Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Varivax

    Dobrý deň, dcéra bola očkovaná v 12 mesiacoch prvou dávkou Varivax-u, lekár nám druhú dávku načasoval o 3 roky, čo je teraz. Bolo to v zahraničí kde sme vtedy bývali, teraz sme sa presťahovali na Slovensko a jej lekár tu nám oznámil, že táto dávka je už po takej dlhej dobe neúčinná a treba vykonať pokiaľ znova očkovanie a o 6 týždňov dávku zopakovať. Mohli by ste mi povedať ako postupovať a ktorý lekár má vlastne pravdu?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pravdu má prvý lekár. Žiadne opakované očkovanie nie je potrebné! teda myslím znova dvakrát očkovať. Druhá dávka sa podáva najskôr po šiestich týždňoch od prvej a môže sa podať kedykolvek, kým dieťa kiahne nedostane / čo sa po jednej dávke asi v 15 percentách prípadov môže stať/. Takže určite len jedna dávka!!!!!!!!!!!!!