Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Pneumokok

  , Autor: odbornik2

  Dobry den...

  CHcela som sa opýtat mám 2,8 mesačneho syna a chcela by som dat zaočkovat proti pneumokoku či sa to ešte da a ak ano tak kolko to stojí.

  Dakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak sa narodil v roku 2009 je pre neho toto očkovanie povinné a bezplatné. Ak je decembrové, závisí od toho, vktorej ste poisťovni, či je pre neho očkovanie bezpatné a povinné nie je. Očkovať sa začína v treťom mesiaci naraz s očkovaním proti iným infekčným ochoreniam hexavakcínou.

Podobné otázky

 • Hexa+pneumokok + MMR

  , Autor: KK

  Dobry den ,
  Chcela by som s dcerkou vycestovat za menzelom do Juznej Ameriky (Guyana) nakolko tam bude pracovne este minimalne 2 roky.
  Vzhladom k tomu ze pochadzam z maleho mesta a nasa pani doktorka nema skusenosti s ockovanim deti do takychto krajin ockovali sme dcerku nasledovne :
  24.5.2021 Infanrix Hexa,Prevenar 13, Rotavirus
  21.6.2021 - Bexsero, Rotavirus
  19.7.2021- infanrix Hexa, Prevenar 13, Rotavirus
  16.8.2021- Bexsero
  Na 7.1 mame naplanovane ockovanie :Hexu +prevenar a MMR naraz aby sme ju mohli ockovat nasledne na zltu zimnicu ktora je odporucana pri cestovani do tychto krajin . Vedeli by sme mi prosim poradit ktore ockovanie je nevyhnute pripadne ako ho skombinovat s povinnym ockovanim nakolko nasa pediatricka mi oznamila ze by som sa mala preistotu informovat aj inde . Bola som osobne na klinike zahranicnej mediciny v Kosiciach kde mi povedali ze dceru zaockuju na zltu zimnicu najskor od 10 mesiaca ale aj tak si myslia ze je to skoro . Planovali sme vycestovat do konca Februara 2022. Moze sa MMR podavat dietatu uz v 10 mesici a nasledne Zlta zimnica ? A este by som sa chcela informovat ako je to s tuberkulozou na ktoru sa od roku 2012 na slovensku neockuje pricom
  v J.Amerike je to zakladne ockovanie u deti . Vopred sa ospravedlnujem za rozsiahlost spravy . Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V prvom rade musíte sa rozhodnúť, či vycestujete s dieťaťom ešte pred ukončením základného očkovania. V zásade to neodporúčam. Tak ako píšete by som určite neočkovala. Odstup medzi druhou a treťou dávkou očkovania má byť najmenej 6 mesiacov, čo nie je. MMR sa síce môže podať aj pred dovŕšením jedného roka, teda v prípade nutnosti, čo cesta do južnej Ameriky je, ale aj tak sa tam po 15tom mesiaci musí preočkovať. TBC sa očkuje až po skončení základného očkovania teda najskôr 6 týždňov po podaní MMR vakcíny v 15 tom mesiaci. Predtým sa vyšetria na pľúcnom či sa dieťa s tbc už stretlo.
  Iným riešením je zaočkovať žltú zimnicu ak je potrebné a meningokovú meningitidu / aj bexsero aj nimenrix/ a ostatné očkovania dokončiť podľa časového harmonogramu v Južnej Amerike.

 • Ockovanie

  , Autor: Katkacer92

  Dobry den, pani Doktorka, sledujem Vas uz dlhsie, a velmi ma zaujima Vas nazor, resp. postoje.

  Koncom Marca sa nam ma narodit babatko. Zijeme v Bratislave, ale koncom roku, resp. zaciatkom buduceho roku sa stahujeme do Anglicka. A mame obrovsku dilemu. Ja navrhujem, ze kym maly nema 15 mesiacov a nema za sebou povinne ockovania tu na Slovensku, tak by sme nesli za manzelom, ale pockali by sme.
  Alebo druha verzia, mal by za sebou povinne 2-3 ockovania, a v 15. mesiaci by sme prisli domov na ockovanie.
  ALE ja sa ho bojim vystavit novej krajine bez ockovani. A hlavne teraz, ked je aj Kovid.....

  Aky mate nato nazor, pani Doktorka? Pockat na vsetky 4 povinne ockovania do 15. mesiaca? Alebo prist domov na ockovania.


  Dakujem!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Keď bude mať prvé dve očkovania už je proti ochoreniam chránený / teda čierny kašeľ, tetanus, záškrt, žltačka typu B, hemofilová infekcia, detská obrna a pneumokoky/ odporúčam aj očkovanie proti rotavírusom / myslím, že v Anglicku je povinné/ a tam sa očkuje aj proti meningokokom, čo sa samozrejme dá aj u nás alebo ho doočkujú v Anglicku, len sa tam samozrejme musíte prihlásiť k lekárovi. V 15tom mesiaci je očkovanie proti mumpsu, osýpkam a ružienke, čo je podobne v Anglicku, preočkovanie u nás v 4,5 roku v Anglicku teraz presne neviem ale v zásade je to jedno. Má mať dve dávky.
  Na jednej strane je rozumné dieťa chrániť a mať zaočkované keď sa sťahujete. Na druhej strane zjednotenie rodiny je dôležité. Keď ho nemienite hneď dať do jaslí, myslím že môžete po druhom očkovaní vycestovať a ešte doriešiť u nás alebo v Anglicku očkovanie proti meningitide. Oni začínajú už v druhom mesiaci , o mesiac podajú druhú dávku a v roku tretiu. My, ak si to rodičia prajú / u nás nie je povinné ale je veľmi vhodné a dôležité/ očkujeme od druhého alebo tretieho mesiaca podľa toho sa určí dávkovanie a počet očkovaní.

 • prvé očkovanie

  , Autor: Ev.

  Dobrý deň pani doktorka, syn, 5 rokov, nebol ešte nikdy očkovaný, rozhodli sme sa očkovať vo vyššom veku. Teraz, tesne po 5. narodeninách sme sa dohodli s dr. že bude zaočkovaný, dostal Boostrix polio. Chcem sa opýtať, či je to v poriadku a či stačí jedna dávka, ako nám povedala naša pani doktorka. Pýtala som sa viacerých rodičov, ktorý postupovali podobne a dostala som informácie že táto vakcína sa môže podať len ak už dieťa bolo očkované hexavakcínou a tiež že musia byť podané tri dávky. Som z toho nesvoja, jednak či to bola správne zvolená vakcína, jednak či jedna dávka poskytne potrebnú ochranu. Vopred vám ďakujem za váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Buďte hlavne nesvoja z toho, že ste dieťa vystavili vážnemu ochoreniu ba až úmrtiu, lebo ste ho nenechali očkovať.
  Na očkovanie v takýchto prípadoch mimo riadneho očkovania existuje usmernenie vo vestníku.
  Vzhľadom na to, že hlavne v tomto období pandémie je zvýšené riziko akéhokoľvek ochorenia, dieťa by malo dostať jednu dávku očkovania proti pneumokokom, teda prevenar.
  Vzhľadom na to, že má viac ako 5 rokov, nemusí byť očkované proti hemofilovej infekcii, ktorá je súčasťou hexavakcíny. Proti ostatným ochoreniam, teda žltačke typu B záškrtu tetanusu čiernemu kašľu a detskej obrne musí byť očkované.
  Očkujeme vo veku 5-6 rokov plus 365 dní takto:
  1.dávka / infanrix polio alebo tetraxim plus samostatne virová hepatitida B Engerix
  2.dávka o dva mesiace : rovnako ako prvá
  3.dávka o 6 mesiacov rovnako ako prvá a druhá
  4.dávka o 6-12 mesiacov po tretej dávke rovnako ako prvé tri dávky
  BOOSTRIX sa podáva vo vyššom veku
  Potrebuje potom doočkovať aj osýpky jednou dávkou zatiaľ.

 • MMR očkovanie

  , Autor: Zuziiicka

  Dobrý deň. Mam obavy z MMR očkovania ktoré syna(13mesiacov) caka za mesiac. Prosím vás poradte. Potrebujem si vypočuť názor profesionála. Ide o to ze pred 3ma rokmi som mala zapal očného nervu co mi vysvetlili ako autoimunnu chorobu ktorá môže byt dedičná. Tiez nam jeden lekar povedal ze by sme si mali dávať pozor pri MMR ockovani. Preto sa bojim reakcie.Nemoze prave MMR ockovanie nieco "odstartovat" pri synovi?
  Doteraz sme ockovali proti pneumokokom a hexavkvimu len z tohto MMR mam obavy.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemáte prečo mať obavy. Je to očkovanie proti závažným ochoreniam. Bolo dokázané , že nie je príčinou autizmu.
  Autoimúnne ochorenia vykazujú aj podiel dedičnosti ale nie je to tak, že by sa kvôli tomu nemohlo očkovať aj živou vakcínou. Autoimúnne ochorenie určite nie je v kontraindikáciách očkovania vakcínou MMR.
  Je naozaj ťažké vás upokojiť a zažehnať váš strach z očkovania, obzvlášť ak vám červíka pochybností a strachu zasial nejaký lekár.
  Každé očkovanie môže mať nežiaduce účinky, vždy ich pri očkovaní rodičom vysvetlím, hlavne tie očakávané. Očkujem 40 rokov, zaočkovala som tisíce detí a žiadne nemá žiadne závažné nežiaduce účinky ani po očkovaní živou očkovacou látkou ako je MMR vakcína.

 • očkovací kalendár

  , Autor: stu

  Dobrý deň pani doktorka,
  Chcem Vás pekne poprosiť o názor v nasledovnej situácií.Kvôli zdravotným problémom synčeka ( 6 mesiacov ) nám naša pani doktorka odložila očkovanie a prvú dávku hexavakcínou dostal keď mal 5 mesiacov. Teraz v 6 mesiacoch dostal očkovanie Synflorixom a keďže sme prvé dávky očkovania premeškali, čakala som ďalšiu teoreticky tretiu dávku s odstupom pár mesiacov. ( ma byt v 3, 5 a 11 tak ak v 5 mal tak 11 ).Naša pani doktorka však berie toto očkovanie v 5 mesiacoch ako prvé a zavolala si nás na druhú dávku o mesiac. Je možnosť preskočiť to prvé očkovanie? Keď už ho kvôli zdravotným problémom nemohol mať ako bábätko, nedáva mi zmysel dávať použiť na neho schému od bábätka. Ako laik som chápala že očkovací kalendár má nastavené očkovacie dávky podľa veku, ak by napr. dostal pneumokoky až po roku života, údajne by bol očkovaný iba dvoma dávkami...napriek tomu že už vekovo preskočil jedno očkovanie zo schémy má si ho doplniť?
  Tvorí sa imunita už pri dvoch dávkach vakcínami ako sa píše v príbalovom letáku?
  Vestníku ako laik nerozumiem.
  Vopred pekne ďakujem a prajem krásny deň,
  Diana S.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neveim aký dôvod bol na odkladanie očkovania.
  Očkovacia schéma nie je daná vekom, kdy začíname očkovať ale typom očkovacej látky a očkovacím kalendárom tej-ktorej krajiny.
  Ak žijete na Slovensku a začali ste očkovať v piatich mesiacoch, tak druhú dávku hexavakcíny dostane v siedmych mesiacoch a tretiu dávku o šesť mesiacov, teda v trinástich mesiacoch. Nie je prípustné tento interval skracovať, za nevyhnutných okolností sa môže predĺžiť a každá dávka sa počíta.
  Čo sa týka Synflorixu, tam je druhá dávka tiež o dva mesiace, teda v ôsmich mesiacoch vo vašom prípade a tretia dávka v štrnástich mesiacoch. S pneumokovým očkovaním je to naozaj tak, že keď sa začne neskôr, počet dávok sa zníži.a Neplatí to však pre vás, pretože ste začali očkovať / našťastie!/ v prvom roku života a tam je schéma 2+1 takže dve základné dávky v odstupe dva mesiace a tretia o šesť mesiacov:

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: