Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • nepovinne ockovanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, mam 2,5 rocnu dcerku a chcela by som sa opytat ake nepovinne ockovania by ste nam odporucali. Dcerka je zaockovana povinnymi vakcinami a aj vakcinou proti rotavirusom,proti kiahnam a proti pneumokokom. Dcera ma od narodenia len jednu funkcnu oblicku, tak by som ju chcela uchranit od chorob. Uvazovala som na ockovanim proti klistom, meningokom, pripadne hepatitide A. Prosim o Vasu radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V tomto veku by som začala očkovaním proti žltačke typu A. Očkovanie proti kliešťom je určite vhodné, pokiaľ navštevujte často prírodu. Očkovanie však nechráni proti borelioze. Očkovanie proti meningitide spôsobenej meningokokom typu C je tiež vhodné, chráni proti veľmi závažnému ochoreniu.

Podobné otázky

 • nepovinné očkovanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, ktoré očkovania sú u detí nepovinné a ktoré povinné?Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Povinné je očkovanie proti tuberkulóze, čiernemu kašľu, záškrtu,tetanu, detskej obrne, žltačke typu B a hemofilovej infekcii, neskôr proti ružienke, osýpkam a mumpsu.Nepovinné u nás proti rotavírusom, penumokokom, meningitíde typu A a C, kliešťovej encefalitide a žltačke typu A a pre neočkovaných aj typu B. Začína očkovanie proti ovčím kiahňam. Okrem toho sú očkovania cestovateľov.

 • Nepovinne ockovanie - Prevenar, Varilrix

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,

  pri poslednej prehliadke u nasho pediatra mi lekar ponukol nepovinne vakciny pre syna (2roky). Varilrix (ovcie kiahne) a Prevenar (meningitida a pneumokoky). Chcela by som Vas poprosit o nazor na tieto ockovania, prip. odporucanie podla Vasej mienky - ockovat alebo neockovat.

  Dakujem

  Mariana

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  O očkovaní a jeho význame pre dieťa sa dá povedať, že dieťa, ktoré má protilátky neochorie. Protilátky môže získať prekonaním infekcie / nevieme dopredu povedať, že niekedy aj s veľmi závažným, ba až život ohrozujúcim, priebehom/ alebo očkovaním, kde sa síce tiež popisujú aj vedľajšie nežiadúce účinky, ale štatisticky sú menej časté a aj menej závažné ako priebeh ochorení u niektorých detí. Dá sa povedať, že u ochorení pnemokokmi, proti ktorým chráni očkovanie prevenarom, je priebeh vždy závažný a život ohrozujúci. U varicely býva priebeh zvládnuteľný doma, ale ochorenie je sprevádzané nepohodou dieťaťa a celej rodiny a často prekvapí v najnevhodnejšej chvíli / dovolenka a podobne/- Takže podľa informácií si sama zvážte, aký význam by pre vaše dieťatko malo očkovanie. Ja môžem povedať, že pri správnej voľbe očkovania na očkované choroby neochorie alebo bude mať jeho ochorenie/ v prípade kiahní je možné , že po jednej dávke/, veľmi mierny priebeh.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: