Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,933 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Ovčie kiahne

  , Autor:

  Dobrý deň. Je možné že som v detstve prekonala ovčie kiahne bez príznakov, keďže moji rodičia tvrdí,že som ich nemala, ale v krvi mak vysoké hodnoty protilátok?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Áno, je to možné. Stretli ste sa s niekým, kto mal kiahne ale u vás sa neprejavili. Len ste na ne odpovedali: teda váš imunitný systém odpovedal.

Podobné otázky

 • prve povinne ockovanie a su rozsirene kiahne

  , Autor: Ivka

  Dobry den pani doktorka,
  dcerka ma tri mesiace, takze ideme ju dat v najblizsich dnoch zaockovat prvou davkou povinneho ockovania plus este na rotavirusy. kedze su rozsirene ovcie kiahne ( aj u nasho pediatra) obavam sa ci ich dcera nemoze chytit a tym zhorsit aj priebeh vakciny. je kojena, zdrava a ja som kiahne prekonala ako skolacka. Je teda mnou chranena alebo Je nutny odklad vakciny?
  Dakujem pekne za odpoved. S pozdravom Ivana

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  POKIAľ POSLEDNýCH Dvadsaťtri DNí NEPRIľšLa do kontaktu osobnému s dieťaťom, ktoré malo kiahne alebo sa do dvoch dní po kontakte vysypalo touto chorobou a vy ste kiahne prekonali, nie je dôvod odkladať očkovanie. V každom prípade ju lekárka pred očkovaním vyšetrí, zhodnotí aj aktuálnu epidemiologickú situáciu a potom rozhodne o očkovaní.

 • Ovčie kniahne

  , Autor: katica

  Dobrý deň, mám 3 detičky, a rozmýšľam nad očkovaním proti ovčím kiahnam. Chcela by som sa opýtať na Váš názor, či je lepšie ich prekonať, alebo očkovať. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takto presne sa nedá odpovedať.
  AK dieťa prekoná ovčie kiahne, má celoživotnú imunitu, je proti nim chránené.
  Po očkovaní je dieťa tiež chránené, predpokladá sa, že tiež dlhodobo, pravdepodobne celoživotne. Niektoré deti aj po očkovaní ochorejú ale priebeh kiahní býva mierny.
  Faktom je, že kiahne nie sú také ľahké a nevinné ochorenie ako si niektorí myslia. Mávajú aj komplikácie, najčastejšie zápal malého mozgu a tiež prejavy krvácania pri zníženom počte krvných doštičiek. Bývajú aj iné komplikácie.
  Najhoršie znášajú kiahne deti s ochoreniami kože, hlavne ekzému, kedy dochádza k lokálnym komplikáciám už zmenej kože s ekzémom.
  častokrát sa stane, že dieťa dostane kiahne práve vtedy, keď rodina odchádza na dovolenku alebo v iných dôležitých situáciách v rodine. To vždy býva komplikácia.
  Pri troch deťoch, keď postupne dostávajú kiahne sa celé kiahňové obdobie pretiahne na štyri až šesť týždňov: niekto musí byť s deťmi doma, nikam sa nesmie ......
  Takže takto je to s kiahňami a rozhodnutie o očkovaní je len na vás.

 • Ovčie kiahne

  , Autor: niki229

  Dobrý deň, mám syna ktorý má 2 roky aj 2 mesiace začal navštevovať škôlku a ja som momentálne v 13 týždni tehotenstva...ako dieťa som prekonala ovčie kiahne...a chcem sa opýtať či môžem dať teraz zaočkovať syna proti kiahňam aj napriek tomu, že som tehotná...viem, že to predstavuje riziko pre ženy, ktoré ešte kiahne neprekonali...no pre istotu sa pýtam, či to nie je riziko aj pre mňa, keďže by som bola so synom po očkovaní stále v kontakte...vopred Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  očkovanie ako také riziko nepredstavuje, ak ste kiahne prekonali tak o to menej. Jediné rizko by bolo, keby sa po očkovaní ako reakcia na očkovanie objavili na ele dieťatko malé pľúzgieriky, ako kiahne. Tie by mohli obsahovať vakcinačný kmeň kiahní. V takom prípade by dieťa nemalo prísť do kontktu s človek, ktorý má zníženú imunitu / onkologický pacient, ten , ktorý užíva lieky na zníženie iumunity/ alebo tehotná žena, ktorá neprekonala kiahne ale samozrejme vyhla by som sa kontaktu s takýmto dieťatkom, aj keď som tehotná a kiahne som pekonala. A a rozhdonte pre očkovanie, amli by ste mať zabezpečené, že vám so starostlivosťou o dieťa niekto pomôže, ak by sa vyskytli hore uvedené príznaky reakcie na očkovanie.

 • MMR+ ovcie kiahne

  , Autor: Lubika16

  Dobry den, j vakcina MMR + OVCIE KIAHNE bezpecna, nie je to privelka zataz na detsky organizmus? Ak dam dieta zaockovat touto vakcinou, je potrebne kiahne preockovat? Na stranke ovcie kiahne som citala, ze je to potrebne pichnut 2x, nasa lekarka tvrdi, ze raz staci. Tak, ako to je? Chcem, aby to bolo ucinne. Nebude treba kiahne preockovat v dospelosti? Kolkokrat sa proti kiahnam ockuje? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  MMR +V , teda tetra vakcína proti kiahňam, mumpsu, osýpkam a ružienke je vlastne prvá dávka očkovania proti ovčím kiahňam plus samoyrejme ešte ďalšie tri zmienené ochorenia/. Druhú dávku proti ovčímkiahňam je potrebné podať o 6 týždňov až 6 mesiacov po prvej dávke. Predtým bývalo v SPC vakcíny udávané, že u detí do 13tich rokov stačí jedna dávka vakcíny proti ovčím kiahňam, Dnes vieme a dodržiavame to, že sú potrebné aj u detí dávky dve. Druhá dávka proti ovčím kiahňam sa podáva v jednozložkovej vakcíne proti ovčím kiahňam.
  Pravdepodobne v dospelosti kiahne preočkovať nebude potrebné / s výnimkou toho, že neboli riadne zaočkované dve dávky vakcíny alebo v prípade, že dieťa prekoná liečbu, kedy bude potrebné preočkovať všetko / transplantácia kostnej drene napríklad/..

 • Ovcie kiahne

  , Autor: Fil

  Dobry den, pani doktorka.
  Po dlhom uvazovani sme dali takmer 4-rocneho syna zaockovat proti ovcim kiahnam. Tohto roku v aprili mali v skolke kiahne, ale on ich nedostal. Ockovany bol pred tyzdnom prvou davkou. Sestricka povedala, ze o pol roka mame zavolat a bude ockovany druhou davkou. Nie je to neskoro? Myslela som si, ze druha davka sa picha skor po prvej.
  Ak by sa teraz stretol s kiahnami, tato prva davka ho vobec neochrani? Nebude mat ochorenie aspon miernejsi priebeh?
  Mame este 14-mesacnu dcerku, ktora ma byt ockovana v oktobri, ju chceme dat tiez aj proti kiahnam, uz mame kupenu vakcinu. Ak by syncek dostal kiahne skor ako bude ona zaockovana, moze sa a ma vyznam zaockovat narychlo aj ju i ked s nim najskor pride do styku? Velmi pekne dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Druhá dávka očkovania proti kiahňam sa podáva o šesť týždňov až šesť / aj viac/ mesiacov po prvej dávke. Asi mesiac po očkovaní už dieťa má protilátky proti tomuto ochoreniu, ktoré ho chránia asi na 85 percent,. Zvyčaj aj ak ochorie po jednej dávke, býva priebeh mierny, samozrejme podanie druhej dávky nie je potrebné.
  Očkovanie po kontakte s nákazou má význam do 72 hodín po kontakte. Treba vedieť, že jedinec je infekčný už 48 hdoín pred výsypom prvej vyrážky, takže po výsype vyrážky, ak boli deti stále v kontakte je už čas len 24 hodín na tzv. postexpozičné očkovanie. Môže zabrániť ochoreniu alebo zmierniť jeho priebeh.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: