Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Očkovanie Rotatequom

  , Autor: Veve0421

  Dobrý deň,
  veľmi Vás prosím o radu ohľadom očkovania Rotatequom. Synček má za sebou prvú dávku z troch. Prvú dostal v 5mesiaci a ďalšiu má mať teraz presne na deň 6.mesiaca. Doktorka ho chce očkovať zároveň s druhou dávkou povinného očkovania, no v príbalovom letáku sme s mužom čítali, že sa nemá podávať s inými roztokmi alebo očkovacími látkami. Chcem sa dohodnúť aby sme malého zaočkovali povinnou vacínou pneumokok a hexavalentnou a malému podáme roztok Rotariq o dva-tri dni neskôr. To ale znamená, že poslednú dávku bude mať v 32. týždni+ 2 dni. Aký je Váš názor prosím?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Trošku mi to nesedí, rotateque má tri dávky, takže ak ste začali v piatom mesiaci, tak nemáte šancu všetky ti stihnúť.
  Ak sa jedná o rotarix, do šiesteho mesiaca stihnete dať druhú dávku / viacnepotrebuje/. Podávať rotavírosvé očkovanie je možné, bežné aj správne s inými očkovaniami, samozrejme nie vo forme kvapiek a roztoku, ale s podávanými mimo zažívací trakt, teda aj prevenar a hexavakcína.
  Je bežnou praxou podať v jeden deň očkovanie proti rotavírusom, prevenar a hexavakcínu.
  Ak chcete predsa len toto očkovanie oddeliť, tak je potrebné do šiesteho mesiaca, respektíve 26teho týždňa podať druhú dávku rotarixu a potom prevenar a hexavakcínu podľa dohodoy s lekárom.
  Ak však naoza podávate rotateque bude problematická tretia dávka. Druhú by som podala tiež douknčeného šiesteho mesiaca súčasňou s očkovaním prevenarom a hexavkcínou alebo najprv rotateque potom obe menované vakcíny.
  Moja odpoveď nie je celkom presná, lebo ani vaša otázka nebola celkom jasná.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: