Psychologická a emočná poradňa - ARCHÍV

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

ARCHÍV: Poradňa je uzamknutá

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

  • Strach

    , Autor: sandy

    Dobrý večer, mame 2 dcéry. Starsia ma 10 rokov a posledny mesiac sa na nas neskutocne "prilepila". Kazdu nedelu uz na obed place ze nechce ist do skoly(je jednotkarka a s ucenim nema nikdy problem, pri uceni sa musim venovať skôr mladšej). Starsia zacala robit sceny ze je na nas zavisla,chce s nami spat, chce aby sme boli doma stale spolu a nikto nesiel do prace ani skoly.....najhorsie je ze sa vecer boji zaspat. Spia spolu zo sestrou,ale starsia tvrdi ze nevie zaspat,premysla o tych smutnych veciach,ked nas pocula sa hadat, ked kamoska odmietla ist von,ked sa pohada zo sestou atd...ked zacal covid bala sa ze zomrie a boli sme s tym u psychologa.....ako jej mame pomoct?ma medzi nami naozaj spat aby sa jej ulavilo?alebo to len zhorsime....dakujem

    Odpovedá: Hrčková & Kundrát

    Dobrý deň, takže v dcérinom správaní a prežívaní sa už dlhodobo deje niečo , čo nie schopná sama zvládnuť. Len spoločným spaním to určite nevyriešite, budete musieť znova vyhľadať toho psychológa, a zrejme ešte lepšie ísť k niekomu ako rodina. Keď sa u jedného z detí rozvinie strach až do takejto miery, môže to signalizovať problém nielen uňho, ale aj to, že sa v rodine niečo deje, v zmysle napríklad že na dieťa sú priveľké požiadavky alebo sa nevenuje dosť pozornosti jeho potrebám a emóciám. To si takto na diaľku vôbec netrúfnem určovať, len by bolo dobre navštíviť odborníka na rodinnú terapiu čím skôr, aby sa dcérino správanie nezafixovalo.
    PhDr. Elena Tomková