Poradňa gynekológa

odbornik6

Poradňa gynekológa

4,444 otázok, odbornik6

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Lenka Reismüllerová, ktorá pracuje na II.Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Bratislave a súčasne pôsobí v Centre asistovanej reprodukcie ISCARE Bratislava.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • sekcia

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň, chcela by som sa opytať či je indikaciou na sekciu aj ochorenie obličiek ktroe som prekonala pred 6 rokmi, teda tubointersticiálna nefritida, prve som rodila sekciou z inych dovodou, a može byť vysoky tlak 150/100 predzvesťou tej choroby dodnes som sledovana a do akeho týždna treba zdokladovať papier že nemože byť spontanny porod.

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  samotné ochorenie obličiek nie je indikáciou na ukončenie pôrodu cisárskym rezom, samozrejme ak sa k tomu pridruží hypertenzia - vysoký tlak, prípadne aj opuchy, a ste po cisárskom reze v minulosti, pravdepodobne bude pôrod ukončený cisárskym rezom. Po 36. týždni si začnite papiere vybavovať.

 • bellova obrna

  , Autor: odbornik6

  chcela by som sa poradit,mam 3 tyzdne do porodu a pred 3 dnami som dostala bellovu obrnu tvare,je dobre s touto diagnozou rodit prirodzene alebo je lepsie cisarskym rezom?mam pocit ze nebudem mat dost sil tlacit pri porodnych bolestiach.dakujem zaa odpoved

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  závisí od stupňa postihnutia. Doporučujem požiadať vášho rajónneho neurológa aby sa vyjadril k spôsobu vedenia pôrodu.

 • Indukcia porodu

  , Autor: Baculko

  Dobrý den, som v 39týždni a na poradni ma pani doktorka objednala na buduci týžden na indukciu porodu nakolko bábo je dost velke , potvrdzuje to aj ultrazvuk ktorý mi robili, dietatko by malo vážit okolo 4kg, ine tažkosti niesu okrem miernych opuchov noh, a noci ked už koli velkemu brušku mam problem aj spat. Chcem sa preto opýtat či to nieje problem ak budem rodit klasickým sposobom, ktorý bude vyvolávaný ak je dietatko trošku väčšie, či ma nejaký vpliv velkost bábätka na somotný porod, viem že váha je len približne ale aj tak mam troška obavy. Dakujem

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  všetko sa uvidí počas prvej doby pôrodnej, ako bude postupovať pôrod a ako sa budete otvárať. Indukcia pôrodu nie je nič, čo by mohlo dieťatku uškodiť. Navodí kontrakcie a spustí sa pôrod. Na veľkosti dieťatka nezaleží, zavisí to od rozmerov vašej panvy ako bude pôrod pokračovať, indukujú sa aj malé aj veľké bábätka :)

 • Streptokok

  , Autor: marita27

  Dobrý deň, som v 39 týždni a vyšetrenie u gynekológa mi potvrdilo streptokoka. Doktor mi povedal, že kvôli tomu mi budú 4 hodiny pred pôrodom podané antibiotiká do žili, aby bábätko pri prechode pôrodnými cestami nedostalo zápal pľúc. Mám však obavy, čo ak mi to nestihnú pichnúť v čase, po prípade to nezaberie a bábätko to predsa len dostane. Nebola by v tomto prípade lepšia a bezpečnejšia sekcia? Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  určite nie! Vo väčšine prípadov sa to stihne, a ak by sa aj nestihlo ide o prevenciu. Chápem však vaše obavy ale v tomto prípade sú neopodstatnené, ak by sa nestihli podať antibiotiká vám podajú sa potom priamo dieťatku.

 • uvoľnené svalstvo

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň, som 3.5 mesiaca po pôrode vaginalnom. Po treťom. Menštruáciu zaťiaľ nemávam. Pekne sa kojíme. Môj problém je asi uvoľnená pošva. Stále mám pocit tlaku od spodu aj mi tam po náročnom dni niečo vykuka. Ako keby nejaký balonik. Čo to môže byť a dá sa s tým niečo urobiť? Unik moču nemám. Ani iné problémy.
  Ďakujem.

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  je možny prolaps pošvových stien - teda pokles. Je nutné vyhľadať lekára, ktorý by zvážil prípadné operačné riešenie ak to bude nevyhnutné. Nájdite si na internete dovtedy cviky na posilovanie panvového dna.

 • sekcia

  , Autor: steva

  Dobry večer chcela by som sa opytať: V roku 2003 som prekonala ochorenie obličiek, dodnes som monitorovana, lieky neberiem, v roku 2009 som rodila sekciou kvoli kp, krvnemu tlaku 150/100, a opuchom, chcem sa opytať či sa ten stav može zopakovať či to ma niečo spoločne s obličkami, ak ano či sa da vyžiadat papier na dalšiu sekciu kedže si rodiť spontanne netrufam som v 10tt a sem tam citim obličky citilas om ich aj pri prvom tehotenstve. Bojimsa rodiť spontanne kvoli rupture maternice aj obličkam kedže ich niekedy citim, je nutne sa o tom porozpravať s so svoju gyn.Ma to niečo spoločne s obličkami ten tlak.

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  najpodstatnejšou indikáciou k ukončeniu pôrodu cisárskym rezom bolo vo vašom prípade otočenie bábätka koncom panvovým. Krvný tlak a opuchy boli pridruženou indikáciou, išlo o preeclampsiu a je tam možný súvis aj s obličkami. Či sa táto indikácia zopakuje je veľmi ťažké predpovedať. Ako som už spomínala nižšie, niektoré kliniky prihliadajú na prianie pacientky a po predchádzajúcom cisárskom reze volia ukončenie pôrodu opäť cisárskym rezom. Iné kliniky zase berú ohľad na hrúbku jazvy, hmotnosť plodu v termíne pôrodu a vývoj prvej doby pôrodnej. Ruptúra maternice je v dnešnej dobe veľmi zriedkavou komplikáciou, vďaka prísnemu monitoringu pacientky po cisárskom reze.

 • krvný tlak

  , Autor: Baculko

  Dobrý den pani doktorka , ja by som sa chcela opýtat kedy sa považuje krvný tlak v tehotenstve za zvýšený, moja lekarka mi na poslednej poradni namerala 140/90 no prietoky a placenta su v poriadku som v 37.týždni. Teraz si ho podstivo meriam doma tri krát do dna a zapisujem na papier, mavam ho okolo 130/80 zatial som si 140/90 nenamerala tak neviem či je to v poriadku stalo sa mi že som si raz namerala aj 140/80 to bol najvyšší čo som doma mala. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  Tlak 140/90 je hraničný, pri zvýšení "spodného" tlaku 95 a viac je nutná hospitalizácia resp. terapia. Veľmi správne postupujete s tlakovým denníkom. Niekedy zvýšenie tlaku spôsobuje strach a nervozita z ambulancie, vyšetrení a lekárov. Zatiaľ sa netrápte, váše namerané hodnoty sú zatiaľ v poriadku.

 • Tehotenstvo

  , Autor: lenkasinska

  Dobry den, chcela by som sa spytat som prvorodicka a som v 28tt tehotenstva a moja lekarka mi povedala, ze hlavicka babatka je nizko polozena a ze sa mi skracuje krcok. Jeho dlzka je momentalne 2,7cm. Ake su prosim vas rizika? Kazala mi len lezat a velmi malo chodit. Dokonca som mala ist lezat do nemocnice no povedala ze este tyzden pocka ako sa to vyvinie. Zevraj hrozi predcasny porod , ze mi moze zacat odtekat plodova voda.

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  Skracovanie krčka maternice je naozaj príznakom hroziaceho predčasného pôrodu. Sú potrebné vyšetrenia kultivácie z pošvy aby sa zistilo či vyvolávajúcim faktorom nebola vaginálna infekcia, čo je najčastejšia príčina. Doporučujem naozaj kľudový režim, magnesium - v tabletkách alebo šumivé, a kontrolu o týždeň, v prípade progresie vaginálneho nálezu bude nevyhnutná hospitalizácia.

 • sekcia

  , Autor: steva

  dobry den pani doktorka chcem sa opytať ak a je šanca druhej sekcie ked vroku 2009 som mala sekciu kvoli kp. vysokemu tlaku 150/100, a opuchom, ake je percento že sa mi indikacie zopakuju, nakolko sa bojim spontanneho porodu kvoli rupture maternice, a či by sa dalo vyžiadať sekciu aj druhy krat , može sa stať že už nebudu žiadne indikacie a ja budem musieť rodiť spontanne naozaj sa bojim radšej by som podstupila dalšiu sekciu. A ešte by som chcela vedieť či su indikaciou aj žlačnikove kamene nakolko ich mam. Ďakujme za vaš nazor.

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  to, či sa tlaková indikácia zopakuje alebo nie, je veľmi individuálne, problémy s tlakom sa môžu aj nemusia zopakovať. Veľmi podstatná je aj odhadovaná hmotnosť plodu v termíne pôrodu. Čím väčší odhad hmotnosti plodu u pacientiek po predchádzajúcom cisárskom reze , tým sa lekári viac prikláňajú k ukončeniu pôrodu opakovaným cisárskym rezom. Niektoré kliniky prihliadajú aj k prianiu pacientky ohľadne ukončenia pôrodu. Spontánny pôrod po sekcii v minulosti je prísne monitorovaný, meria sa hrúbka jazvy a ruptúra maternice je veľmi vzácnou komplikáciou.

 • Menštruácia???

  , Autor: zuzanasurinova

  Dobrý deň!
  Som 24 dní po pôrode, ktorý prebehol bez komplikácií. Čo ma však trochu prekvapilo, že som krvácala iba dva týždne a potom to prešlo do špinenia a posledné dva dni znova slabo krvácam, vystrašilo ma však,že krv ke svetločervená. Nemám žiadne bolesti. Je možné, že by to bola už menštruácia alebo mám radšej ísť ku gynekologičke? Po prvom pôrode som krvácala skoro celé šestonedelie a krátko na to som dostala aj menštruáciu. Ďakujem za odpoveď!

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň,
  po pôrode je obdobie, ktoré označujeme ako šestonedelie, je to obdobie 6 týždňov, ktoré je charakteristické tým, že krvácate, niekedy aj nepravidelne, podobne ako popisujete. Nemusíte sa obávať. Ak by sa však krvácanie svetločervenou krvou zintenzívnilo, navštívte lekára.

 • bolest

  , Autor: odbornik6

  dobry den,
  mala som bezproblemove tehotenstvo aj porod, no s epiziotomiou, tiez v poriadku zahojenou. Ako je prosim mozne, ze ma prve gynekologicke vysetrenie (s tym kovovym instrumentom) po sestonedeli tak bolelo? bolo to pre mna neporovnatelne bolestivejsie ako porod.
  doktor mi povedal, ze som si odvykla a bola som zvyknuta na vnutorny ultrazvuk.
  cakala som na vysetrenie kvoli znovu-zaciatku sexualneho zivota, ale vysledkom bolo jeho doterajsie zastavenie. onedlho pojdem na preventivnu prehliadku a uz teraz sa bojim. doktor tvrdil, ze som zdravotne uplne v poriadku.
  Mam ho teda len poziadat o viac citlivosti???
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik6

  Dobry večer,
  gynekologické vyšetrenie po šestonedeli mohlo byt ešte citlivé kvôli jazve v episiotomii a teraz už bude všetko v poriadku. U niektorých pacientiek sa krátko po pôrode vyskytne psychologický blok, no zvačša ustúpi. Ak máte obavy samozrejme o nich povedzte lekárovi a požiadajte o viac citlivosti, prípadne o výšetrene s Mesocainovým gelom, proti bolesti.

 • Nehojacia sa rana v slabinách po pôrode

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať..... som dva týždne po pôrode a v slabinách v dolných partiách sa mi zo začiatku spravila akoby odreta ranka zrejme od spodnej bielizne.... myslela som že to prejde... pravidelne to čistím.... dávam si aj sprej chlorofil alebo tak nejako, je to zelené no každým dnom je to citlivejšie a mám pocit ako by sa mi to zvečšovalo... a začalo mokvať.... je to bolestivé... neviem čo s tým.

  Odpovedá: odbornik6

  Dobrý deň prajem,
  vo vašom prípade je nutné navštíviť gynekológa, ktorý posúdi o aké poranenie presne ide a v akom rozsahu. Počas šestonedelia je zvýšené riziko vzniku infekcie preto je potrebné zvážiť podanie cielenej farmakoterapie po prípradnom stere z daného miesta.

Otázok: 147