Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Nepovinne ockovanie - Prevenar, Varilrix

    Dobry den,

    pri poslednej prehliadke u nasho pediatra mi lekar ponukol nepovinne vakciny pre syna (2roky). Varilrix (ovcie kiahne) a Prevenar (meningitida a pneumokoky). Chcela by som Vas poprosit o nazor na tieto ockovania, prip. odporucanie podla Vasej mienky - ockovat alebo neockovat.

    Dakujem

    Mariana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    O očkovaní a jeho význame pre dieťa sa dá povedať, že dieťa, ktoré má protilátky neochorie. Protilátky môže získať prekonaním infekcie / nevieme dopredu povedať, že niekedy aj s veľmi závažným, ba až život ohrozujúcim, priebehom/ alebo očkovaním, kde sa síce tiež popisujú aj vedľajšie nežiadúce účinky, ale štatisticky sú menej časté a aj menej závažné ako priebeh ochorení u niektorých detí. Dá sa povedať, že u ochorení pnemokokmi, proti ktorým chráni očkovanie prevenarom, je priebeh vždy závažný a život ohrozujúci. U varicely býva priebeh zvládnuteľný doma, ale ochorenie je sprevádzané nepohodou dieťaťa a celej rodiny a často prekvapí v najnevhodnejšej chvíli / dovolenka a podobne/- Takže podľa informácií si sama zvážte, aký význam by pre vaše dieťatko malo očkovanie. Ja môžem povedať, že pri správnej voľbe očkovania na očkované choroby neochorie alebo bude mať jeho ochorenie/ v prípade kiahní je možné , že po jednej dávke/, veľmi mierny priebeh.