

 • rubeola mums osypky

  , Autor: odbornik2

  Ked mal syn 5 rokov bol ockovany poliom. Bolo to jeho posledne ockovanie. Odstahovali sme sa do rakuska, je v prvom rocniku a zo skoly dostali sme ponuku na ockovanie proti rubeole, mumsu a osypkam. Proti tomu bol uz zaockovany ale uz ako 14 mesacny. Je to bezpecne, dat ho teraz prockovat?

  Odpovedá: odbornik2

  Preočkovanie sa všade robí druhou dávkou a v mnohých kajinách vo veľmi rozdielnom veku. V Českej republike pol roka po prvej dávke, u nás v jedenástom roku veku. Ak plánujete žiť v Rakúsku, nechajte sa zaočkovať podľa ich očkovacieho kalendára.

 • očkovať alebo nie ?

  , Autor: odbornik2

  Mám 16-mesačnú dcérku. Naša lekárka nás informovala o možnosti očkovania proti hepatitíde A a proti ovčím kiahňam. mám známych aj medzi lekármi a časť z nich mi neodporúča očkovať, a časť áno. Vraj niektoré vakcínu sú ešte relatívne nové a ešte nie sú známe ich všetky účinky, ako príklad mi hlavne uviedli očkovanie proti rakovine krčka maternice. poraďte mi prosím očkovať alebo nie ? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  O tom, ci sa vase dieta zaockuje rozhodujete vy. Ak je dieta ockovane, je velka pravdepodobnost - takmer sto percent pri kompletnom ockovani- ze neochorie. Obe spominane choroby nemaju smrtelny priebeh, ale priebeh kazdeho ochorenia sa za urcitych okolnosti moze zmenit na dramu. To, ze uzivane vakciny su nove nie je celkom pravda, napr. proti kiahnam sa v amerike ockuje 15 rokov a to, ze nie su zname ich ucinky, v zmysle, ze by neboli dostatocne preverene a akesi nedorobene, nie je pravda vobec.

 • očkovanie proti meningokokovi

  , Autor: odbornik2

  Dobry deň pani doktorka.Máme 22 mesačneho synčeka a chcela by som ho dať očkovať proti meningokokovi. Od akeho veku je možné očkovanie, v akych dávkach a je hradene poisťovňou? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie nie je hradené poisťovňou, je možné konjugovanou vakcínou už od druhého mesiaca veku dieťatka, vo veku vášho dieťatka stačí podanie jednej dávky očkovacej látky. Potreba preočkovanie nebola doposiaľ stanovená.

 • očkovanie proti meningokokovi

  , Autor: odbornik2

  Dobry deň pani doktorka.Máme 22 mesačneho synčeka a chcela by som ho dať očkovať proti meningokokovi. Od akeho veku je možné očkovanie, v akych dávkach a je hradene poisťovňou? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Práve som odpovedala.

 • nepovinne ockovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, mam 2,5 rocnu dcerku a chcela by som sa opytat ake nepovinne ockovania by ste nam odporucali. Dcerka je zaockovana povinnymi vakcinami a aj vakcinou proti rotavirusom,proti kiahnam a proti pneumokokom. Dcera ma od narodenia len jednu funkcnu oblicku, tak by som ju chcela uchranit od chorob. Uvazovala som na ockovanim proti klistom, meningokom, pripadne hepatitide A. Prosim o Vasu radu.

  Odpovedá: odbornik2

  V tomto veku by som začala očkovaním proti žltačke typu A. Očkovanie proti kliešťom je určite vhodné, pokiaľ navštevujte často prírodu. Očkovanie však nechráni proti borelioze. Očkovanie proti meningitide spôsobenej meningokokom typu C je tiež vhodné, chráni proti veľmi závažnému ochoreniu.

 • ockovat v jeden den

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcem sa spýtať či môžem dať syna zaočkovať v jeden deň na žltačku A a kliešte.

 • borelioza

  , Autor: odbornik2

  dobry chcem sa spytat ci je mozne na slovensku ockovanie proti borelioze.syn bude mat osem mesiacov a ak by to bolo mozne chcela by som ho proti tomuto ochoreniu zaockovat.v rodine mame totiz viacerych s touto nakazou a je to dost neprijemne a v podstate nevyliecitelne. dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Očkovanie proti tomuto ochoreniu v súčasnosti nikde na svete neexistuje.

 • ovčie kiahne a Ribomunyl

  , Autor: odbornik2

  Pani doktorka,
  chcem sa Vás opýtať na dve veci.
  Po prvé, môže byť 15 - mesačné dieťa zaočkované proti ovčím kiahňam, keď užíva Ribomunyl ?
  Druhá otázka súvisí s prípadným tehotenstvom. Malo by toto zaočkovanie nejaké negatívne následky, keď by som otehotnela ? Pediatrička nášho synčeka ma totiž upozornila, že by som 3 mesiace po synovom zaočkovaní nemala otehotnieť.
  Vopred Vám ďakujem za odpoveď!
  p. Maníková z Bardejova

  Odpovedá: odbornik2

  Tri mesiace pred očkovaním a tri mesiace po očkovaní by ste nemali otehotnieť v prípade, že by ste boli očkovaná vy. Synove očkovanie s tým nemá nič spoločné!!!!!!Vírus sa z jeho tela v aktívnej forme nevylučuje!
  Liečba Ribomunylom a očkovanie má svoje pravidlá. V prvej fáze liečby neočkujeme, potom očkujeme v prestávke medzi užívaním lieku, užíva sa len štyri dni v mesiaci.

 • ockovanie v Irsku

  , Autor: odbornik2

  Dobry den.
  ja som Vam uz pisala a este raz by ma zaujimalo ake povinne ockovania su v irsku. mam 2 mesacneho syna a bude ockovany tam. Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Mám túto informáciu asi v práci, tak ešte raz pošlite otázku. Pokiaľ si pamätám je tam zášrt, tetanus, čierny kašeľ, hemofilová infekcia, žltačka typu B a aj meningokok typu C. Neskôr osýpky, mumps a ružienka.

 • Očkovanie proti H1N1

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka,

  chcela by som sa opýtať, aký názor máte o očkovaní proti H1N1. Môj synček má 20 mesiacov, mala by som ho dať zaočkovať, alebo radšej nie? Ďakujem, s pozdravom

  Regina

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem, v ktorej krajine žijete ale na Slovensku ešte očkovanie nie je aktuálne, takže nevieme kto sa presne bude očkovat. Určí to totiž hlavný hygienik a min. zdravotníctva podla aktuálnej situácie. Pokiaľ viem vo všetkých krajinách je to tak. takže ak žijete v krajine, kde sa určilo, že sa majú očkovat deti, je vhodné dať dieta zaočkovat.

 • prasacia chripka

  , Autor: odbornik2

  DOBRY DEN,CHCEM SA VAS OPYTAT AKY MATE NAZOR NA OCKOVANIE PROTI PRASACEJ CHRIPKE. ZIJEM AJ S DVOJROCNYMI DVOJICKAMI V NI A TU SA DAVAJU LUDIA OCKOVAT.MOHLA BY SOM DAT AJ JA ZAOCKOVAT MOJE DETI AJ SEBA CO SI MYSLITE JE TO DOBRY NAPAD PLANUJEM SA VRATIT ZIT NA SLOVENSKO DAKUJEM

  Odpovedá: odbornik2

  Nepochopila som kde žijete ale nie je to ani dôležité. Ak je možnosť očkovania a ak plánujete cestovať, hlavne letecky a dlhé cesty, tak je vhodné sa nechať zaočkovať.

Otázok: 53

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: