Dobry den, chcela by som vediet Vas odborny nazor na odber plodovej vody a riziko potratu pri tomto zakroku. Nevysli mi ziadne zle vysledky ani genetika, ale chcela by som to predsa podstupit kvoli pokoju, ze babatku nic nehrozi. Moj gynekolog ma odradza. Chcela by som avsak vediet aj iny odborny nazor.
Som v 15tt.
Dakujem
Dobrý deň, ak nie je medicínsky dôvod a indikácia na amniocentézu, s najväčšou pravdepodobnosťou je embryo v poriadku a nie je nutné realizovať invazívny zákrok. Bez dôvodu a indikácie Vám amniocentézu neurobia. Je istá postupnosť vyšetrení a až keď je podozrenie na nejakú patológiu, ktorá sa nedá ultrazvukovo 100% potvrdiť alebo vylúčiť, pristupuje sa k amniocentéze.
momentálne som v 18 tt a trochu vystresovaná z 2. screeningu, pretože mi vyšiel pozitívny výsledok. Odber mi bol robený v 16+2, podľa CRL 16+6. Prvý screening bol negatívny 1:1300, NT namerané 1.3 (neviem, do akej miery bol tento údaj nameraný správne, môj gynekológ nemá certifikát).
Zo screeningov mi vyšli tieto hodnoty:
MS-AFP - 1,16 MoM
uE3 - 0,47 MoM
Total hCG - 1,25 MoM
FreeB-hCG - 1,01 MoM
PAPP - A - 1,13 MoM
Ak to chápem správne, tak hodnoty MoM okolo 1 sú dobré, takže zle mi vyšiel iba estriol. Riziko na DS: 1v 250, čiže pozitívny screening (poznámka, že tieto hodnoty podstatne nemenia riziko iba podľa veku, tj. 36 rokov).
Viem, že tieto biochemické screeningy sú iba orientačné, ale je ten znížený estriol vážny ukazovateľ? Viete mi to, prosím, skonzultovať?
Idem aj na morfo ultrazvuk k odborníkovi, aj na genetické testy, ale kým sa dostanem k výsledkom, mám obrovský strach. ďakujem.
Dobrý deň, prvotrimestrálny screening (PTS) v 10. až 12. týždni tehotenstva, ako aj všetky špecializované USG vyšetrenia môžu vykonávať iba lekári s certifikátom a atestáciou z materno-fetálnej medicíny. Výsledné riziko na Downov syndróm je u Vás v tzv. šedej zóne, kedy nie je ani vyslovene pozitívne, to je vyššie riziko ako 1:100, ale ani negatívne, to je nižšie riziko ako 1:1000. Ak chcete mať 100% istotu, môžete si zvoliť odber plodovej vody, teda ambiocentézu. Odporúčam realizovať Trisomy test, ktorý je však spoplatnený a hradíte si ho v plnej cene. Pri negatívnom výsledku je realizácia amniocentézy na zvážení. Oporúčam tiež následne realizovať špecializované morfologické (genetické) USG vyšetrenie v 20. - 22. týždni tehotenstva. Nepoznám však všetky informácie, ani okolnosti a výsledky ďalších vyšetrení, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás vie odoslať na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia.
Som po IVf, absolvovala som prvotrimetrálny skrining v obdobi 11/3 tg. Hodnoty boli CRL 49,5 mm, NB bola vizuálna, NT 1,28 mm. Tak som sa už tešila a konečne aj chválila okoliu svojim tehotenstvom. No prišli výsledky triple testu, kde vyšlo riziko pozitivity na trisomy 21 v hodnotách 1:87, slovami neviem opísať to sklamanie.
Snažím sa po tom všetkom, veriť, ze to nie je pravda. Podstúpila som aj trisomy krvný testxy, no v case odberu som bola chorá, je možné ze to skresli výsledky? Mám navštíviť iného lekára ktorý mi ešte raz urobi skrining? Alebo mám absolvovať odber plodovej vody?
Dobrý deň, Triple test môže byť za istých okolností aj falošne pozitívny a plod môže byť v poriadku. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, vek, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjdriť. Vyčkajte na vysledok Trisomy testu. Áno, je na mieste zvážiť aj amniocentézu, teda odber plodovej vody. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.
Dobrý deň
Prosím vás vyšiel mi pozitívny screening môžem poprosiť o vysvetlenie . Tieto hodnoty .
D-AFP-11,81 ng/ml
DD-DT-beta HFGHC- 49 533 lu/ ml
MS-AFP-0,46 mom
A ešte otázočka môžu tieto hodnoty ovplyvňovať aj to že ja som Rh negatív a manžel Rh pozitív /2.tehotenstvo ?
Poslali má na morfologicky usg . Mám sa obávať
Ďakujem veľmi pekne
Dobrý deň, krvná skupina nemá na výsledky vyšetrení vplyv. Nepoznám však ďalšie informácie, ani výsledky ďalších vyšetrení, preto sa Vám iba na základe hodnôt neviem bližšie objektívne vyjadriť. Triple testy často vychádzajú falošne pozitívne. Ak je triple test pozitívny, neznamená to, že plod bude postihnutý. V prípade pozitívneho testu sa odporúča odber plodovej vody (amniocentéza), prípadne pri nerealizovaní amniocentézy sa odporúča morfologické (genetické) USG vyšetrenie. Dôležité je, či bol kombinovaný prvotrimestrálny USG v poriadku. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.
Prosím Vás chcela by som sa poradiť ohľadne mojich výsledkov z triple testu v 16 tt.
Prvé krvné testy som absolvovala v 12 tt, tie vyšli všetky v poriadku. Výsledky z 12 tt boli nasledovné:
UZV meranie zo dňa 25.03.33 - 60,12 mm
Riziko DS: 1: 9 900
Riziko trizómie č. 18 - 1:50 000 v termíne
Riziko trizémie č. 13 - 1:20 000 v termine
Hodnota PAPP-A: 3,85 iu/L
Výsledky v 16 tt mi vyšli zo zvýšením rizikom resp. podozrením na DS..Výsledky boli nasledovné:
Riziko DS - 1 v 230 (v termíne) - Riziko DS je vyššie ako očakávané len podľa veku matky (1 v 1400)
Riziko NTD - 1 v 7 900
Riziko trizómie č. 18 - 1:100 000 v termíne
Riziko trizémie č. 13 - 1:20 000 v termine
Na základe výsledkov triple testu zo 16 týždňa ma poslali na Genetiku, kde sa ma hneď Pani sestrička pýtala či by som bola ochotná podstúpiť odber plodovej vody. Nakoľko mám 24 rokov a v našej rodine nemáme žiadne podobné choroby rada by som počkala na morfologický ultrazvuk, ktorý mám rezervovaný u Pána doktora Grochala v Martine v 20 týždni tehotenstva (19.5.2022). Pani sestrička na genetike však nebola nadšená viac menej ma skôr ešte vystrašila. Chcela by som sa preto informovať na Váš názor, či by ste aj vy zvolili najprv cestu - počkať na morgolofický ultrazvuk u odborníka a potom následne v prípade podozrenia vykonať odber plodovej vody.
V 12 týždni som taktiež absolvovala podobrný prehliadku plodu a výsledky v tehotenskej knižke mám nasledovné:
CRL plodu - 60,12 mm
GEST. vek - 12 + 0
Biometria - 12 + 4
NT - 1,7 mm
Nosové kostičky
AS: 186 : Normálny sono nález
Dobrý deň, podstatné je, čo Vám povedala genetička, nie sestrička. Pozitívny triple test automaticky neznamená, že plod je postihnutý. Amniocentéza (odber plodovej vody) sa dá realizovať do 24. týždňa tehotenstva, preto môžete najprv absolvovať morfologické USG vyšetrenie. Výsledky prvotrimestrálneho skríningu ste mali v poriadku.
Dobrý deň pán doktor, momentálne som v 18+6 tt, výsledok odberu krvy mi vyšiel s nízkou hodnotou uE3 pri prvom odbere 0,24 a opakovaný odber 0,14. Môžete mi prosím vysvetlit čo to znamená? Je tam nejaká možnosť doplniť tento hormón aj vo forme liekov alebo si to telo vytvára iba samostatne?Moja lekárka ma poslala na genetickú konzultáciu, odber plodovej vody podstúpit nechcem. Dakujem za Vašu odpoved.
Dobrý deň, na základe opisu sa Vám nedá komplexne a objektívne odpovedať. uE3 je nekonjugovaný estriol a počas tehotenstva je produkovaný placentou. Je jedným z markerov prenatálnej diagnostiky, spolu s hCG a AFP. Hodnoty uE3 pod 0,5 MoM nasvedčujú možnej poruche chromozómov 13, 18 alebo 21, preto Vám bola správne odporúčaná amniocentéza a genetické vyšetrenie. Keďže nepoznám žiadne ostatné výsledky vyšetrení, neviem sa Vám bližšie vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení a objektívne vie zhodnotiť a určiť ďalší postup.
Pre skvalitnenie poskytovaných služieb používame cookies. Ďalším pokračovaním prehliadania na portáli
súhlasíte s Pravidlami používania
portálu MAMA a Ja.
Prihlás sa na odber newsletter
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: