Psychologická a emočná poradňa - ARCHÍV

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

ARCHÍV: Poradňa je uzamknutá

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

  • Tokofóbia

    , Autor: Michaela_51

    Mám smrtelný strach z tehotenstva a často mám depresívne stavy keď dostanem menštruáciu alebo keď si predstavím čo by sa stalo keby môj priateľ vyvrcholil do mňa, čo sa ale zatiaľ nikdy nestalo. Aj napriek tomu že som začala brať hormonálnu antikoncepciu, mám pocity strachu a neistoty že to nebude fungovať a keď si predstavím, že by som otehotnela je mi z toho niekedy až fyzicky zle od žalúdka. Mávam nočné mory o tom, že som v nemocnici, lekári mi odmietajú urobiť potrat a potom spácham samovraždu. Viem, že je to celkom nereálne a prehnané, ale takéto pocity mám stále a myslím si že z toho pramení aj depresia. Cítim sa zneužitá, pretože som sa narodila v ženskom tele ale deti nikdy mať nechcem ale napriek tomu musím znášať túto hrozbu a zároveň bolesti každý mesiac. Viem, že systém nepodporuje toto moje rozhodnutie a neumožní mi operáciu na zbavenie sa maternice bezdôvodne, pretože očividne nemám právo rozhodovať o tom. Ako mám začať riešiť tento problém aby som nepociťovala strach, úzkosť a nenávisť voči sebe?

    Odpovedá: Hrčková & Kundrát

    Dobrý deň,

    Váš problém sa nedá vyriešiť jednoduchou radou, zmierenie sa so svojím pohlavím a z toho
    vyplývajúcimi dôsledkami vyžaduje dlhodobejšiu vnútornú prácu, najlepšie v terapii s odborníkom.
    Pocity, ktoré opisujete – neustály strach aj hnev, sú dlhodobo neudržateľné. Aby to nevyústilo do
    niečoho horšieho, potrebujete nejaké riešenia, odporúčam čo najskôr.

    PhDr. Elena Tomková