Poradňa mediátora

Poradňa mediátora
37 otázok

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Rodinný dom

  , Autor: Atina

  Dobrý deň,

  obraciam sa na Vás s problémom, ktorý nastal v rodine.
  Strýko si zobral na seba 25000€ úver. Vtedy žil s jednou ženou, ktorá potrebovala peniaze. Inak napísané peniaze zobrala žena a strýko musí splácať úver.
  Rodinný dom, v ktorom býva, chce prepísať na môjho otca, čiže na brata a zrieka sa práva, pretože keby sa s ním niečo stane, pôjde dom do exekúcie. Otázka znie, či banka nebude nárokovať zvyšné peniaze od brata, čiže od môjho otca, keby on zomrel.
  Na koho sa máme obrátiť? Ako to riešiť? Ako ďalej?
  Ďakujem za Váš čas
  Atina

 • Ako spravodlivo naložiť s majetkom

  , Autor: Kate222

  Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom nehnuteľností. Môj priateľ kúpil v roku 2019 od svojich rodičov 3-izbový byt za zvýhodnenú cenu 70 000€. Onedlho chystáme svadbu a v byte spolu žijeme necelé dva roky, prispievam polovicu nákladov na nájom. Ja žiadnu nehnuteľnosť nevlastním, no zarábam o 50% viac ako priateľ a taktiež by som chcela svoje úspory investovať do nehnuteľnosti, v ideálnom prípade do niečoho spoločného, čo si budeme spoločne budovať, pretože napríklad pri prerábke jeho bytu vznikali nezhody, kto koľko zaplatí a prečo. Je nejaký spôsob akým by som mohla byť spolumajiteľom bytu aj ja? Nechcem sa k ničomu dostať zadarmo, ale zároveň nechcem premrhať svoje financie. Napríklad minule padol návrh, aby som pre nás kúpila auto, ale to je predsa úplne iná hodnota ako nehnuteľnosť a v prípade rozvodu by on vlastnil byt, ktorý má stále svoju cenu a ja auto, ktoré stráca na hodnote. Vopred Vám ďakujem za odpoveď

 • Kupa bytu pred manzelstvom

  , Autor: kvietok123

  Dobry den, chcem sa opytat ci mam pravo ak by doslo k rozvodu ziadat polovicu bytu od manzela. Byt ma na svojom mene.Byt kupil pred sobasom. Plati hypoteku a spotrebny uver. Ja mu davam do domacnosti a zabezpecujem dcere veci ( plienky, mlieko atd)
  A ci ma pravo vyhodit muz zenu s malym dietatom na ulicu ak tam mame trvaly pobyt.
  Dakujem

 • Koupe bytu Kosice

  , Autor: Olka

  Dobry den,dekuji velmi pekne za Vasi odpoved. Jeste se zeptam,poradil byste mi,jake naklady by nas cca cekali,v pripade,ze bychom se rozhodli nahlasit developera ke konkurzu?Event.nemate kontakt na pravnika,ktery se zabyva primo konkurzami?Jeste jednou dekuji.

 • Koupe bytu Kosice

  , Autor: Olka

  Dobry den, mela bych otazku ohledne koupe bytu. Pokusim se byt strucna. Koupili jsme novostavbu. U developera se vyskytly velke financni problemy. Hrozilo, ze banka developera byty zabavi, ackoliv my hodnotu bytu vyplatili. Nastesti tento dluh byl developerem vyplaceny. Avsak do dnes nebyly splnene vsechny podminky smlouvy ze strany developera a dodano vse, za co jsme zaplatili v radu nekolik tisicu eur, dale budova nebyla komplet dokoncena,co se tyce spolecnych prostor,tudiz nas majitele bytu cekaji dalsi investice do budovy,neni vyresena vecne bremeno na pristupove ceste, vyplaceny pokuty za prodlouzeni stavby. Vse je smluvne podlozene. Developer jiz nic neresi a vypada to,ze nema temer zadne majetky. Ma smysl tuto situaci resit soudne?Je v tomto pripade nejak zajistena ochrana zakaznika a napr.odpocitat si tyto vicenaklady na danich (FO)? Nejedna se o trestni cin (jednatel spolecnosti ma vicero spolecnosti a v roce 2020 si zalozil dalsi, mozne prelevani financi)? Jakym zpusobem postupovat? S pravnikem jsme v kontaktu jiz prubezne a ten rekl,ze bude potrebne vypracovat analyzu,ktera bude stat nekolik tisic eur s rizikem,ze se niceho nedomuzeme a jeste budeme vynakladat dalsi finance. Developer je pravni formou druzstvo. Dekuji za odpoved.

 • Prihlásenie na trvalý pobyt

  , Autor: tina-12

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak ide o prihlásenie cudzieho človeka na trvalý pobyt rodinného domu, je potrebný súhlas manželov, ktorý vlastnia nehnuteľnosť v 1/1 BSM? Alebo stačí súhlas len jedného z manželov? Ďakujem.

 • Byvanie

  , Autor: Siana

  Dobrý deň, prosím o radu.
  S ex sme rozvedení, bývame v jednej domácnosti, dom je môj ešte spred manželstva - hypotéku platím ja, on je tu do písaný ako vecne bremeno. Manželstvo trvalo 6 rokov. Deti mame v striedavej starostlivosti.
  Rada by som sa osamostatnila v byvani, len neviem, aké mám možnosti. A on určite nebude chcieť odísť. Ďakujem

 • Pozemok

  , Autor: Miki991

  Dobrý deň. S priateľom sme si kúpili pozemok v Ivanke pri Nitre. A cesta ktorá je pred pozemkom a čiže vstup na náš pozemok, patrí jednej susede. Skúšali sme sa sňou aj skontaktovať ale vždy jej niečo do toho prišlo. Chcem sa spýtať, že ako máme postupovať keďze hypotéku nám nedajú ked nemame pristupovanu cestu. Rozmyslali sme že by sme jej dali aj určitú sumu a nejaku zmluvu by sa spisala aby nam nemohla zakazat vstup na pozemok. Dalo by sa to aj nejak inak predist? Ďakujem. Popripade čo máme robiť v takejto situácií.

 • Majetok

  , Autor: Xenia333

  Dobry den,
  Prosim vas, po rozvode sa chystam na vyriesenie BSM. Vy poskytujete aj pravne rady ako postupovat smerom na sud? Alebo ste len ako poradca ked je problem a nevieme sa dohodnut?

Otázok: 9