Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,889 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Ockovanie

  , Autor:

  Dobry den, pani Doktorka, sledujem Vas uz dlhsie, a velmi ma zaujima Vas nazor, resp. postoje.

  Koncom Marca sa nam ma narodit babatko. Zijeme v Bratislave, ale koncom roku, resp. zaciatkom buduceho roku sa stahujeme do Anglicka. A mame obrovsku dilemu. Ja navrhujem, ze kym maly nema 15 mesiacov a nema za sebou povinne ockovania tu na Slovensku, tak by sme nesli za manzelom, ale pockali by sme.
  Alebo druha verzia, mal by za sebou povinne 2-3 ockovania, a v 15. mesiaci by sme prisli domov na ockovanie.
  ALE ja sa ho bojim vystavit novej krajine bez ockovani. A hlavne teraz, ked je aj Kovid.....

  Aky mate nato nazor, pani Doktorka? Pockat na vsetky 4 povinne ockovania do 15. mesiaca? Alebo prist domov na ockovania.


  Dakujem!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Keď bude mať prvé dve očkovania už je proti ochoreniam chránený / teda čierny kašeľ, tetanus, záškrt, žltačka typu B, hemofilová infekcia, detská obrna a pneumokoky/ odporúčam aj očkovanie proti rotavírusom / myslím, že v Anglicku je povinné/ a tam sa očkuje aj proti meningokokom, čo sa samozrejme dá aj u nás alebo ho doočkujú v Anglicku, len sa tam samozrejme musíte prihlásiť k lekárovi. V 15tom mesiaci je očkovanie proti mumpsu, osýpkam a ružienke, čo je podobne v Anglicku, preočkovanie u nás v 4,5 roku v Anglicku teraz presne neviem ale v zásade je to jedno. Má mať dve dávky.
  Na jednej strane je rozumné dieťa chrániť a mať zaočkované keď sa sťahujete. Na druhej strane zjednotenie rodiny je dôležité. Keď ho nemienite hneď dať do jaslí, myslím že môžete po druhom očkovaní vycestovať a ešte doriešiť u nás alebo v Anglicku očkovanie proti meningitide. Oni začínajú už v druhom mesiaci , o mesiac podajú druhú dávku a v roku tretiu. My, ak si to rodičia prajú / u nás nie je povinné ale je veľmi vhodné a dôležité/ očkujeme od druhého alebo tretieho mesiaca podľa toho sa určí dávkovanie a počet očkovaní.

Podobné otázky

 • prvé očkovanie

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka, syn, 5 rokov, nebol ešte nikdy očkovaný, rozhodli sme sa očkovať vo vyššom veku. Teraz, tesne po 5. narodeninách sme sa dohodli s dr. že bude zaočkovaný, dostal Boostrix polio. Chcem sa opýtať, či je to v poriadku a či stačí jedna dávka, ako nám povedala naša pani doktorka. Pýtala som sa viacerých rodičov, ktorý postupovali podobne a dostala som informácie že táto vakcína sa môže podať len ak už dieťa bolo očkované hexavakcínou a tiež že musia byť podané tri dávky. Som z toho nesvoja, jednak či to bola správne zvolená vakcína, jednak či jedna dávka poskytne potrebnú ochranu. Vopred vám ďakujem za váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Buďte hlavne nesvoja z toho, že ste dieťa vystavili vážnemu ochoreniu ba až úmrtiu, lebo ste ho nenechali očkovať.
  Na očkovanie v takýchto prípadoch mimo riadneho očkovania existuje usmernenie vo vestníku.
  Vzhľadom na to, že hlavne v tomto období pandémie je zvýšené riziko akéhokoľvek ochorenia, dieťa by malo dostať jednu dávku očkovania proti pneumokokom, teda prevenar.
  Vzhľadom na to, že má viac ako 5 rokov, nemusí byť očkované proti hemofilovej infekcii, ktorá je súčasťou hexavakcíny. Proti ostatným ochoreniam, teda žltačke typu B záškrtu tetanusu čiernemu kašľu a detskej obrne musí byť očkované.
  Očkujeme vo veku 5-6 rokov plus 365 dní takto:
  1.dávka / infanrix polio alebo tetraxim plus samostatne virová hepatitida B Engerix
  2.dávka o dva mesiace : rovnako ako prvá
  3.dávka o 6 mesiacov rovnako ako prvá a druhá
  4.dávka o 6-12 mesiacov po tretej dávke rovnako ako prvé tri dávky
  BOOSTRIX sa podáva vo vyššom veku
  Potrebuje potom doočkovať aj osýpky jednou dávkou zatiaľ.

 • Odklad Očkovania kvôli zvýšeným hepatalnym testom

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka chcela by som sa opýtať ci je normálne ze moja dcérka dovŕšila 2. 1..2021 5 mesiacov a ešte nebola prvý krát zaockovana....? . Je pozorovana nakoľko mala zvýšené hepatalne testy. (seriologicke vyšetrenia a testy ma v poriadku) A zatiaľ ju pediatricka nechcela očkovať. Dcérke dost dlho pretrvávala novorodenecka zltacka a je plne kojena chcem sa tiež opýtať ci zvýšené hepatalne testy môžu byť aj vďaka tomuto? Pediatricka tiež tvrdí že prvé očkovanie sa môže podať aj v piatom mesiaci aj keď to je hraničná možnosť. Co na to poviete? Za odpoveď vám ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem celkový stav dieťatka a neviem ani ktoré hepatálne testy sú zvýšené a koľko.
  V zásade však platí, že zvýšené hepatálne testy ani dlhšia žltačka nie sú dôvodom na posúvanie , odkladanie očkovania.

 • Odstup medzi prvym a druhym očkovaním

  , Autor:

  Dobrý deň, prosím vás prvé očkovanie Hexacima a Prevenar 13 mal syn 8.12.2020 (narodený 7.8.2020, teda v 4.mesiaci) a na druhe očkovanie nám dali termín uz 19.1.2021 (po 6 týždňoch od prvého) . Je tento odstup v poriadku, alebo by mal byť minimálne 2 mesiace a mám žiadať termín posunúť najskôr na 2.2.2021? . Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite má byť minimálne 8 týždňov, ale dávam to vždy o dva mesiace. tak je to podľa SPC očkovacej látky. Takže očkovať najskôr 4.2. ideálne 8.2.Nemá sa očkovať skôr, pokiaľ je to na SLovensku v systéme 2+1

 • Očkovanie (druhá dávka)

  , Autor:

  Dobrý deň, pani doktorka,
  moja 5 mesačná dcérka absolvovala prvé očkovanie hexa vakcínou a prevenarom dňa 23. 10. 2020. Druhú dávku očkovania má dostať 16. 12. 2020. Je tento postup správny? Nie je to skoro? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

 • MMR očkovanie

  , Autor:

  Dobrý deň. Mam obavy z MMR očkovania ktoré syna(13mesiacov) caka za mesiac. Prosím vás poradte. Potrebujem si vypočuť názor profesionála. Ide o to ze pred 3ma rokmi som mala zapal očného nervu co mi vysvetlili ako autoimunnu chorobu ktorá môže byt dedičná. Tiez nam jeden lekar povedal ze by sme si mali dávať pozor pri MMR ockovani. Preto sa bojim reakcie.Nemoze prave MMR ockovanie nieco "odstartovat" pri synovi?
  Doteraz sme ockovali proti pneumokokom a hexavkvimu len z tohto MMR mam obavy.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemáte prečo mať obavy. Je to očkovanie proti závažným ochoreniam. Bolo dokázané , že nie je príčinou autizmu.
  Autoimúnne ochorenia vykazujú aj podiel dedičnosti ale nie je to tak, že by sa kvôli tomu nemohlo očkovať aj živou vakcínou. Autoimúnne ochorenie určite nie je v kontraindikáciách očkovania vakcínou MMR.
  Je naozaj ťažké vás upokojiť a zažehnať váš strach z očkovania, obzvlášť ak vám červíka pochybností a strachu zasial nejaký lekár.
  Každé očkovanie môže mať nežiaduce účinky, vždy ich pri očkovaní rodičom vysvetlím, hlavne tie očakávané. Očkujem 40 rokov, zaočkovala som tisíce detí a žiadne nemá žiadne závažné nežiaduce účinky ani po očkovaní živou očkovacou látkou ako je MMR vakcína.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: