Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • Očkovanie

  , Autor: Leto2886

  Dobry den, pani doktorka, zaujimal by ma Vas odborny nazor na vzniknutu situaciu. Vo stvrtok sme boli v dlhom a uzkom kontakte so sestranicou, ktora v piatok dostala ovcie kiahne. A nas hned v tomto tyzdni v stredu caka prve ockovanie+rotavirus. Maly mal vcera 3 mesiace, je plne kojeny ako 2 mesacny prekonal kovid. A teraz neviem co robit, ci maleho v stredu zaockovat dat, alebo nie. Urcite budem nasho pediatra o vzniknutej situacii informovat. Ja ako matka a ako neodbornik mam obavu, ze pokial sa maly nakazil a v stredu ho dam zaockovat a nasledne v priebehu par dni sa aj u neho objavia kiahne moze mat ockovanie a aj kiahne pre neho zly priebeh. Pride mi to nebezpecne ockovat ak v jeho tele prebieha infekcia v podobe kiahni. Ja by som s ockovanim pockala, ale rada by som si vypocula aj Vas odborny nazor. Velmi pekne dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak ste vy ako dieťa prekonali kiahne je malá pravdepodobnosť, že kiahne dostane.
  Ak by už kiahne u neho prepukli, iste sa očkovať nebude. Ak nebude mať kiahne, nie je dôvod neočkovať rotavírus.
  Samozrejme sa dá s očkovaním počkať ale isto to nie je potrebné, ak nebude u neho prebiehať žiadne ochorenie.

Podobné otázky

 • Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

  , Autor: Luciluc

  Dobrý deň, syn (o mesiac bude mať 3 roky) bol 2.3. očkovaný proti kliešťovej encefalitíde prvou dávkou, druhú mal dostať o mesiac. Hneď na začiatku apríla mal manžel covid, pričom aj syn mal 2 dni teplotu, hoci Ag test mal opakovane negatívny. Následne som mj vždy ráno odsávačkou vytiahla z nosa hustý hlien, niekedy žltý, inokedy biely, cez deň soplíky nemal. Pred veľkou nocou nastúpil do škôlky, po 3 dňoch sa mu však spustil soplík (mal ho od 14.4.), bol hustý, žltý až pomaly do zelena. Teplotu mal len prvé dni mierne zvýšenú max. do 37,5. Dostal na to pamycon na pohotovosti. Občas zakašľal ale iba kvôli zatekajúcim hlienom. Koncom minulého týždňa mu soplík prešiel, cez víkend už bol úplne bez. Dnes išiel do škôlky, ale vzhľadom k tomu, že už nejaký čas to očkovanie odkladáme, a druhá dávka má byť podaná do 3 mesiacov, bolo mi sestričkou odporučené nechať ho od zajtra doma, aby ho mohli bud.týždeň zaočkovať (pani doktorka momentálne neordinuje). Je potrebné aj po prekonaní ľahšej infekcie, aby bolo dieťa pred očkovaním zdravé 2 týždne? Hrozia vážne riziká ak by bolo zaočkované v čase keby ešte nejaká slabá infekcia prebiehala? Po zaočkovaní môže na ďalší deň nastúpiť do škôlky alebo by mal radšej zostať doma, aby tiež krátko po očkovaní neochorel? Ďakujem za Váš čas.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Toto očkovanie je možné spraviť kedykoľvek, pokiaľ dieťa neprekonáva závažnú infekciu s vysokými horúčkami alebo takúto infekciu nemal v poslednom týždni. Soplík ani kašeľ nie je kontraindikáciou.

 • Nežiaduci účinok po prvom ockovani

  , Autor: Krissss

  Dobrý deň,

  Chcela by som Vás poprosiť o Vás názor. 17.2 sme boli na očkovaní v 3 mesiacoch. Dcérka bola placliva a večer vystúpila teplota na 38,2.podali sme paralen čapik. No od tej doby vkuse plakala, a bola mrzuta až do 7.3. Prvé 3 dni po očkovaní plakala cele dni až kričala a vypína la sa do luku. A bola akoby agresívna. Potom tie pnutia ustali. Prestala blabotat, len sem tam nejaké aaa. Ale plač neprestával. Volala som potom neskor doktorke a pátrali sme, či nie je hladná, lebo kojím, nie lebo pekne pribrala.. Potom zúbky... Potom bolesti bruška.. No nič z toho to nebolo. 8.3 mi dcérka prestala uz tak plakať a dokonca aj včera večer bol pokoj a uz je kludna... Ale zúbok nikde...

  Prosím Vás myslíte si, že to bola taka dlhá reakcia na vakcínu? Pani doktorka nás poslala na neurologické vyšetrenie pre istotu, ale až 30.3...mame termín.

  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Predpokladám, že to bola zvýšená reakcia na očkovanie. Je dobre, že ju pred ďalším očkovaním zhodnotí neurológ. Ďalšie očkovanie je potrebné spraviť so zvýšenou opatrnosťou, treba sa poradiť s neurológom prípadne to vyrieši váš lekár. Podáva sa roztok glukózy 24 hodín pred očkovaní a po očkovaní.

 • Ockovanie proti koiestovej encefalitide / zltacka typu A

  , Autor: cruz

  Dobrý deň pani doktorka. Náš synček bude mať v máji 3 roky. Okrem všetkých povinných očkovaní mal minulý rok aj očkovanie proti meningitíde.
  Pýtali sme sa pani pediatričky aj na ďalšie ktoré odporúča, povedala že encefalitída (chodíme často do prírody) a tiež žltačka typu A (škôlkarsky kolektív).
  V januári mal syn 1. dávku očkovania proti encefalitíde, teraz v marci mal 2. dávku očkovania proti encefalitíde.
  Pani doktorka nám kázala prísť na očkovanie proti žltačke typu A v apríli.
  A v septembri na 3. dávku proti encefalitíde…
  chcem sa spýtať, či takáto kombinácia je vhodný nápad, či to nevadí keď to bude tak krátko po sebe,… dve rôzne vakcíny za jeden rok ešte aj pomedzi seba,…
  predpokladám, že 2. dávku proti žltačke nám dá niekedy v októbri…. Vďaka za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vôbec to nevadí, je to všetko v poriadku, sú to neživé vakcíny, pokojne sa môže očkovať obe aj v ten istý deň alebo s odstupom 14 dní, len preto, aby sme pozorovali prípadnú reakciu na očkovanie.

 • 2 rôzne očkovania v priebehu mesiaca u 3mesacnej dcerky

  , Autor: nika35t

  Dobrý deň,
  2.marca naša lekárka podala orálne 10tyzdnovej dcérke očkovaciu látku Rotarix. 23.marca nás objednala na očkovanie v 3.mesiaci (DTP a ešte nejaké ďalšie, neviem názov, do oboch noziciek-bezne očkovanie v 3.mesiaci) a 2.aprila mame podať druhú dávku Rotarix. Chcem sa opýtať, či je bezpečné podať tri očkovania v priebehu jedného mesiaca. Ešte dodám, že dcerka sa narodila 21.12.2021.
  Ďakujem Vám pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vzhľadom na dodržanie odstupu medzi dvoma dávkami rotarixu jeden mesiac a očkovanie povinného očkovania vo veku tri mesiace boli termíny očkovania zvolené správne.
  Podať očkovania v uvedených termínoch je plne bezpečné

 • Mmr a covid

  , Autor: Ada30

  Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadne našej situácie.
  Dcérka bude mať v apríli 5r a v utorok, t.j. 1.3.2022 bola očkovaná Mmr vakcinou. Veľmi sa bojím, pretože manželovi vo štvrtok, t.j. 3.3.2022 vyšiel pozitívny ag test na covid 19. Chcem sa opýtať, čo hrozí dcérke v prípade, že sa u nej tiež potvrdí covid 19 v súvislosti s mmr vakcinou?
  Na čo si mame teraz dávať pozor a na čo sa pripraviť?
  Manžel je izolovaný v osobitnej izbe od prvých príznakov, teda od toho štvrtka 3.3.2022.
  Zatiaľ nepociťujeme (ostatní členovia rodiny) žiadne príznaky covid. Ešte doplním, ze ja som covid prekonala v januári, deťom potvrdený nebol ešte nikdy.
  Ďakujem za skorú odpoveď
  S pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je aj dôležité vedieť, či je manžel a vy na covid očkovaný. Priebeh aj infekčnosť bývajú miernejšie.
  Vzhľadom k očkovaniu MMR a kontaktu s covid 19žiadne bez prostredné ohrozenie nie je. Očkovanie a reakcia na neho včítane tvorby ochranných protilátok na osýpk, mumps a ružienku by nemalo byť ohrozené. Priebeh ochorenia covid, ak by ho dieťatko dostalo očkovaním tiež nebude modifikovaný.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: