Keď tréner a rodičia nepoznajú mieru alebo Všetko treba robiť s rozumom
Je veľa dôvodov, prečo deti viesť ku športovaniu. Je veľa dôvodov, prečo deti nezaťažovať vrcholovým športom!
- Podľa lekárov pravidelná športová činnosť zvyšuje obranyschopnosť detského organizmu a pomáha dieťaťu lepšie sa vyrovnávať s rôznymi zdravotnými problémami.
- Podľa učiteľov sa dieťa, ktoré má dostatok pohybovej aktivity, dokáže lepšie sústrediť na duševnú prácu. Svoju cieľavedomosť a húževnatosť si zo športovej oblasti prenáša aj do svojho vzťahu k štúdiu.
- Podľa psychológov sa aktívny a plnohodnotný denný program, ktorý má jasný cieľ, neskôr pozitívne premietne do všetkých oblastí života dotyčnej osobnosti.
- Podľa sociológov pôsobí pravidelný pohybový program na deti ako prevencia zlých návykov, kriminality, drogových závislostí a celej škály problémov spojených s potrebou sebarealizácie.
5 tipov, ako dieťaťu vyberiete správny šport
Koľko športu? Nepreťažujte deti
Schudni!
„Ako lekárka sa niekedy čudujem, že nie je trestné napríklad to, ako tréneri nútia svojich mladých zverencov chudnúť – veľa ráz veľmi drastickým a neodborným spôsobom. Keď si uvedomíte, ako vyzerala napríklad Věra Čáslavská, keď preberala v roku 1968 zlato na olympiáde – bola nádherne urastená, vysoká, sošná – a ako vyzerajú dnešné vrcholové športovkyne (mám na mysli tie, ktoré začali tvrdo trénovať už niekedy v štyroch rokoch), je to nebotyčný rozdiel.
Deti sú pripravované nezdravo ambicióznymi rodičmi na zárobkovú športovú kariéru, takže s hokejom, tenisom, krasokorčuľovaním začínajú už niekedy v škôlke. Dokonca som počula o prípade, kedy mama vozila na pravidelné krasokorčuliarske tréningy už trojročné dievčatko! Čo na to povedať?“ dáva rečnícku otázku doktorka Cajthamlová a skutočne nezostáva nič iné, len k tomu dodať – chúďa dieťa…
Rast detského organizmu býva ukončený až v dvadsiatom prvom roku. Nadmerná fyzická námaha a jednostranné zaťažovanie môže zdravý vývoj dieťaťa ohroziť, v niektorých prípadoch môže spôsobiť nevratné degeneratívne zmeny.
Dobrá rada pre rodičov: Nech sa nudia!
Rodičia nútia deti k neprimeraným športovým aktivitám
V dievčatku, ktoré sa na kurte pasuje s tenisovou raketou, zasa mama vidí novú Dominiku Cibulkovú (a preto ju necháva deň čo deň potiť krv a slzy, i keď dievčatko by najradšej raketu od zúrivosti rozdupalo). Hore popísané prototypy rodičov potom nútia svojich potomkov do vyčerpávajúcich tréningov, a to často aj za pomoci najrôznejších vyhrážok, trestov, alebo ich naopak za to, že budú „pekne trénovať a nebudú odvrávať“, zahŕňajú darčekmi.
Prísne matky vychovávajú úspešné deti
Fyzická drina – urýchlená puberta
„Niektoré také deti po rokoch tvrdej driny skončili u mňa v ordinácii. Či už to bolo tým, že si liečili stres z prílišnej námahy a večných diét tajným prejedaním, alebo tým, že telo reagovalo na fyzickú drinu urýchlenou pubertou. Uvediem príklad – dievča sa venovalo športovej gymnastike, cvičilo sedem dní v týždni a v deviatich rokoch začalo predčasne dospievať. Telo reagovalo na nadmernú záťaž tak, že sa dostavila menštruácia, následkom čoho začala dievčina priberať tukové tkanivo a rast kostí sa výrazne spomalil. Čiže na rozdiel od svojich rovesníčok bola malá a rozložitá. Vo svojich (a taktiež v trénerkiných a matkiných) očiach však bola tučná. Takže bola nasadená „hladovková“ diéta, ktorú občas porušovala večernými nájazdmi na chladničku.
Valentína Sedileková: Všetci ma chcú zničiť, chcú, aby som pribrala
Prísni tréneri - menej jedla
Čím viac dievčina obmedzovala potravu, tým viac tuku naberala. Nikto jej (ale hlavne ani rodičom a trénerovi) nevysvetlil, že keby sa rozumne hýbala a jedla po malých dávkach výživovo hodnotné jedlo, tuku by sa začala zbavovať,“ vysvetľuje MUDr. Kateřina Cajthamlová.
Nešportové buchty a podvyživené „budúce modelky“
Dnešné deti už predsa len žijú inak. Sedia v škole, sedia doma pri počítači, sedia večer s rodičmi pri televízii... Ako by sa im teda mala rozvíjať svalová hmota? Okrem toho – už deväťročné dievčatá držia diéty vedúce k podvýžive, aby vyzerali ako modelky, s hrkotajúcimi kosťami (napokon dievčatá sú v dnešnej dobe ďaleko viac podvyživené ako chlapci) – takže na prvý pohľad síce pôsobia krehkým, štíhlym dojmom, ale v skutočnosti sú nezdravo vychudnuté (kosti, štipka tuku, koža, nič viac...). Kedysi – v sedemdesiatych, osemdesiatych rokoch – vyzerali manekýnky a modelky žensky.
Poruchy príjmu potravy: Život vo veľkosti XS
Keď tréner „predpíše diétu“
Ak rodičia berú situáciu do svojich rúk
Ten rodičovský odklon od odborného zdravotníckeho názoru považujem ja osobne za šokujúci. My, lekári, sa teda v prvom rade musíme postarať o to, aby došlo k edukácii – vzdelávaniu rodičov, pretože u ich detí sa dá veľmi často vystopovať psychogénny podklad ich tučnoty.
Áno, postoj celej rodiny k jedlu je nezdravý a lekár – často spolupracujúci aj s detským psychológom či psychiatrom – sa musí odpichnúť práve od tohto bodu. Úprava jedálnička je až druhým krokom. A mimochodom – toho psychológa, či psychiatra, by ďaleko viac potrebovali tí zmieňovaní prehnane ambiciózni rodičia, než dieťa samotné,“ toľko pani doktorka Cajthamlová.
Porazil som kamaráta. Mám mať radosť?
Tiež si zatiaľ nedokáže v hlave poskladať to, že keď na ďalšom turnaji vyhrá jeho kamarát, ktorého má ono úprimne rado, nemalo by sa z kamarátovho úspechu tešiť, malo by byť spolu so svojím ambicióznym okolím nahnevané, nespokojné, že skončilo „len“ ako druhé, tretie, piate v poradí...
5 dôvodov, prečo dovoliť dieťaťu spadnúť na zadok
Orientáciou na víťazstvo deti vystavujeme veľkému stresu
Bol si perfektný... Bolo to výborné, veľmi sa mi páči, ako plávaš, beháš, skáčeš... Zdá sa mi, že sa stále zlepšuješ... Tvojim kamarátom z oddielu sa dnes tiež dobre darilo... Dieťa samotné nemusí byť v tej chvíli zo svojho výkonu vo vytržení, ale vy mu môžete dodať eufóriu svojím vlastným nadšením – ktoré však nesmie byť hrané! To by dieťa naozaj veľmi rýchlo vycítilo.
Chráňte dieťa pred nezdravým prepínaním sa, veďte ho k aktivite, ktorú si samo zvolilo a ktorá mu bude prinášať radosť. Pestujte v ňom zmysel pre kolegialitu, a hlavne – používajte zdravý rozum a nechajte sa viesť láskou, nie slepou ctižiadostivosťou, či vlastnými nesplnenými túžbami a snami.