Poradňa pediatra

odbornik2
10,392 otázok , odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Kiahne

  , Autor: kanti

  Dobrý deň,
  ak zaočkujem svoje deti proti kiahňam, ochránim ich tak v budúcnosti napr. pred pásovým oparom? Spôsobuje ho vírus, ktorý v tele po prekonaní ochorenia ostáva celý život, no pri očkovaní ho predsa, hoci aj v slabšej miere, dávame do tela tiež. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Zatiaľ nie sú dôkazy, že by očkovnie proti kiahňam chránilo aj proti pásovému oparu. AK však dieťa kiahne nedostane, nemal by vírus pretrvávať v jeho organizme a teda sa ani prejaviť v neskorom veku ako pásový opar.

Podobné otázky

 • Odstup medzi Hexou a Prevenarom

  , Autor: Zuzana

  Dobry den pani doktorka. S mojim detskym lekarom sme sa dohodli, ze budeme ockovat zvlast a nie naraz do obidvoch noziciek (na moju ziadost).. Mame za sebou Hexu (17.10.2017), Prevenar budeme ockovat tento tyzden cize zhruba 6-7 tyzdnov po prvom ocko (kvoli mojej chorobe-mala som zapal priedusiek).. Chcem sa spytat, kedy by som teraz teda mala dat zackovat znovu dalsiu davku Hexy a kedy potom Prevenar? Bude to v poriadku, ak nam tento tyzden daju prvy prevenar a o mesiac na to dalsiu Hexu? ... Dalsia otazka je, ze ak ma dieta v sebe nejaku infekciu, bacila, napriklad chripku atd a ockuje sa v inkubacnej dobe teda este nie je rozpoznatelna choroba, moze sa nieco zle stat? Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ak nevieme o tom, že dieťa bolo v kon taktes infek čným ochorením, tak ani nevieme, že je vinkubačnej dobe / napr. kiahne/ a riadime sa aktuálnym zdraotným stavom dieťaťa / lekár dieťa pred očkovaním vyšetrí a rozhodne o tom, či je možné očkovať/.
  Po očkovaní pevenarom bude ďalšie očkovanie prevenarom o dva mesiace. Odstup od očkovania prevenarom k očkovaniu hexavakcínou nie je podstatný, dá sa to očkovať aj o týždeň, zväčša volím odstup 14 dní. Takže odporúčam hexavakcínu , druhú dávku zaočkovať najneskôr 1č dní po prevenare. Nie je žiaden dôvod na odstup od očkovania prevenarom predlžovať na jeden mesiac, nehovoriac o tom, že hexa mala byť druhou dávkou očkovaná už 17.12,

 • Odporúčané očkovanie

  , Autor: katka

  Dobrý deň p. doktorka, nášho synčeka (16 mesiacov), na odporúčanie našej doktorky, dáme ešte zaočkovať proti meningokokom a aj hepatitíde a..len by som chcela vediet, či sa očkuje naraz v jeden deň alebo aký je odstup? Tiež sme sa s manželom rozhodli pre očkovanie proti hepatitíde a. Máme počkať, kým bude zaočkovaný najprv náš synček? A tiež Vás prosím o názor na očkovanie proti ovčím kiahňam. Je lepšie dať syna zaočkovať alebo aby ich dostal "klasicky". Ďakujem veľmi pekne a želám všetko dobré..

  Odpovedá: odbornik2

  Rozhodnutie o očkovaní proti meningitide aj hepatitide A je veľmi správne rozhodnutie, práve v Bratislave prebieha epidémia žltačky A v materských školách, tak je dokonca chvíľami problém so zabezpečením očkovacej látky.
  Teoreticky sa dajú obe vakcíny podať v jeden deň ale nerobila by som to. Po hepatitide A reakcia nebýva ale po očkovaní proti meningitde sa zvykne objaviť / teplota, plačlivosť, bolesti hlavičky/. Najprv by som podala meningitidu a o 10-14 dní hepatitidu.
  Ovčia kiahne sú ochorenie, ktoré malé deti zväčša prekonajú bez komplikácií. Avšak aj komplikácie sa môžu vyskytnúť. V každom prípade je to ochorenie, ktoré trva 14 dní, dieťa musí byť doma, hlavne prvé dni teplotuje, je nepokojné, zle spí, koža ho svrbí. . Často sa stáva, že dieťa príde do kontaktu s týmto ochorením alebo začne mu ochorenie práve keď sa chystáte na plánovanú dovolenku......rozhodnutie je len na vás.

 • Ovčie kiahne

  , Autor: niki229

  Dobrý deň, mám syna ktorý má 2 roky aj 2 mesiace začal navštevovať škôlku a ja som momentálne v 13 týždni tehotenstva...ako dieťa som prekonala ovčie kiahne...a chcem sa opýtať či môžem dať teraz zaočkovať syna proti kiahňam aj napriek tomu, že som tehotná...viem, že to predstavuje riziko pre ženy, ktoré ešte kiahne neprekonali...no pre istotu sa pýtam, či to nie je riziko aj pre mňa, keďže by som bola so synom po očkovaní stále v kontakte...vopred Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  očkovanie ako také riziko nepredstavuje, ak ste kiahne prekonali tak o to menej. Jediné rizko by bolo, keby sa po očkovaní ako reakcia na očkovanie objavili na ele dieťatko malé pľúzgieriky, ako kiahne. Tie by mohli obsahovať vakcinačný kmeň kiahní. V takom prípade by dieťa nemalo prísť do kontktu s človek, ktorý má zníženú imunitu / onkologický pacient, ten , ktorý užíva lieky na zníženie iumunity/ alebo tehotná žena, ktorá neprekonala kiahne ale samozrejme vyhla by som sa kontaktu s takýmto dieťatkom, aj keď som tehotná a kiahne som pekonala. A a rozhdonte pre očkovanie, amli by ste mať zabezpečené, že vám so starostlivosťou o dieťa niekto pomôže, ak by sa vyskytli hore uvedené príznaky reakcie na očkovanie.

 • Kiahne po očkovaní

  , Autor: edusko

  Dobrý deň pani doktorka.
  Syn bol na očkovaní v 6. rokoch. Po 14 dňoch od povinného očkovania dostal kiahne. Zrejme sa nakazil v čase očkovania o čom sme nemohli vedieť. Chcem sa Vás opýtať, či je to nebezpečné resp. či ho to môže ohroziť. Je to zaťaženie organizmu? Ďakujem a prajem Vám všetko dobré.

  Odpovedá: odbornik2

  Nie je to žiadna zvýšená záťaž pre organizmus organizmus zareagoval na očkovanie a zvýšil protilátky proti očkovaným ochoeniam a teraz tvorí protilátky poti kiahňam a bojuje s nimi, imunitný systém má takú kapacitu, že všetko zvládne.

 • MMR+ ovcie kiahne

  , Autor: Lubika16

  Dobry den, j vakcina MMR + OVCIE KIAHNE bezpecna, nie je to privelka zataz na detsky organizmus? Ak dam dieta zaockovat touto vakcinou, je potrebne kiahne preockovat? Na stranke ovcie kiahne som citala, ze je to potrebne pichnut 2x, nasa lekarka tvrdi, ze raz staci. Tak, ako to je? Chcem, aby to bolo ucinne. Nebude treba kiahne preockovat v dospelosti? Kolkokrat sa proti kiahnam ockuje? Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  MMR +V , teda tetra vakcína proti kiahňam, mumpsu, osýpkam a ružienke je vlastne prvá dávka očkovania proti ovčím kiahňam plus samoyrejme ešte ďalšie tri zmienené ochorenia/. Druhú dávku proti ovčímkiahňam je potrebné podať o 6 týždňov až 6 mesiacov po prvej dávke. Predtým bývalo v SPC vakcíny udávané, že u detí do 13tich rokov stačí jedna dávka vakcíny proti ovčím kiahňam, Dnes vieme a dodržiavame to, že sú potrebné aj u detí dávky dve. Druhá dávka proti ovčím kiahňam sa podáva v jednozložkovej vakcíne proti ovčím kiahňam.
  Pravdepodobne v dospelosti kiahne preočkovať nebude potrebné / s výnimkou toho, že neboli riadne zaočkované dve dávky vakcíny alebo v prípade, že dieťa prekoná liečbu, kedy bude potrebné preočkovať všetko / transplantácia kostnej drene napríklad/..

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: