Psychologická a emočná poradňa - ARCHÍV

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

ARCHÍV: Poradňa je uzamknutá

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

  • Strach

    , Autor: Mija27

    Dobrý deň, mám 3,5 ročného syna a bojí sa vetra. Ked vonku fúka co i len malý vetrík nasleduje strach. Ten strach sa prejavuje asi tak, že začne plakať až vrieskať a do toho stále hovorí "bojím sa" a keď sa ho opýtam prečo sa bojí vetra, že vietor mu predsa nič neurobí tak mi odpovie, že nevie a potom, že mu odfukne čiapku a znova, že sa bojí. Skúšali sme mu vysvetľovať, že vetrík musí občas byť ako aj dážď alebo búrka ale nepomáha to. Potrebujem od vás radu, názor či treba nejakú odbornú pomoc vyhľadať alebo nie. Majú s tym problém v škôlke, pretože keď idú na dvor a vonku je vietor malý samozrejme ma strach a chytá ho plač a bojí sa. Dnes mi bolo podané zo strany škôlky, pretože fukal vietor a stalo sa to asi druhy krat, že mám s tým niečo robiť lebo že potom vypadaju keď ľudia chodia okolo ako zverinec, ze co si pomyslia. Ako vetru nerozkazem nech nefuka a ta reakcia škôlky bola otrasná. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Hrčková & Kundrát

    Dobrý deň, nepochopila som z Vašej otázky, či to syn má už dlhšie, alebo len teraz keď je v škôlke. Ak je to dlhodobo a stále pretrváva, lepšie by bolo vyhľadať odborníka – mohlo sa mu s vetrom asociovať niečo nepríjemné- nebezpečné a len bežným vysvetľovaním sa to neodstráni. Ak to vzniklo až v škôlke, skúste preskúmať, či mu nemôže vadiť niečo tam, a ten vietor je len ako zástupný problém. Také malé dieťa môže mať zábrany vyjadriť niečo negatívne v súvislosti s autoritami a tak radšej pomenuje niečo iné ako problém. Deti ešte nevedia, čo všetko môžu vyjadriť ako oprávnené podnety, a používajú to, čo už bolo uznané a rodičmi riešené.
    Dieťa nerozumie súvislostiam medzi svojim prežívaním a správaním, preto nemôžeme chcieť, aby nám to dieťa vysvetlilo. Je to pre nás len signál, že niečo nie je v poriadku, niečo sa mu udialo. Rodič potrebuje hľadať, pozorovať dieťa vo vzťahoch aj s ostatnými. Či už vo vonkajšom prostredí alebo aj v rodine, vnímať, či sa niečo nedeje v nej, čo sa takýmto spôsobom u dieťaťa dostáva von. Návštevou odborníka si môžete nájsť bezpečný priestor na ošetrenie.
    Elena Tomkoá, Alena Hrčková