Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Povinne očkovanie

    , Autor:

    Dobrý deň. Žijeme v zahraniči mam ročneho syna. Ide o očkovanie DKTP - Hib - HepB a Pneu.
    2. davku mal 11.1. a 3. davku 9.6. (odstup bez 2 dni je 5 mesiace). Doktorka si zle vypocitala odstupy a volala mi, ze mu skor dala vakcinu. Potrebny je 6 mesačny odstup. Odporuca mu 3. davku pichnut znova. Chcem sa spýtať, ci je potrebne preočkovat maleho? Je doležity ten odstup 6 mesiace? Znamena to, že tato davka nebude ucinna kedze ju dostal skor? Potrebujem odborny nazor od vas lebo nechcem aby sa malemu nieco stalo alebo aby mal nejake priznaky neskor. Ak je aj tato davka bez 6 mes. odstupu ucinna nebudem ho davat preockovavat. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie je to správny interval očkovania v systéme 2+1, teda prvé dve dávky v odstupe dva mesiace a tretia posilovacia dávke najskôr o šesť mesiacov. Nie je však potrebné podať dávku o mesiac, stačí podať štvrtú dávku v osemnástom mesiaci veku dieťatka. Tým sa vlastne uplatní systém 3+1, teda tri základné dávky a štvrtá, v tom osemnástom mesiaci ako posilovacia. Tak isto treba dať aj očkovanie proti pneumokokom.