Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie proti ovčím kiahňam Varivax

    , Autor: Petra.dobranska

    Dobrý deň pani doktorka, mam na vás otázku a prosím vás o radu. Dcéra o mesiac 3 roky chceme ju dať zaočkovať tento piatok proti ovčím kiahňam látkou Varivax. Som tehotná a termín pôrodu mam prelom február/marec. Preto som na pochybách, či nemáme radšej počkať kým bude mat druhé dieťa aspoň povinne očkovanie za sebou. Dočítala som sa, že druha dávka musí byt do 12 týždňov podaná od podania prvej a v tom case by malo mat bábätko mesiac, mesiac a pól. Môže sa bábätko nakaziť, ak by sme dali staršej dcére druhu dávku v tom obdobi, keď bude bábätko take maličké? Keď som prekonala kiahne v detstve môžem ohroziť bábätko pocas tehotenstva, keď dám dcére už prvú dávku teraz v piatok? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak ste prekonali kiahne, bábatko vôbec neohrozíte.
    &druhé očkovanie po kiahńach sa odporúča o 6 týždńov až 6 mesiacov, prípadne aj neskôr takže vôbec neriešte a ak ste rozhodnutí dieťatko zaočkujte proti kiahńam.