Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • ovčie kiahne a Ribomunyl

    Pani doktorka,
    chcem sa Vás opýtať na dve veci.
    Po prvé, môže byť 15 - mesačné dieťa zaočkované proti ovčím kiahňam, keď užíva Ribomunyl ?
    Druhá otázka súvisí s prípadným tehotenstvom. Malo by toto zaočkovanie nejaké negatívne následky, keď by som otehotnela ? Pediatrička nášho synčeka ma totiž upozornila, že by som 3 mesiace po synovom zaočkovaní nemala otehotnieť.
    Vopred Vám ďakujem za odpoveď!
    p. Maníková z Bardejova

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Tri mesiace pred očkovaním a tri mesiace po očkovaní by ste nemali otehotnieť v prípade, že by ste boli očkovaná vy. Synove očkovanie s tým nemá nič spoločné!!!!!!Vírus sa z jeho tela v aktívnej forme nevylučuje!
    Liečba Ribomunylom a očkovanie má svoje pravidlá. V prvej fáze liečby neočkujeme, potom očkujeme v prestávke medzi užívaním lieku, užíva sa len štyri dni v mesiaci.