2. mesiac života dieťaťa
Druhý mesiac je veľmi významný – z novorodenca sa razom stáva dojča a mamičke sa uprostred mesiaca tiež skončí jedno obdobie – šestonedelie. Prestup do vyššieho levelu môžu obaja osláviť mliečnym kokteilom...
Zatiaľ čo minulý mesiac sa bábo a mama iba zoznamovali, teraz ich spája obrovské puto. Jednoducho, platí veta:
„Až keď sa žena stane matkou, pochopí všetko.“
Vzájomné zoznamovanie sa však naďalej pokračuje aj v 2. mesiaci života bábätka. Väčšina z nich v tomto období už dokonale ovláda saciu techniku, niektoré si dali „povedať“ a aj v noci si občas (trochu) pospia. Napriek tomu sa druhý mesiac môže zdať (ale nemusí) vo viacerých smeroch ťažší.
Čo dokáže dieťa v 2. mesiaci života?
POHYB
- dieťa v obmedzenej miere kontroluje pohyby rúk a nôh;
- chvíľu udrží malý predmet;
- niekoľko sekúnd udrží hlavu nad matracom;
- čoraz lepšie ovláda krk
- keď niekto dieťa drží, čiastočne udrží váhu hlavy;
- postupne miznú jednotlivé reflexy – Morov aj uchopovací...
KOORDINÁCIA
- dlane sú väčšinou otvorené a prsty sú ohybnejšie
- dieťa sleduje svoje prsty – hrá sa s rukami;
- naťahuje sa za malou hračkou a snaží sa ju uchopiť, ale nedarí sa mu presne ju trafiť;
REČ
- keď je spokojné vydáva mrnkavé zvuky, vrká, a zvuky sa podobajú samohláske;
- upokojí sa a mrnká, keď ho niekto dvihne
- pohybuje očami a hľadá aktívne zdroj zvuku – najmä známe zvuky a hlasy;
- pozoruje gestá a reč ľudí – niekedy to vyzerá akoby odpovedalo a viedlo dialóg s hovoriacim
- náladu vyjadruje pohybmi rúk a nôh;
Čo sa bábätko učí?
- presnejšie zameriava pohľad a dokáže sledovať predmet očami – na krátku vzdialenosť
- rado počúva hudbu a upokoja ho aj zvuky v pozadí – hluk práčky, motor auta;
- prejaví osobitným spôsobom nadšenie nad činnosťou, ktorú pozná a vie, že bude nasledovať;
- odlišuje hlasy ľudí aj chute a vône;
Ako prebieha jeho sociálny a citový život?
- vie sa usmiať a dokáže úsmev aj opätovať;
- teší sa z pozornosti iných a vie ju získať;
- zostáva hore oveľa dlhšie a niektoré deti už prespia celú noc
Musí si bábätko nutne odgrgnúť?
Ako sa vyvíja zrak dieťatka?
- Dieťaťu sa zrak ešte stále vyvíja – žltá škvrna je ešte nezrelá, preto funguje najmä periférne videnie. Žltá škvrna dozrieva v 3. mesiaci života dieťaťa.
Čo bábätko počuje?
Dieťa sa postupne učí poznať súvislosť medzi tým čo vidí a tým, čo počuje pri známom zvuku by dieťa sa malo snažiť nájsť a objaviť zdroj zvuku
Poradňa u pediatra v 2. mesiaci života bábätka
V 2. – 5. týždni života bábätka nastáva čas na druhú poradňu u detskej lekárky. Jej súčasťou je kontrola hmotnosti a dĺžky dieťatka, tiež sa meria obvod hlavičky. Pediatrička zhodnotí prírastok hmotnosti, ktorý je dôležitým ukazovateľom prospievania a tiež sa s mamičkou porozpráva o tom, ako dieťatko papá, koľko mokrých plienok denne má a či nemá ťažkosti so stolicou.
Lekárka zhodnotí aj psychomotorický vývoj. Hoci sa každé dieťa vyvíja individuálne, pre každý mesiac veku sú zadefinované akési míľniky vývoja, ktoré kontroluje.
Rýchlosť vývoja dieťaťa v 1. roku života však nie je ukazovateľom jeho inteligencie či budúcich úspechov, preto by sa rodičia nemali znepokojovať, ak ich dieťatko nie je práve „učebnicový“ príklad.
Vývoj často prebieha v skokoch, teda sa striedajú obdobia, keď sa dieťa prejaví viac, a keď zasa menej. No ak majú rodičia akékoľvek pochybnosti, vždy je to dôvod na konzultáciu s odborníkom.
A ide sa k ortopédovi!
Už v pôrodnici sa vykonáva skríning, ktorého súčasťou, okrem iného, je aj vyšetrenie bedrových kĺbov bábätka. Je to z dôvodu zisťovania ochorenia vývinovej dysplázie bedrového kĺbu.
Ak sa u dieťatka zistia odchýlky, je nutná liečba u ortopéda. Ten následne vykonáva ďalšiu kontrolu vo veku 4 – 6 týždňov. Mamičky sa však tohto vyšetrenia nemusia báť, ide o neinvazívne (nebolestivé) testy (podľa Ortolaniho a Barlowa, a iné) a ultrasonografické vyšetrenie.
Následne je potrebné vyšetrenie ešte zopakovať a ak je nutná liečba, riadi ju ortopéd. Balenie do poštolkových nohavičiek, ktoré sa kedysi preventívne odporúčali práve kvôli dysplázii kĺbov, sa dnes už neodporúča. Pre bábätká postačujú jednorazové plienky alebo nové modely látkových plienok.
Ortopéd radí: bedrové kĺby a balenie naširoko
Drobček sa prvýkrát usmeje a narodí sa víla...
Prirodzený biorytmus bábätka v tomto období je charakteristický krátkymi časovými úsekmi bdenia, počas ktorých je bábo kŕmené, prebaľované, kúpané, ale tiež nasýtené láskavými dotykmi svojich rodičov. Ak dieťatku nič nechýba, je spokojné, čo dokazuje výskaním, „gagotaním“, grimasami a aj náznakmi úsmevu (hovorí sa, že keď sa bábätko prvýkrát usmeje, narodí sa víla).
Koľko spí bábätko v 2. mesiaci?
Čas bdenia je u každého bábätka iný, no intervaly sa oproti prvému mesiacu môžu predlžovať. Väčšina detí je rada v spoločnosti, načúva hlasu svojej mamy a otca a nosenie na rukách je pre bábätká asi najobľúbenejšia športová disciplína (pre rodičov už menej, najmä, ak nosenie uberá väčšinu dňa).
V noci sa spánok tiež predlžuje (ale nemusí) a ak bábätko teraz prespí naraz aj 4 – 6 hodín, ešte to neznamená, že to bude navždy tak – to aby si niektoré mamičky nezvykli... Niektoré deti však majú so spánkom problém, buď cez deň spia máličko a v noci to dospia, alebo opačne. Vtedy treba pátrať po príčinách, ktoré to môžu spôsobovať, napr. hlad, hluk, teplo, svetlo, prílišné stimuly ap.
Tip MAMA a ja:
Z dôvodu predchádzania syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) sa odporúča dojčatá ukladať v spánku v polohe na chrbát alebo mierne naklonené na boku. Mamičky by tiež mali dbať na to, aby dieťatko neležalo vždy iba na jednej strane hlavičky, pretože tak môže dôjsť k jej zležaniu, čo má vplyv na asymetrický tvar hlavičky, ale aj na krčné svalstvo.
Čo papá bábo v 2. mesiaci?
Strava je výlučne mliečna, buď vo forme materského mlieka, alebo v prípadoch, ak dojčenie nebolo možné, je to umelé mlieko (formula). Intervaly kŕmenia sú individuálne, môžu sa pohybovať od približne 1 do 3 – 4 hodín, v noci aj dlhšie. Je to rôzne, pretože každé bábätko má svoje potreby inak nastavené, rovnako aj rytmus dňa.
ÚCHVATNÉ: Dojčenie je zázračným momentom
Ako bábätko rastie?
Hmotnostné prírastky sú približne 150 – 200 gramov týždenne. Avšak, pre 2. až 3. mesiac veku sú typické koliky, ktoré dokážu potrápiť bábätko aj rodičov. Sú sprevádzané krikom dojčiat a najmä neskúsených rodičov môžu vyľakať, pretože spočiatku sa ich príčina rozšifruje ťažko.
U väčšiny bábätiek skončením 3. mesiaca, našťastie, koliky ustúpia. No každý deň, ktorý je podmienený kolikou, je dlhý a namáhavý, preto ak trápia aj vaše bábätko, určite o tom informujte pediatričku a poraďte sa, ako dieťatku pomôcť (napr. aj užívaním probiotických kvapiek či úpravou stravy dojčiacej matky).
Pozor na laktačnú krízu
Našťastie, netýka sa to všetkých mamičiek, avšak pre 2. a 3. mesiac je skutočne typický výskyt tzv. laktačnej krízy, čo v preklade znamená prechodné zníženie produkcie mlieka. Dôvody, prečo k tejto kríze dochádza, môžu byť rôzne, napr. únava, poranené bradavky, nízky príjem tekutín či neprimeraná strava.
Tento stav býva prechodný a je dôležité počas neho dieťatko zbytočne neprikrmovať umelým mliekom, ale snažiť sa o zvýšenie produkcie mlieka častejším odpočinkom mamičky, zvýšeným príjmom tekutín, ochranou a častejšou hygienou bradaviek a dojčením dieťaťa tak často, ako potrebuje.