Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,507 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Ovčie kiahne

  , Autor: niki229

  Dobrý deň, mám syna ktorý má 2 roky aj 2 mesiace začal navštevovať škôlku a ja som momentálne v 13 týždni tehotenstva...ako dieťa som prekonala ovčie kiahne...a chcem sa opýtať či môžem dať teraz zaočkovať syna proti kiahňam aj napriek tomu, že som tehotná...viem, že to predstavuje riziko pre ženy, ktoré ešte kiahne neprekonali...no pre istotu sa pýtam, či to nie je riziko aj pre mňa, keďže by som bola so synom po očkovaní stále v kontakte...vopred Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  očkovanie ako také riziko nepredstavuje, ak ste kiahne prekonali tak o to menej. Jediné rizko by bolo, keby sa po očkovaní ako reakcia na očkovanie objavili na ele dieťatko malé pľúzgieriky, ako kiahne. Tie by mohli obsahovať vakcinačný kmeň kiahní. V takom prípade by dieťa nemalo prísť do kontktu s človek, ktorý má zníženú imunitu / onkologický pacient, ten , ktorý užíva lieky na zníženie iumunity/ alebo tehotná žena, ktorá neprekonala kiahne ale samozrejme vyhla by som sa kontaktu s takýmto dieťatkom, aj keď som tehotná a kiahne som pekonala. A a rozhdonte pre očkovanie, amli by ste mať zabezpečené, že vám so starostlivosťou o dieťa niekto pomôže, ak by sa vyskytli hore uvedené príznaky reakcie na očkovanie.

Podobné otázky

 • Ovčie kniahne

  , Autor: katica

  Dobrý deň, mám 3 detičky, a rozmýšľam nad očkovaním proti ovčím kiahnam. Chcela by som sa opýtať na Váš názor, či je lepšie ich prekonať, alebo očkovať. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takto presne sa nedá odpovedať.
  AK dieťa prekoná ovčie kiahne, má celoživotnú imunitu, je proti nim chránené.
  Po očkovaní je dieťa tiež chránené, predpokladá sa, že tiež dlhodobo, pravdepodobne celoživotne. Niektoré deti aj po očkovaní ochorejú ale priebeh kiahní býva mierny.
  Faktom je, že kiahne nie sú také ľahké a nevinné ochorenie ako si niektorí myslia. Mávajú aj komplikácie, najčastejšie zápal malého mozgu a tiež prejavy krvácania pri zníženom počte krvných doštičiek. Bývajú aj iné komplikácie.
  Najhoršie znášajú kiahne deti s ochoreniami kože, hlavne ekzému, kedy dochádza k lokálnym komplikáciám už zmenej kože s ekzémom.
  častokrát sa stane, že dieťa dostane kiahne práve vtedy, keď rodina odchádza na dovolenku alebo v iných dôležitých situáciách v rodine. To vždy býva komplikácia.
  Pri troch deťoch, keď postupne dostávajú kiahne sa celé kiahňové obdobie pretiahne na štyri až šesť týždňov: niekto musí byť s deťmi doma, nikam sa nesmie ......
  Takže takto je to s kiahňami a rozhodnutie o očkovaní je len na vás.

 • MMR+ ovcie kiahne

  , Autor: Lubika16

  Dobry den, j vakcina MMR + OVCIE KIAHNE bezpecna, nie je to privelka zataz na detsky organizmus? Ak dam dieta zaockovat touto vakcinou, je potrebne kiahne preockovat? Na stranke ovcie kiahne som citala, ze je to potrebne pichnut 2x, nasa lekarka tvrdi, ze raz staci. Tak, ako to je? Chcem, aby to bolo ucinne. Nebude treba kiahne preockovat v dospelosti? Kolkokrat sa proti kiahnam ockuje? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  MMR +V , teda tetra vakcína proti kiahňam, mumpsu, osýpkam a ružienke je vlastne prvá dávka očkovania proti ovčím kiahňam plus samoyrejme ešte ďalšie tri zmienené ochorenia/. Druhú dávku proti ovčímkiahňam je potrebné podať o 6 týždňov až 6 mesiacov po prvej dávke. Predtým bývalo v SPC vakcíny udávané, že u detí do 13tich rokov stačí jedna dávka vakcíny proti ovčím kiahňam, Dnes vieme a dodržiavame to, že sú potrebné aj u detí dávky dve. Druhá dávka proti ovčím kiahňam sa podáva v jednozložkovej vakcíne proti ovčím kiahňam.
  Pravdepodobne v dospelosti kiahne preočkovať nebude potrebné / s výnimkou toho, že neboli riadne zaočkované dve dávky vakcíny alebo v prípade, že dieťa prekoná liečbu, kedy bude potrebné preočkovať všetko / transplantácia kostnej drene napríklad/..

 • Ovcie kiahne

  , Autor: Fil

  Dobry den, pani doktorka.
  Po dlhom uvazovani sme dali takmer 4-rocneho syna zaockovat proti ovcim kiahnam. Tohto roku v aprili mali v skolke kiahne, ale on ich nedostal. Ockovany bol pred tyzdnom prvou davkou. Sestricka povedala, ze o pol roka mame zavolat a bude ockovany druhou davkou. Nie je to neskoro? Myslela som si, ze druha davka sa picha skor po prvej.
  Ak by sa teraz stretol s kiahnami, tato prva davka ho vobec neochrani? Nebude mat ochorenie aspon miernejsi priebeh?
  Mame este 14-mesacnu dcerku, ktora ma byt ockovana v oktobri, ju chceme dat tiez aj proti kiahnam, uz mame kupenu vakcinu. Ak by syncek dostal kiahne skor ako bude ona zaockovana, moze sa a ma vyznam zaockovat narychlo aj ju i ked s nim najskor pride do styku? Velmi pekne dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Druhá dávka očkovania proti kiahňam sa podáva o šesť týždňov až šesť / aj viac/ mesiacov po prvej dávke. Asi mesiac po očkovaní už dieťa má protilátky proti tomuto ochoreniu, ktoré ho chránia asi na 85 percent,. Zvyčaj aj ak ochorie po jednej dávke, býva priebeh mierny, samozrejme podanie druhej dávky nie je potrebné.
  Očkovanie po kontakte s nákazou má význam do 72 hodín po kontakte. Treba vedieť, že jedinec je infekčný už 48 hdoín pred výsypom prvej vyrážky, takže po výsype vyrážky, ak boli deti stále v kontakte je už čas len 24 hodín na tzv. postexpozičné očkovanie. Môže zabrániť ochoreniu alebo zmierniť jeho priebeh.

 • Reakcia po priorixe tetra

  , Autor: timbo

  Dobrý večer. Dcérka bol 23.7.očkovaná priorixom tetra. Od 29.7.jej začala postupne stúpať TT max. do 39,5 1.8. Vtedy začali sa objavovať na koži červené fliačky a pľuzgiere. 2.8.boli horúčky nižšie, pľuzgiere ešte má. 31.7. som bola u pediatričky: CRP negat vyšetrenie bolo ok až na ľahké začervenanie hrdielka. Uzatvorili sme to ako pravdepodobnú reakciu na vakcínu. Je to možné?
  Tie horúčky šli ťažko znížiť, bojím sa ju preočkovať v buducnosti aj proti ovčím kiahňam aj proti MMR.
  ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Bola to reakcia na očkovanie, ktorá môže byť takáto výrazná. Proti MMR bude preočkovaná až v jedenástom roku života.
  Tá reakcia bola pravdepdobne na zložku ovčích kiahní, aj keď bola trocha posunutá, zväčša sa uvádza na štvrtý deň. Je ťažké určiť, ako by zareagovala na druhú dávku vakcíny proti kiahňam. Taktiež je ťažké určiť, ako zareaguje, keď sa s ovčími kiahňami stretne, či ich dostane a aký bude priebeh. Zo skúseností vyplýva, že keď bola reakcia po očkovaní takáto výrazná, mala by sa vytvoriť dostatočná ochrana proti ochoreniu a nie je potrebná druhá dávka. Na druhej strane je aj pravdepodobné, že ochorenie na ovčie kiahne bez očkovania by malo ťažký príbeh v prípade tohto dieťatka. Ak by ste sa rozhodli pre druhú dávku očkovania prit ovčím kiahňam, odporúčam konzultáciu v ambulancii pre komplikácie očkovania, sú v Martine, Bratislave, Košiciach a Ban. Bystrici. Tam vám určite najlepšie poradia.

 • Ovcie kiahne s povinnym ockovanim

  , Autor: Danielkoamama

  Dobry den pani doktorka.
  Velmi Vas chcem poprosit o radu a pomoc. Som hrozne nestastna, pretoze sa neviem rozhodnut ci dat syna zaockovat aj proti ovcim kiahnam spolu s povinnym ockovanim. Syn mal teraz 16 mesiacov, uz ho chcela doktorka ockovat, ale bol chory, sopliky, kasel, horucky. Tak sa este s manzelom rozhodujeme ale podla toho co sme vsetko na internete citali tak mame velke obavy. Mamicky pisu hrozostrasne pribehy, ako ich deti dostali po ockovani cukrovku, leukemiu, autizmus....
  1. Ked by dostal kiahne tak ma celozivotnu imunitu a ked ho dame zaockovat tak ju nebude mat? Co sa moze stat?

  2. Je to ockovanie naozaj bezpecne a potrebne aj z ludskeho hladiska? Lebo ked ide len o to, ze s nim musi byt niekto doma ked ich dostane, alebo ze bude mat teploty tak to by sme zvladli hadam. My s manzelom sme ich mali ked sme boli mali.

  3. Je to nase prve dieta, chceli by sme dalsie, ak by syn nahodou dostal kiahne ked ja budem znovu tehotna a v detstve som ich prekonala tak sa mi nemoze nic stat? Nie?

  4. Mam hroznu dilemu nechcem ublizit svojmu dietatu su tie kiahne take nebezpecne? My sme ich mali v detstve, aka je sanca, ze aj syn ich dostane v detstve a nie ako dospely. Ked ho dame teraz zaockovat je chraneny na cely zivot?

  Pani doktorka prosim poradte mi vase rady su pre mna velmi dolezite. Dakujem velmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Po prekonaní ovčích kiahní je predpoklad celoživotnej imunity. Ako všetko v medicíne, nie vždy to platí sto percentne. Pri stavoch, ktorá zásadným spôsobom znížia imunitu, môže dôjsť k opakovanému ochoreniu. Očkovanie navodí imunitu voči ochoreniu, zatiaľ neviem povedať, že bude určite celoživotná. Neočkuje sa tak dlho, aby sa to dalo skúsenosťou vyhodnotiť. Faktom však je, že jedinec, ktorý bol očkovaný proti kiahňam, stretne sa s kiahňami, tak jeho imunitný systém rozpozná toto ochorenie a kontakt s ním znova zvýši imunitnú odpoveď a zabezpečí ďalšiu ochranu.
  Očkovanie je bezpečné. Potreba očkovania u zdravého dieťaťa sa dá riešiť do tej miery, že dieťa riadne zaočkované / dve dávky očkovacej látky/ neochorie. Ochorenie prebieha ako horúčnaté ochorenie s typickou vyrážkou, ktorá svrbí. V detskom veku nie sú komplikácie časté, ale môžu sa vyskytnúť. Určite dôvodom očkovania nie je ani nemôže byť to, že či bude alebo nebude mať kto byť s dieťaťom doma.
  Ak ste v detstve kiahne prekonali, pri ochorení počas tehotenstva by sa nemali vyskytnúť žiadne problémy.
  Ako som vyššie popísala, nie je zatiaľ stanovené, že určite je to ochrana na celý život, ale vzhľadom na to, že je veľký predpoklad, že očkovaný jedinec sa s ochorením stretne, je pravdepodobné, že sa týmto zvýši jeho imunita voči ochorenie, ktorá je primárne daná očkovaním.
  Pri mnohých ochoreniach nie je známa príčina, alebo je príčin viac, nie sú jasne určené. Ak toto ochorenie vznikne v časovej súvislosti po očkovaní, často sa za príčinu ochorenia rodičmi udáva očkovanie. Uvedené ochorenia sú tak závažné, prinášajú veľké utrpenie rodine, rodičom dieťaťu. Obdivujem a veľmi si vážim rodičov, ktorý sa o svoje dieťatko starajú, obetujú sa a chápem , že rodičia hľadajú odpoveď na otázku, prečo sa to stalo a predchádzajúce očkovanie sa ako príčina priam ponúka.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: