9 tipov, ako zvládnuť koliku

9  tipov, ako zvládnuť koliku
8.10.2016 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

  • Ak má dieťa koliku, v žiadnom prípade ho nenechávajte plakať, ale pokúste sa ho utíšiť.
  • Skúste ho chvíľku popestovať v náručí, alebo sa s ním skúste hojdať na lopte. Zmena spôsobu držania pomáha nielen v tom, že sa váš drobček upokojí, ale zmiernia sa aj bolesti bruška. V náručí je bruško dieťatka „masírované“ telom matky a práve týmto spôsobom prichádza k úľave.
  • Ponúka sa i možnosť rozbalenia dieťatka na zemi na deke a vyskúšať jemnú masáž bruška v oblasti pupka krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. Na masáž skúste použiť špeciálne prípravky proti bolesti bruška – dostanete ich kúpiť v lekárni.
  • Mamičkám sa osvedčilo i cvičiť nožičkami dieťatka tak, že kolienka jemne pritláčajú na bruško, čím dosiahnu uvoľnenie vetrov u dieťatka.
  • Niekedy vie pomôcť i zmena polohy z chrbátika na bruško.
  • Jednou z ďalších alternatív na zmiernenie prejavov koliky je kúpeľ v teplej vode vo vedierku. Teplá voda a skrútená poloha v sede s nožičkami pritiahnutými k brušku uvoľňujú kŕčovité bolesti.
  • Ak máte drobca, ktorý kúpanie nepreferuje, môžete vyskúšať priložiť mu na bruško teplý obklad, ako je napríklad nahriata plienka či termofor.
  • Ak už viete, že vaše dieťatko kolikami trpí a stále dojčíte, vyskúšajte recepty našich mám a starých mám, ktoré poznali silu a účinky feniklu, rasce či anízu. Pravidelne pite odvary z týchto byliniek, prípadne čajové zmesy proti nadúvaniu. Prostredníctvom materského mlieka sa účinky byliniek prejavia aj u vášho bábätka. 
POZOR! U niektorých detí, naopak, tieto bylinky spôsobujú zhoršenie bolestí bruška. Pokiaľ je to váš prípad, spomínané bylinky vysaďte zo stravy.
  • Preventívne vylúčte na určitý čas z jedálneho lístka tzv. nafukovacie potraviny (strukovinu, fazuľu, sóju, šošovicu, kapustu, kel, hrach, ale aj napr. papriku, slivky či jablká), paradajkovú polievku, čokoládu i čerstvé pečivo. Niektorým bábätkám dokáže problémy s bruškom spôsobiť, ak mamička konzumuje kravské mlieko. 
Ak sa vám zdá, že ste vyskúšali takmer všetko a nič nepomáha, navštívte detského lekára a kolikové bolesti bruška konzultujte s ním. 
Prečítajte si: Nespokojné bábätko