Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • rotateq

  , Autor: 2305

  Dobry den,
  syncek dostal 14.2.2023 druhu davku rotateq vakciny spolu s prvou davkou pneumokokovej vakciny. hexavakcina bola odlozena po absolvovani neurologickeho vysetrena, ktore nepreukazalo, ze by sposobila problem. prvu davku hexavakciny mame 28.2.2023. chcem sa spytat, ci je tato lehota v poriadku a netreba dlhsi rozostup od podanej druhej davky rotateq.
  Dakujem

Podobné otázky

 • Očkovanie Rotatequom

  , Autor: Veve0421

  Dobrý deň,
  veľmi Vás prosím o radu ohľadom očkovania Rotatequom. Synček má za sebou prvú dávku z troch. Prvú dostal v 5mesiaci a ďalšiu má mať teraz presne na deň 6.mesiaca. Doktorka ho chce očkovať zároveň s druhou dávkou povinného očkovania, no v príbalovom letáku sme s mužom čítali, že sa nemá podávať s inými roztokmi alebo očkovacími látkami. Chcem sa dohodnúť aby sme malého zaočkovali povinnou vacínou pneumokok a hexavalentnou a malému podáme roztok Rotariq o dva-tri dni neskôr. To ale znamená, že poslednú dávku bude mať v 32. týždni+ 2 dni. Aký je Váš názor prosím?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Trošku mi to nesedí, rotateque má tri dávky, takže ak ste začali v piatom mesiaci, tak nemáte šancu všetky ti stihnúť.
  Ak sa jedná o rotarix, do šiesteho mesiaca stihnete dať druhú dávku / viacnepotrebuje/. Podávať rotavírosvé očkovanie je možné, bežné aj správne s inými očkovaniami, samozrejme nie vo forme kvapiek a roztoku, ale s podávanými mimo zažívací trakt, teda aj prevenar a hexavakcína.
  Je bežnou praxou podať v jeden deň očkovanie proti rotavírusom, prevenar a hexavakcínu.
  Ak chcete predsa len toto očkovanie oddeliť, tak je potrebné do šiesteho mesiaca, respektíve 26teho týždňa podať druhú dávku rotarixu a potom prevenar a hexavakcínu podľa dohodoy s lekárom.
  Ak však naoza podávate rotateque bude problematická tretia dávka. Druhú by som podala tiež douknčeného šiesteho mesiaca súčasňou s očkovaním prevenarom a hexavkcínou alebo najprv rotateque potom obe menované vakcíny.
  Moja odpoveď nie je celkom presná, lebo ani vaša otázka nebola celkom jasná.

 • Kombinácia rotateq a rotarix

  , Autor: Ivs

  Dobrý deň, prosím Vás. Syn má prvu vakcinu Rotateq, ďalšie dve sa nedajú zohnať, tak nam sestrička povedala že tú druhú dostane Rotarix a že to by malo stačiť. Aký je Váš názor? Bude mu to stačiť? Nemôže sa mu nič stať? Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môže dostať druhú vakcínu Rotarix o 4 týždne najskôr po prvej vakcíne Rotateque. Ak by však do skončenia možnosti podania aj druhej dávky vakcíny Rotarix, čo je najskôr o 4 týždne po podaní prvej vakcíny rotarix, nedovŕšilo dieťa 6 mesiacov, je možné podať aj druhá dávku Rotarixu. Teda bude mať 1x Rotateque a 2x rotarix. ALe musí platiť v čase podania Rotarixu druhej dávky nemá viac ako 6 mesiacov a medzi dávkami očkovacej látky Rotarix uplynulo viac ako 4 týždne

 • Rotavirusy

  , Autor: zuzanah123

  Dobrý deň, rada by som si overiť informáciu, či vakcína Rotarix zabezpečuje ochranu na 3 roky a Rotateq na 7 rokov. Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie je to pravda.
  Obe vakcíny chránia pred ochorením, spôsobeným rotavírusmi, ktoré má závažný priebeh hlavne u detí v prvom roku života. V prvom roku aj ochrana najviac funguje. potom sa postupne uvolňuje, ale dieťatko staršie pri novom strete s touto infekciou už reaguje s vyspelejším imunitným systémom, posilneným očkovaním a priebeh ochorenia je priaznivejší

 • Rotavirus

  , Autor: lucik-3

  Dobrý deň,

  vzhľadom na aktuálny výpadok vakcíny proti rotavírusom Rotarix by som sa rada opýtala ako je vhodné postupovať? Sú na Slovensku skúsenosti s Rotateqom, alebo je to niečo nové? Ak by bola dcérka najskôr očkovaná Rotateqom a náhodou na druhú dávku bude dostupný opäť len Rotarix môže sa to takto kombinovať? Ďakujem za odpoveď, Lucia

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Rotateque je bežne dostupná vakcína na Slovensku, približne tak dlho ako rotarix. Je možné pokračovať v očkovaní rotequom, keď sa začalo rotarixom.

 • rotarix ci rotateq

  , Autor: juzanka

  Dobry den, mam ani nie 2 tyzdnovu dcerku. V poradni sme dostali info o vakcinach rotateq a rotarix. Podla coho sa rozhodnut, kt. vakcinu dcerke vybrat? Do konca augusta ma rotateq akciu (3 vakciny za cenu 2), je proti 5 typom virusov. Rotarix pozostava len z 2 davok, no neviem, proti kolkym typom virusov je a ani to, kolko stoji 1 davka. Je mozne zakupit vakciny uz teraz a podat ich dcerke az neskor, ked bude vekovo vhodnejsia na ich prijatie?
  dakujem Mirka

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  obe vakcíny sú rovnako účinné proti rotavírusom, ktoré vyvolávajú závažné ochorenie zažívacieho traktu u detí, čím je dieťa mladšie, tým závažnejšie ochorenie prebieha, u detí do roka zväčša končí liečbou v nemocnici. Takže účinnosť vakcín je rovnaká, akurát sú inak vyrobené.
  Obe vakcíny musia byť podané do konca šiesteho mesiaca dieťatka, neskôr neočkujeme, takže oddalovanie vakcinácie / podáva sa do pusinky, nie vpichom/ nemá význam ani dôvod. Začíname očkovať po šiestom týždni, ja osobne v ôsmom až dvanástom týždni. Je v zásade jedno, pre ktorú vakcínu sa rohodnete. Dvojdávkovú / rotarix/ máte skôr zaočkovanú a nemusíte na ďalšiu dávku myslieť/ ak má trojdávková lepšiu cenu, rozhodnite sa pre ňu, ak vám to lepšie vyhovuje. Odstup medzi jednotlivými dávkami, či už u dvoj dávkovej alebo u trojdávkovej je namenej 4 týždne.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: