Poradňa mediátora

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

  • Prihlásenie na trvalý pobyt

    , Autor: tina-12

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak ide o prihlásenie cudzieho človeka na trvalý pobyt rodinného domu, je potrebný súhlas manželov, ktorý vlastnia nehnuteľnosť v 1/1 BSM? Alebo stačí súhlas len jedného z manželov? Ďakujem.

    Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

    Dobrý deň, manželia môžu v súvislosti s majetkom patriacim do BSM robiť právne úkony aj samostatne. Môžu tak robiť ale iba pri bežných veciach. Zákon presne nešpecifikuje, čo sa možno považovať za bežnú vec a čo nie. V prípade ale právneho úkonu, ktorý nie je bežným (napríklad predaj hodnotenejšieho majetku) sa v prípade nesúhlasu druhého manžela, tento manžel môže domáhať neplatnosti právneho úkonu.

    Podľa môjho subjektívneho názoru súhlas na trvalý pobyt by mohol byť považovaný za bežnú vec a nemal by byť nevyhnutný súhlas druhého manžela. Otázkou bude byrokratická stránka - či na obci alebo miestnej časti nebudú vyžadovať exaktný súhlas oboch manželov. V tom prípade by Vašu dilemu vyriešila priamo samospráva.